Ապօրինի գույքի բռնագանձման ավարտված ուսումնասիրություններով 2021թ. բացահայտվել է ապօրինի ծագման 94 անշարժ, 23 շարժական գույք, 27.7մլրդ ՀՀ դրամի չափով գումար, ներկայացվել է բռնագանձման 3 հայց
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է 2021թ. ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտում ՀՀ դատախազության գործունեության արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ դատախազության այլ ստորաբաժանումներից ստացված տվյալների, դատավճիռների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքներով հայտնաբերված տվյալների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունում 2020-2021թթ. արդյունքներով իրականացվում է 276 անձի գույքի ուսումնասիրություն։
Մասնավորապես, անհրաժեշտ ապացույցներ ձեռք բերելու, ուսումնասիրությունների պատշաճ, համապարփակ և արդյունավետ իրականացման նպատակով կազմվել և պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, մի շարք այլ մարմիններին և կազմակերպություններին ուղարկվել է գրեթե 2500 հարցում, տրվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու մասին 171 հանձնարարություն: Ստացված պատասխանների հիման վրա իրականացվում են համապատասխան անձանց օրինական եկամուտների, կատարված ծախսերի և ձեռք բերված գույքերի համադրմանն ուղղված տնտեսագիտական հաշվարկներ և իրավական վերլուծություններ:
Մի շարք ուսումնասիրությունների շրջանակներում շուրջ 90 դիմում է ներկայացվել դատարան՝ բանկային, վարկային, ապահովագրական, առևտրային և/կամ նոտարական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ ստանալու նպատակով: Դրանք մեծամասամբ ամբողջությամբ բավարարվել են: Թվով 205 գույքի շուկայական արժեքները պարզելու նպատակով վարչության դատախազների կողմից կայացվել է 15 վարույթի վերաբերյալ դատաապրանքագիտական փորձաքննություն նշանակելու մասին 19 որոշում: Դրանցից 10 վարույթի վերաբերյալ ներկա պահին արդեն իսկ ստացվել են եզրակացությունները: Դատաապրանքագիտական բնագավառի լրացուցիչ մասնագետների ներգրավմամբ միջոցներ են ձեռնարկվել 41 գույքի շուկայական արժեքները պարզելու ուղղությամբ, որոնց արդյունքները ևս ստացվել են։
14 ուսումնասիրության շրջանակում դատարան է ներկայացվել հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու 16 դիմում, որոնք դատարանի կողմից բավարարվել են, համապատասխան անձանց գույքերի վրա դրվել է արգելանք: Հայցի նախնական ապահովման միջոցներ կիրառելու բավարարված միջնորդությունների շրջանակում հարուցված կատարողական վարույթների թիվը կազմում է 40։
Առաջիկայում ամփոփման փուլում գտնվող ավելի քան 10 այլ գործերով նույնպես դատարան կներկայացվեն հայցի նախնական ապահովման մասին դիմումներ։
Արդեն իսկ ավարտված 14 ուսումնասիրություններով բացահայտվել է ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող 94 անշարժ և 23 շարժական գույք, 23 ընկերություններում մասնակցություններ, ինչպես նաև ընդհանուր 27.717.123.932 ՀՀ դրամի չափով գումար:
Վերոնշյալ ուսումնասիրությունների նյութերով հայտնի բոլոր շահագրգիռ անձինք պաշտոնական հայտարարությունների «Ազդարար» առցանց հարթակի միջոցով ծանուցվել են հնարավոր ապօրինի ծագում ունեցող իրենց պատկանող գույքի առկայության կապակցությամբ ուսումնասիրությունների արդյունքում հավաքված նյութերին ծանոթանալու և իրենց դիրքորոշումը ներկայացնելու միասին: Այդ անձանց մի մասն արդեն իսկ ներկայացել և ստացել է ուսումնասիրությունների նյութերը, ինչպես նաև ներկայացրել են իրենց դիրքորոշումը։
2021թ. հարուցվել է ապօրինի գույքի բռնագանձման 3 հայց, որոնցով նախատեսված բռնագանձման ենթակա է ընդհանուր 5.911.848.300 ՀՀ դրամ գումար, 25 գույք, որոնց միջին շուկայական արժեքների հանրագումարը կազմում է 13.046.765.353 ՀՀ դրամ։ Ներկայացված հայցերն ընդունվել են վարույթ, դրանցից մեկով սկսվել է դատական քննություն։ (Եվս մեկ հայց դատարանի կողմից վարույթ է ընդունվել 2022թ.):
Ուսումնասիրության փուլում գտնվող շուրջ մեկ տասնյակ գործերով ուղարկվել են նաև միջազգային հարցումներ։
Բազմաթիվ վարույթներով ուսումնասիրությունները շարունակվում են, դրանց ընթացիկ արդյունքների վերաբերյալ պարբերաբար կտրվի տեղեկատվություն:

94 real estates, 23 movable property of illegal origin with the amount of 27.7 billion AMD has been detected in the result of the completed studies of confiscation of illegal property in 2021
The RA Prosecutor General’s Office summed up the outcomes of the activities of 2021 in the field of confiscation of property of illegal origin.
According to studies the properties belonging to 276 people is being studies at the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA Prosecutor General's Office in 2020-2021.
In particular, nearly 2,500 requests were sent to the state and local self-government bodies, a number of other bodies and organizations in order to obtain necessary evidence, to carry out proper studies, 171 instructions were given to carry out operative-investigative measures. Based on the received answers, economic calculations, expenses and the property acquired and legal analyzes were compared.
Within a number of studies about 90 applications have been submitted to the court in order to receive information on bank, credit, insurance, trade and/or notarial secrecy. Most of them are completely met. 19 decisions on appointment of forensic examination in the frame of 15 proceedings were made by the prosecutors of the department to find out the market values of 205 properties. Conclusions on 10 of them have already been made. Additional specialists skilled in the field of forensic science were involved in order to find out the market values of 41 properties, the outcomes of which were also obtained.
Within 14 studies, 16 applications for preliminary provision were submitted to the court, which were granted by the court, and the property of the relevant persons was seized. There are 40 enforcement proceedings initiated within the framework of the granted motions for the application of preliminary security measures.
Regarding more than 10 other cases which are being finalized in the near future, applications for preliminary security of the lawsuit will also be submitted to the court.
In the scope of 94 cases already completed investigations of alleged illegal origin - 23 movable property, shares in 23 companies, as well as a total amount of 27.717.123.932 AMD.
All those interested in the materials of the above-mentioned studies have been notified through the "Azdarar" online platform of official announcements.
During 2021, 3 lawsuits for confiscation of illegal property were initiated and 5.911.848.300 AMD is subject to confiscation, 25 properties, with the average market values of 13.046.765.353 AMD. The submitted lawsuits were accepted for proceedings, regarding one out of them court examination was initiated. (Another lawsuit was accepted for proceeding by the court in 2022).
International requests have also been sent regarding dozen cases under investigation.
Investigations are underway in a number of cases, and information on their current outcomes will be provided on a regular basis.