Դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը
2022 թվականի հունվարի 20-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ չորրորդ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Արամ Վարդանյանից, նրա հետ փոխկապակցված 2 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 10 բնակարանները, բնակելի տները, խանութը,  շինությունները, Կոտայքի և Տավուշի մարզերում գտնվող 4 հողամասերը, 2 տրանսպորտային միջոցները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 870.997.100 ՀՀ դրամ,
260.298.106 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
472.097.316 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ևս կներկայացվեն ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Суд принял очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения, поданный Прокуратурой РА
20 января 2022 года в Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана был подан четвертый иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который принят к производству.
Согласно последнему, Управление по конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА направило в суд ходатайство о конфискации имущества Арама Варданяна в пользу Республики Армения и двух аффилированных с ним лиц, в частности:
10 квартир, жилых домов, магазинов, построек, находящихся в Ереване, 4 земельных участка в Котайкской и Тавушской области, 2 транспортных средства, а в случае невозможности их средняя рыночная стоимость, которая составляет 870,997,100 драм РА;
260.298.106 драм РА в качестве остатка незаконных денежных средств;
472.097.316 драм РА, не подтвержденные законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, и конфискация невозможна на основании части 4 статьи 20 Закона о конфискации имущества незаконного происхождения.
В ближайшее время управление подаст иски о конфискации незаконного имущества по другим делам, по которым уже применены предварительные меры по обеспечению иска.