Դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը
2022 թվականի հունվարի 20-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ չորրորդ հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Արամ Վարդանյանից, նրա հետ փոխկապակցված 2 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 10 բնակարանները, բնակելի տները, խանութը,  շինությունները, Կոտայքի և Տավուշի մարզերում գտնվող 4 հողամասերը, 2 տրանսպորտային միջոցները, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է 870.997.100 ՀՀ դրամ,
260.298.106 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ,
472.097.316 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
Առաջիկայում վարչության կողմից այլ գործերով, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ևս կներկայացվեն ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ։

Court took proceedings of the lawsuit on the confiscation of the property of illicit origin by the RA Prosecutor's Office
The fourth lawsuit on confiscation of property of illegal origin was submitted to the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan city, on January 20, 2022, which was accepted for proceedings.
According to the latter, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia has submitted a request to the court to confiscate Aram Vardanyan and 2 affiliated persons in favor of the Republic of Armenia, in particular:
10 apartments, living houses, shop, buildings, 4 plots of land in Kotayk and Tavush Regions, 2 vehicles, and in case of impossibility, their average market value, which is 870,997,100 AMD, 260.298.106 AMD the remaining illegal funds, 472,097,316 AMD, which is not substantiated by the legal income of the person, has illicit origin and it’s impossible to confiscate on the basis of Article 20, Part 4 of the Law on Confiscation of Property of Ilicit Origin.
In the near future, the department will file lawsuits for confiscation of illicit property in other cases, the preliminary security measures of the lawsuit have already been presented.