Պատերազմի ընթացքում ՊԲ զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի շտաբի պետ-հրամանատարի տեղակալի կողմից ողբերգական հետևանքներով իշխանության անգործություն ցուցաբերելու վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան
ԱՀ ՊԲ N զորամասի համապատասխան հրամանատարական կազմի կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք դրսևորելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում 2021թ. օգոստոսի 25-ին ՊԲ զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի շտաբի պետ-հրամանատարի տեղակալ, կոչումով մայոր, Գ.Գ.-ին առաջադրվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար:
Մասնավորապես, նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Գ.Գ.-ն, պաշտոնի բերումով լինելով նույն դիվիզիոնի ժամկետային և կրտսեր սպայական կազմի ուղղակի պետը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված ռազմական դրության ժամանակ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով` սեփական կյանքը փրկելու նպատակով, դրսևորել է իշխանության անգործություն: 2020թ. հոկտեմբերի 12-ին ժամը 18:00-ի սահմաններում Վարանդայի/Ֆիզուլի/ շրջանում գտնվող «Ջուվառլու» կոչվող տեղամասում մարտական գործողություններին մասնակցելու ընթացքում հակառակորդի զինված խմբի կողմից կրակային դիրքի ձախակողմյան հատվածում տեղակայված նույն դիվիզիոնի 1-ին մարտկոցի անձնակազմի ուղղությամբ գրոհ ձեռնարկելուց և տարբեր զինատեսակներից կրակոցներ արձակելուց անմիջապես հետո ենթակա անձնակազմին օգնության հասնելու, ինքնապաշտպանությունը, ինչպես նաև անհրաժեշտության դեպքում վերջիններիս տարհանումը կազմակերպելու, ստորաբաժանման անընդմեջ ղեկավարումը կազմակերպելու և ապահովելու, ենթականերին իրավիճակից բխող խնդիրներ առաջադրելու փոխարեն ԳԱԶ 33081 մակնիշի ավտոմեքենայով՝ առանց հետամուտ լինելու  անգամ տվյալ մեքենայի անձնակազմի նստեցումը կազմակերպելուն, փախուստի է դիմել կրակային դիրքից: Այդ գործողություններն առաջացրել են նյութական ծանր հետևանքներ. առանց պատշաճ ղեկավարման մնացած 1-ին մարտկոցի անձնակազմը թեև փորձել է հնարավոր միջոցներով և եղանակներով պաշտպանվել, սակայն հրամանատարական ղեկավարման բացակայության պայմաններում դա չի հաջողվել: Եվ համակարգված մարտական գործողություններ վարելու և միասնական ղեկավարման բացակայության հետևանքով զոհվել է նույն դիվիզիոնի 1-ին մարտկոցի թվով 20 զինծառայող:
Զորամասի Դ-20 ՀԴն  շտաբի պետ, մայոր Գ.Գ.-ին վերաբերելի մասն անջատվել է ընդհանուր գործից առանձին վարույթում, այդ մասով հայտարարվել է նախաքննության ավարտ:
Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը Գ.Գ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝  ըստ էության քննության համար:
Քրեական գործի մնացած մասով նախաքննությունը շարունակվում է: ՀՀ զինվորական դատախազության պատշաճ դատավարական հսկողության և հատուկ հետևողականության պայմաններում ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ 2020թ. պատերազմին առնչվող նշված դրվագով՝ նշված տեղամասում ծավալված մարտական գործողությունների ընթացքում զինծառայողների համար ողբերգական հետևանքների առաջացման բոլոր հանգամանքները պարզելու և դրա համար պատասխանատու բոլոր անձանց արարքներին քրեաիրավական գնահատականներ տալու համար:

Дело о проявлении бездействия власти с трагическими последствиями начальником штаба артиллерийской дивизией Д-20, заместителем командира Армии обороны в ходе войны было передано в суд
В ходе предварительного расследования уголовного дела, возбужденного по факту халатного отношения к службе со стороны соответствующего командного состава воинской части N Армии обороны Арцахской Республики 25 августа 2021 года заместителю начальника штаба артиллерийской дивизии Д-20 Армии обороны Г.Г. было предъявлено обвинение в совершении уголовных деяний, предусмотренных частью 4 статьи 375 Уголовного РА.
В частности, доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия, обосновано, что Г.Г., являясь в связи с занимаемой должностью непосредственным начальником временного младшего офицерского состава этой же дивизии, во время военного положения, объявленного 27 сентября 2020г., из корысти, ради спасения собственной жизни, проявил бездействие власти. 12 октября 2020г, около 18:00 часов в ходе боевых действий в районе под названием «Джуварлу» в районе Варанда/Физули, когда вооруженная группа противника атаковала личный состав 1-й батареи этой же дивизии, расположенной на левом берегу огневой позиции, вместо оказания немедленной помощи подчиненным, самообороны, а также организации эвакуации подчиненных в случае необходимости, обеспечения непрерывного управления подразделением, постановки задач, возникающих из ситуации, на автомобиле ГАЗ 33081, даже не дожидавшись, чтобы состав сел в машины, он скрылся с огневой позиции. Эти действия повлекли тяжкие материальные последствия. Штаб 1-й батареи, оставшийся без должного управления, пытался защищаться возможными средствами, но при отсутствии командного управления это не удалось. А из-за отсутствия совместного руководства при проведении скоординированных боевых действий погибли 20 военнослужащих 1-й батареи той же дивизии.
Часть в отношении начальника штаба, майора Г.Г. выделена из общего дела в отдельное производство, по этой части объявлено окончание предварительного следствия.
Прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия по уголовному делу, утвердил обвинительное заключение, уголовное дело в отношении Г.Г. направлено в Суд первой инстанции Сюникский области для рассмотрения по существу.
Предварительное следствие по остальной части уголовного дела продолжается. В условиях надлежащего судебного контроля и особой согласованности со стороны Военной прокуратуры РА принимаются все необходимые меры.