ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Վերջինիս ուղեկցում էին  ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (ԹՊԻՀ) գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանը և ԱՄՆ դեսպանատան մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հարցերով պատասխանատու Քրիստինա Հանսելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել իրավական ոլորտում երկկողմ համագործակցության խորացմանը, կոնկրետ ուղղություններով ՀՀ դատախազության կարողությունների զարգացմանը միտված ԱՄՆ կառավարության և անձամբ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործադրած ջանքերը: Հատկապես կարևորվել է Հայաստանում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրման և կայացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության, ապօրինի հարստացման, հիպերհանցագործությունների դեմ պայքարում և այլ ուղղություններով ՀՀ դատախազների վերապատրաստումներին ցուցաբերված խորհրդատվական, տեխնիկական օժանդակությունը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը հետևողական է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և հատկապես պետությունից հափշտակված և դուրս բերված ակտիվները Հայաստան վերադարձնելու հարցում, ընդգծել է իրավական փոխօգնության շրջանակում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության առավել խորացման նշանակությունը:
Դեսպան Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և հետաքրքրող հարցերի շուրջ քննարկում ունենալու հնարավորության համար: Նա ընդգծել է, որ նշվում է հայ-ամերիկյան գործընկերության 30-ամյակը և փոխանցել է ԱՄՆ վարչակազմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ժողովրդավարական ինստիտուների զանգարցմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության կառուցակարգերի ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում ՀՀ իրավասու մարմինների գործադրած ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն իրենց պատկերացումներն ու ակնկալիքներն են հայտնել իրավական փոխօգնության, քննչական հարցումների կատարման, էքստրադիցիայի, ՀՀ դատախազության կարիքների գնահատմամբ նոր ծրագրերի իրականացման ոլորտներում համագործակցության հեռանկարների և այլ հարցերի շուրջ:

Today, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Artur Davtyan accepted Lynne Tracy, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia.
She was accompanied by Alexis Haftwan, Director of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the US Embassy, and Cristina Hansel, Human Rights Officer at the U.S. Embassy to Armenia.
The RA Prosecutor General highly appreciated the efforts of the US Government developing the capacities of the RA Prosecutor’s Office in specific directions and deepening bilateral cooperation in the legal sphere, as well as the personal efforts of the US Ambassador to Armenia. It was especially underlined the consulting and technical assistance provided to the prosecutors in the scope of trainings related to the establishment of institution of confiscation of property of illicit origin in Armenia, as well as to the protection of human rights, illicit enrichment, the fight against hyper crimes and other areas.
Artur Davtyan noted that the RA Prosecutor’s Office is persistent in the fight against corruption, especially stolen from the state and taken from state returning to Armenia and stressed the importance of deepening cooperation with the United States in the framework of mutual legal assistance.
H. E. Ambassador Tracy thanked for the meeting and for the opportunity to discuss issues of interest. She stressed that the 30th anniversary of the Armenian-American partnership is being celebrated, and conveyed readiness of the US administration to continue supporting the establishment of democratic institutions, the strengthening of human rights protection structures, and the efforts of the Armenian authorities in the fight against corruption.
During the meeting, the parties expressed their views and expectations on the issues of mutual legal assistance, investigation requests, extradition, assessment of the needs of the RA Prosecutor’s Office in the field of implementation of new programs and other issues.
Discussion on the issues of mutual interest took place on certain legal issues raised by Ambassador Lynne Tracy.