ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Վերջինիս ուղեկցում էին  ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության (ԹՊԻՀ) գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանը և ԱՄՆ դեսպանատան մարդու իրավունքների և քաղաքացիական հարցերով պատասխանատու Քրիստինա Հանսելը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել իրավական ոլորտում երկկողմ համագործակցության խորացմանը, կոնկրետ ուղղություններով ՀՀ դատախազության կարողությունների զարգացմանը միտված ԱՄՆ կառավարության և անձամբ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի գործադրած ջանքերը: Հատկապես կարևորվել է Հայաստանում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի ներդրման և կայացման, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության, ապօրինի հարստացման, հիպերհանցագործությունների դեմ պայքարում և այլ ուղղություններով ՀՀ դատախազների վերապատրաստումներին ցուցաբերված խորհրդատվական, տեխնիկական օժանդակությունը:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ՀՀ դատախազությունը հետևողական է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և հատկապես պետությունից հափշտակված և դուրս բերված ակտիվները Հայաստան վերադարձնելու հարցում, ընդգծել է իրավական փոխօգնության շրջանակում ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության առավել խորացման նշանակությունը:
Դեսպան Թրեյսին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և հետաքրքրող հարցերի շուրջ քննարկում ունենալու հնարավորության համար: Նա ընդգծել է, որ նշվում է հայ-ամերիկյան գործընկերության 30-ամյակը և փոխանցել է ԱՄՆ վարչակազմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը ժողովրդավարական ինստիտուների զանգարցմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության կառուցակարգերի ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում ՀՀ իրավասու մարմինների գործադրած ջանքերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն իրենց պատկերացումներն ու ակնկալիքներն են հայտնել իրավական փոխօգնության, քննչական հարցումների կատարման, էքստրադիցիայի, ՀՀ դատախազության կարիքների գնահատմամբ նոր ծրագրերի իրականացման ոլորտներում համագործակցության հեռանկարների և այլ հարցերի շուրջ:

Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял посла США в Армении Лин Трейси
Сегодня генеральный прокурор Республики Армения Артур Давтян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Лин Трейси.
Последнюю сопровождали Алексис Хафтван, директор Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов посольства США, и Кристина Хансел, сотрудник посольства США по правам человека и гражданским вопросам.
Генеральный прокурор РА высоко оценил усилия правительства США, лично посла США в РА, направленные на углубление двустороннего сотрудничества в правовой сфере, развитие потенциала прокуратуры РА в конкретных направлениях. В частности, было подчеркнуто оказание консультационной и технической помощь по внедрению в Армении института конфискации имущества незаконного происхождения, а также по защите прав человека, незаконному обогащению, борьбе с гиперпреступностью и другим направлениям.
Артур Давтян отметил, что Прокуратура РА последовательна в вопросе борьбы с коррупцией и особенно возвращения в Армению похищенных у государства активов, подчеркнул важность углубления сотрудничества с США в рамках взаимной правовой помощи.
Посол Трейси выразила благодарность за приём и возможность обсудить интересующие вопросы. Она подчеркнула, что отмечается 30-летие армяно-американского партнерства, и передала готовность администрации США и впредь поддерживать создание демократических институтов, укрепление правозащитных структур, усилия властей Армении в борьбе с коррупцией.
В ходе встречи стороны выразили свои представления и ожидания по вопросам взаимной правовой помощи, следственных действий, экстрадиции, оценки потребностей Прокуратуры РА в сфере реализации новых программ и других вопросов.