Կայացվել է «ծանր վիրավորանքի» գործերով առաջին մեղադրական դատավճիռը
ՀՀ Երևան քաղաքի դատախազության հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ  ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում 2021թ. նոյեմբերի 5-ին, Փ. Ս.-ին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարք կատարելու համար:
Քննությամբ հիմնավորվել է, որ վերջինս 2021թ. սեպտեմբերի 20-ի երեկոյան, գտնվելով Երևան քաղաքի Նոր-Նորքի 1-ին զանգվածում, իր կողմից շահագործվող բջջային հեռախոսահամարով զանգահարել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՕԿԿ 1-02 հեռախոսահամարին և ՀՀ ոստիկանության աշխատակցի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում Երևան քաղաքի երթուղային տրանսպորտի բնականոն գործունեությունը պատշաճ չկազմակերպելու պատճառաբանությամբ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանի հանրային գործունեությամբ պայմանավորված, սեռական բնույթի հայհոյանքներ է հնչեցրել նրանց ու նրանց ընտանիքների անդամների հասցեին: Այդ կերպ նա դիտավորությամբ ծանր վիրավորանք հասցրել վերջիններիս:
Քրեական գործը դատախազի կողմից հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ 2021թ. նոյեմբերի 22-ին ուղարկվել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու: Ինչպես նախաքննության, այնպես էլ դատաքննության ընթացքում Փ.Ս.-ն ընդունել է իրեն առաջադրված մեղադրանքը:
2022թ. փետրվարի 2-ի դատավճռով Փ. Ս.-ն մեղավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ և դատապարտվել տուգանքի՝ ՀՀ-ում սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկի՝ հինգ հարյուր հազար ՀՀ դրամի չափով:
Դատարանի կողմից կայացված դատավճիռն առաջինն է «ծանր վիրավորանքի» քրեականացմանն ուղղված ՀՀ քրեական օրենսգրքում նոր՝ 137.1-րդ հոդվածն ավելացնելուց և այն ուժի մեջ մտնելուց՝ 2021թ. օգոստոսի 30-ից հետո:
Մինչև 2021թ. դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում նշված հոդվածի հատկանիշներով հարուցվել է ընդհանուր 263 քրեական գործ, որոնցից 25-ի դեպքում կայացվել է վարույթը կարճելու, 5-ի դեպքում՝  վարույթը կասեցնելու մասին որոշում, 11-ը միացվել են այլ քրեական գործերի:
214 քրեական գործերով նախաքննությունը շարունակվել է: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել 31 անձի:
Նշված ժամանակահատվածում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով քննված 8 քրեական գործ, որոնցից մեկով՝ վերոնշյալով, կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, իսկ մյուսներով դատական քննությունը շարունակվում է:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հասարակության բոլոր անդամներին հորդորում է ձեռնպահ մնալ վիրավորանքը և դրա ծանր դրսևորումները հանրային հարաբերություններում կիրառելուց, ոչ միայն անխուսափելի քրեական պատասխանատվության չենթարկվելու, այլ նաև հանրային խոսակցական և վարքագծային մշակույթում ատելության խոսքն օրինաչափության չվերածելու, հանրային համակեցության և համերաշխության մթնոլորտը վերականգնելու համար:
Հարկ է հաշվի առնել նաև, որ հայհոյանքով, անձի արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորանքով ուղեկցվող խոսույթն ինքնին նաև այլ բնույթի հանցագործություններ ծնող, դրանց կատարմանը նպաստող էական գործոն է:

Вынесен первый обвинительный приговор по делу о «тяжком оскорблении»
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Следственном отделе по расследованию тяжких преступлениях СУГЕ СК РА под надзором Прокуратуры города Еревана РА, 5 ноября 2021 года П. С. было предъявлено обвинение в совершении общественно опасного деяния, предусмотренного пунктом 2 части 2 статьи 137.1 Уголовного кодекса РА.
Следствием было установлено, что последний вечером 20-го сентября 2021г. находясь в 1-м массиве Нор-Норка г. Еревана, позвонил с используемого им мобильного телефона на номер телефона 1-02 Управления города Еревана Полиции РА и в связи с общественной деятельностью премьер-министра РА Никола Пашиняна и министра индустрии высоких технологий РА Ваагна Хачатуряна, оскорбил их и членов их семей ругательствами сексуального характера. Тем самым он умышленно оскорбил последних.
Уголовное дело было утверждено прокурором, и 22-го ноября 2021г. оно вместе с обвинительным заключением было направлено в суд первой инстанции города Еревана для рассмотрения по существу. Как на предварительном следствии, так и на суде П.С. признал выдвинутые против него обвинения.
Согласно приговору от 2 февраля 2022г., П. С. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктом 2 части 2 статьи 137.1 Уголовного кодекса РА, и приговорен к штрафу в пятисоткратном размере минимальной заработной платы- пятьсот тысяч драм РА.
Вынесенный судом приговор является первым, в который в Уголовный кодекс РА вводится новая статья 137.1, направленная на криминализацию «тяжкого оскорбления», и вступившая в силу 30 августа 2021г.
За указанный период было рассмотрено 8 уголовных дел с обвинительным заключением по разным признакам статьи 137.1 Уголовного кодекса РА, по одному из которых был вынесен обвинительный приговор, по другим судебное разбирательство продолжается.
Генеральная прокуратура РА призывает всех представителей общественности воздерживаться от оскорбления, использования его резких проявлений в общественных отношениях во избежание неминуемой уголовной ответственности. Следует иметь в виду, что ругань и оскорбление достоинства человека иными крайне непристойными способами само по себе является существенным фактором совершения других преступлений.