2020թ. քննված և քննվող քրեական գործերով պարզվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 214.8 մլրդ դրամի վնաս, վերականգնվել շուրջ 25 մլրդ դրամի վնասը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հանձնարարությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերով վարչությունում ամփոփվել են քննչական բոլոր մարմինների վարույթում քննվող քրեական գործերով պետությանը և համայնքներին պատճառված վնասների բացահայտման, պատճառված վնասների վերականգնման, ինչպես նաև պատճառված վնասների վերականգնումն ապահովելու նպատակով կիրառված միջոցների կիսամյակային արդյունքները:
Ըստ այդմ՝ 2020 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ ՀՀ իրավասու մարմինների վարույթներում եղած թվով 1283 քրեական գործերով հարուցման պահին արձանագրվել է հանցագործությամբ պետությանը և համայնքներին պատճառված նախնական հարշվարկով 214․782․710․692 ՀՀ դրամի վնաս, որից 204․685․121․146 դրամը հանդիսացել է պետությանը, իսկ 10․097․589․546 դրամը՝ համայնքներին պատճառված վնասը:
Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննությունների կամ այլ քննչական ու դատավարական գործողությունների արդյունքում հաշվետու ժամանակահատվածում վերը նշված ընդհանուր վնասից արդեն իսկ հաստատվել է 128․870․997․477 ՀՀ դրամը, որից 127․428․746․833 դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 1․442․250․644 դրամը՝ համայնքներին։
Նույն ժամանակահատվածում արձանագրված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 24906055052 դրամը, որից 24197560432 դրամը հանդիսացել է պետությանը պատճառված վնասը, 708․494․620 դրամը՝ համայնքներին։
Պատճառված վնասների վերականգնումը, հնարավոր բռնագանձումն ապահովելու նպատակով հիշյալ քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում արգելանք է դրվել ընդհանուր առմամբ 84․502․200 ՀՀ դրամ գումարի, 5․838․598․990 ՀՀ դրամ հաշիվների վրա: Արգելանք է կիրառվել նաև 85 անուն շարժական և 148 անշարժ գույքերի, ինչպես նաև 22 հողատարածքների նկատմամբ, որից այս պահի դրությամբ գնահատված է 26․381․004․571 դրամ արժողությամբ շարժական և  անշարժ գույքը իսկ մնացածի արժեքը որոշման ընթացքում է։
Վերը նշված թվով 1283 քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում հանցագործություն կատարած ենթադրյալ անձանց թիվը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է 873 անձ, որոնցից 529 անձի արդեն իսկ մեղադրանք է առաջադրվել, կամ՝ որոշում կայացվել որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։

По расследованным в 2020г. и расследуемым уголовным делам выявлен причиненный государству и общинам ущерб в размере 214,8 млрд драм, возмещен ущерб в размере около 25 млрд драм
Поручением генерального прокурора РА Артура Давтяна в Управлении по преступлениям коррупционной направленности Генеральной прокуратуры РА подведены полугодовые итоги выявления ущербов, нанесенных государству и общинам по уголовным делам, расследуемым в производстве всех следственных органов, восстановления нанесенных ущербов, мер, принятых в целях обеспечения восстановления нанесенных ущербов.
Соответственно, по состоянию на 30 июня 2020 года, на момент возбуждения 1283 уголовных дел в производстве компетентных органов РА был зарегистрирован ущерб, нанесенный государству и общинам вследствие преступления, в размере 214.782.710.692 драм РА по предварительному расчету, из которых 204.685.1121.1146 драм- ущерб, нанесенный государству, а ущерб общинам составил 10.097.589.546 драм.
В результате экспертиз или иных следственных и процессуальных действий, проведенных в ходе предварительного следствия по уголовным делам, в отчетный период из вышеуказанного общего ущерба уже утверждено 128.870.997.477 драм РА, из которых 127.428.746.833 драмов - ущерб, причиненный государству, 1․442.250.644 драм- общинам.
В ходе предварительного следствия из зарегистрированного на тот же период ущерба было восстановлено 24.906.0555.052 драм, из которых 24.197.560.432 драм составил ущерб государству, 708.494.620 драм - общинам.
В целях обеспечения восстановления причиненного ущерба, возможной конфискации в ходе предварительного следствия по указанным уголовным делам был наложен арест на сумму в общей сложности в размере 84․502․200 драм РА, на счета 5․838․598․990 драм РА. Арест был наложен также на 85 наименований движимого и 148 недвижимого имущества, а также на 22 земельных участка, из которых движимое и недвижимое имущество в настоящее время оценивается в 26.381.004.571 драм, а стоимость остальных находится на стадии определения.
По состоянию на 30 июня количество предполагаемых лиц, совершивших преступление, в ходе предварительного следствия по вышеупомянутым 1283 уголовным делам составило 873, из которых 529 лицам уже предъявлены обвинения или вынесено постановление о привлечении их в качестве обвиняемого.