Քվեարկության նախորդ օրվա` հունիսի 19-ի դրությամբ ստացվել է առերևույթ ընտրական հանցագործությունների մասին 338 հաղորդում, հարուցվել է 26 քրեական գործ, քրեական հետապնդման է ենթարկվել 21 անձ. ամփոփում
Հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբն ամփոփել է ընտրությունների գործընթացին առնչվող առերևույթ հանցավոր այլ դրսևորւմների վերաբերյալ մինչև քվեարկության նախորդ օրը ներառյալ ստացված ահազանգերի, հաղորդումների և դրանցով իրականացված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները:
Նշված ժամանակահատվածում ստացվել է ընդհանուր 338 հաղորդում և ահազանգ: Դրանցից՝ 123-ը ԶԼՄ հրապարակումներ են, 91-ը՝ ֆիզիկական անձանց կողմից տրված հաղորդումներ, այդ թվում՝ նաև ստացված ՀՀ դատախազության թեժ գծի միջոցով, 2-ը՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից ստացված գրություններ, 65-ը՝ սոցիալական ցանցերում օգտատերերի կողմից կատարված գրառումներ, 57-ը՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ստացված օպերատիվ տվյալներ:
Ստացված հաղորդումներից և ահազանգերից՝
• 155-ը վերաբերում է ընտրակաշառք տալուն, ստանալուն կամ ընտրակաշառքի միջնորդությանը (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ 154.9-րդ հոդված),
• 59-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդված),
• 64-ը՝ քարոզչությանը մասնակցելուն հարկադրելուն կամ խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդված),
• 42-ը՝ ընտրական քարոզչության և նման բնույթի այլ պաստառների հետ կապված գույքային վնասներ հասցնելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդված)
• 18-ը՝ այլ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ, 137-րդ, 118-րդ, 164-րդ և 308-րդ հոդվածներ):
Ենթադրյալ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ 212 հաղորդում, որոնք բնույթով եղել են վերացական և ընդհանրական, ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու համար: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նշվածներից 77-ում առկա տեղեկությունները չեն հաստատվել և թողնվել են անհետևանք, իսկ 135-ով ստուգողական գործողությունները շարունակվում են:
Ընդհանուր 338 հաղորդումներից 126-ն ուղարկվել են հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու նպատակով: Արդյունքում դրանցից 35-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 65-ով նյութերի նախապատրաստման գործընթացը շարունակվում է:
26 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր, որոնցից՝
• 17-ը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ, 154.9-րդ, 34-154.2-րդ հոդվածների տարբեր մասերով և համակցություններով,
• 3-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի տարբեր մասերով,
• 1-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով,
• 5-ը, կապված պաստառների վնասման հետ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով:
Նշված քրեական գործերով 14 անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից 7-ին՝ ընտրակաշառք վերցնելու, 6-ին ընտրակաշառք տալու և ընտրակաշառք տալու փորձի համար, 1-ին՝ ընտրական քարոզչությանը մասնակցելուն հարկադրելու և մասնակցելուն խոչընդոտելու համար: 7 անձ ունի կասկածյալի կարգավիճակ: 6 անձ կալանավորվել է, 6-ը՝ ձերբակալվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացվել են նաև ընտրություններին և ընտրական իրավունքին վերաբերող 18 այլ դիմումներ, որոնք, սակայն, ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն պարունակել: Դրանց կապակցությամբ դիմողներին պատշաճ կերպով տրվել են պարզաբանումներ, առանձին դեպքերում դիմումն ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քննարկմանը:
Քվեարկության օրը՝ հունիսի 20-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազությունն օպերատիվ կերպով, որոշակի պարբերականությամբ կհրապարակի քվեարկության ընթացքում և դրա հետ կապված հնարավոր առերևույթ հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների, ահազանգերի, հրապարակումների վիճակագրությունն ու դրանցով իրականացված աշխատանքները:

По состоянию на день предыдущих выборов- 19-го июня, поступило 338 сообщений о возможных преступлениях на выборах, возбуждено 26 уголовных дел, к уголовному преследованию привлечено 21 лицо: обобщение
Рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре РА в рамках внеочередных выборов в Национальное собрание РА 20-го июня, подвела итоги избирательных нарушений в предвыборный период, а также результаты работы, проведенной в рамках сообщений относительно этого и тревожных вызовов.
В указанный период поступило 338 сообщений и тревожных вызовов. - из них
123 - публикации в СМИ, 91 - сообщения, полученные от физических лиц, в том числе поступившие на горячую линию Прокуратуры РА, 2- письма из Канцелярии Защитника прав человека, 65 – записи, сделанные гражданами в социальных сетях, 57 - оперативные данные, полученные сотрудниками полиции.
Из полученных сообщений и тревожных вызовов:
• 155 – о даче, получении или посредничестве в получении взятки на выборах (статья 154.2, 154.9 Уголовного кодекса РА);
• 59- о воспрепятствовании осуществлению избирательного права (статья 149 Уголовного кодекса РА);
• 64- о принуждении или воспрепятствовании участию в агитации (статья 149.1 Уголовного кодекса РА);
• 42 – о причинении имущественного вреда предвыборным плакатам и иным плакатам подобного характера (статья 185 Уголовного кодекса РА);
• 18- о других предполагаемых преступных деяниях (статьи 177, 137, 118, 164 и 308 Уголовного кодекса РА);
• 212 сообщения о предполагаемых нарушениях на выборах, которые носили абстрактный и обобщенный характер, были направлены в Полицию РА для проведения необходимых проверочных мероприятий. В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий информация, имеющаяся по 77 из указанных дел, не подтвердилась и была оставлены без последствия, по 135 проверочные действия продолжаются.
По 26 случаям возбуждены уголовные дела, из которых:
17 было возбуждено по различным частям и в совокупности статей 154.2, 154.9, 34-154.2 Уголовного кодекса РА;
• 3 – по различным частям статьи 149.1 Уголовного кодекса РА;
• 1- по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 149 Уголовного кодекса РА;
• 5 – в связи с повреждением плакатов, по признакам различных частей статьи 185 Уголовного кодекса РА;
По указанным уголовным делам 14 лицам были предъявлены обвинения, 7 из которых- за взятие избирательной взятки, 6- за дачу избирательной взятки и покушение на дачу избирательной взятки, 1- за принуждение и воспрепятствование участию в избирательной кампании. 7 лиц имеют статус подозреваемого. 6 лиц арестованы, 6- задержаны.
В Генеральную прокуратуру РА также поступило 18 заявлений, связанных с избирательным правом, но они не содержали информацию о преступлении, предусмотренном Уголовным кодексом РА. В связи с ними заявителям в надлежащей форме были даны разъяснения, в отдельных случаях заявление было направлено в Центральную избирательную комиссию РА для рассмотрения.
В день голосования, 20-го июня, Генеральная прокуратура РА незамедлительно опубликует статистику сообщений, тревожных вызовов, публикаций и действий, осуществленных во время голосования, и работы, проделанной ими во время голосования.