Ընտրողի կատարած քվեարկությունը պարզելու հավաստիացումները, հնարավոր սպառնալիքներն անհիմն են. չպետք է տրվել հոգեբանական ներգործությանը
Քրեական կոնկրետ գործով ձեռք բերված տվյալների վերլուծությունը փաստում է, որ  ընտրողների հետ հանդիպումների ընթացքում առանձին անձինք պնդումներ են արել առ այն, որ առկա են համապետական ընտրություններին ոչ միայն քաղաքացիների մասնակցությունը, այլ նաև անձի կատարած քվեարկությունը պարզելու սոցիոլոգիական, ստատիստիկական  ինչ-որ մեխանիզմներ, ֆորմուլաներ, որոնց գործադրմամբ կարող են պարզել, թե առաջիկա  արտահերթ ընտրություններում ով ինչպես է քվեարկել:
Նկատի ունենալով, որ նման դրսևորումները կարող են տարածական լինել 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ՝ հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ քվեարկության գաղտնիությունը ընտրելու իրավունք ունեցող անձի սահմանադրական իրավունքն է: Ցանկացած եղանակով այդ իրավունքի խախտումը, ցանկացած միջոցով ընտրողի քվեարկությունը պարզելուն, քվեարկության բացահայտմանը հարկադրելուն ուղղված գործողություն քրեական հանցագործություն է, որի համար նախատեսված է պատիժ՝ ընդհուպ 5 տարի ժամկետով ազատազրկման ձևով:
Անհրաժեշտ է իմանալ, որ ընտրողի կողմից կատարվող քվեարկության կոնկրետ արդյունքը, ինչպես ընտրախցիկում գտնվելու ընթացքում, այնպես էլ դրանից հետո, հնարավոր չէ պարզել տեխնոլոգիական, մեթոդաբանական որևէ միջոցով: Բոլոր ընտրատեղամասերում իրականացվելու են վերահսկողական բոլր անհրաժեշտ միջոցառումները նաև տեխնիկապես նման հնարավորությունը բացառելու համար:
Հետևաբար, քվեարկության արդյունքը նմանատիպ միջոցներով բացահայտելու մասին հավաստիացումները, նախազգուշացումները հետապնդում են ընտրողներին վախ ներշնչելու, բարոյահոգեբանական ճնշումներ գործադրելու միջոցով նրանց՝ իրենց համար նախընտրելի քվերակությանը, ինչպես նաև կատարած քվեարկության վերաբերյալ ապացույցներ ներկայացնելուն հարկադրելու նպատակներ:
Ընտրությանը մասնակցել պատրաստվող քաղաքացիները կարող են լիարժեք վստահ լինել, որ իրենց քվեարկության գաղտնիությունը երաշխավորված է, իսկ որևէ ձևով այն խախտելու փորձ կատարողները ենթարկվելու են քրեական խիստ պատասխանատվության:
Հետևաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ընտրողներին կոչ է անում որևէ պարագայում չհավատալ քվեարկության արդյունքների բացահայտելիության վերաբերյալ նախազգուշացումներին, չտրվել հոգեբանական ներգործության այդ միջոցներին և ընտրության քաղաքացիական պատքը կատարել՝ առաջնորդվելով սեփական համոզմունքներով:
Կոչ ենք անում նաև այլոց կողմից քվեարկության արդյունքներին հասու դառնալու նպատակով գործադրվող հնարավոր նախապատրաստական միջոցառումների, իսկ քվեարկությանը օրը՝ նաև հնարավոր նման դրսևորումների ականատես լինելու, առնչվելու դեպքում անմիջապես դիմել իրավապահ մարմիններին:

Заверения узнать голосование избирателя, возможные угрозы безосновательны: не следует придаваться психологическому воздействию
Анализ данных, полученных по конкретному уголовному делу, свидетельствует о том, что во время встреч с избирателями отдельные лица заявляли о наличии не только участия граждан в общенациональных выборах, но и некоторых социологических, статистических механизмов, формул для определения проголосовавших, и, используя это, они могут узнать, кто как голосовал на предстоящих внеочередных выборах.
Учитывая, что такие проявления могут быть пространственными в преддверии внеочередных выборов в Национальное Собрание РА 20 июня 2021г., считаем необходимым сообщить, что тайна голосования является конституционным правом лица, имеющего право голоса. Нарушение этого права любым способом, принуждение избирателя узнать результаты голосования любыми способами, принуждение к раскрытию результатов голосования является уголовным преступлением, наказуемым тюремным заключением на срок до 5 лет.
Необходимо знать, что конкретный результат голосования избирателя, как во время, так и после нахождения на избирательном участке, не может быть определен никакими технологическими, методическими средствами. На всех избирательных участках будут приняты все необходимые меры, чтобы исключить такую техническую возможность.
Следовательно, заверения и предупреждения о раскрытии результатов голосования такими средствами преследуют цель заставить избирателей представить свой предпочтительный голос, а также представить доказательства голосования, внушая страх и моральное давление.
Граждане, готовящиеся к голосованию, могут быть абсолютно уверены в том, что тайна их голосования гарантирована, и что любой, кто попытается каким-либо образом ее нарушить, будет привлечен к уголовной ответственности.
Следовательно, Генеральная прокуратура РА призывает избирателей не верить предупреждениям о разглашении результатов голосования, не поддаваться этим средствам психологического воздействия, выполнять гражданский долг выборов, руководствуясь собственными силами убеждения.
Мы призываем всех, кто станет свидетелем таких возможных проявлений, немедленно связаться с правоохранительными органами.