ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հիշեցնում է
ՀՀ դատախազությունը ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերից, ընտրողներից ինչպես նաև ընտրություններում ներգրավված մյուս սուբյեկտներից քվեարկության օրը ակնկալում է քաղաքացիական բարձր գիտակցության դրսևորում և իրավահպատակ վարքագիծ: Ելնելով դրանից Դատախազությունը հարկ է համարում տեղեկացնել հետևյալը:
Հացագործություն է քվեատուփը, ընտրողների ստորագրած ցուցակը, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի գրանցամատյանը, հանձնաժողովի, հանձնաժողովի անդամի կնիքները, ինքնասոսնձվող դրոշմանիշը, կտրոնները, ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորումը, տեսախցիկը, ընտրական փաստաթղթերի պարկը կամ ընտրական փաստաթղթերի փաթեթը հափշտակելը: Դրա համար նախատեսված է պատիժ՝ ընդհուպ 6 տարի ժամկետով ազատազրկման ձևով:
Ոստիկանությունն ընտրությունների հետ կապված միջոցառումներում յուրաքանչյուր ընտրատեղամասում ապահովում է պատշաճ կարգ ու կանոն, ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պահանջով աջակցում հանձնաժողովներին, ապահովում է ընտրական փաստաթղթերի անվտանգ տեղափոխումն ու դրանց պահպանումն ընտրական հանձնաժողովներում:
Յուրաքանչյուր քաղաքացի, ընտրատեղամասում կամ դրան հարող տարածքում գտնվելու ընթացքում հանցավոր արարքների հետ առնչվելու, դրանց ականատես լինելու  դեպքում պետք է անմիջապես մոտենա ոստիկանների համար առանձնացված հատվածին և դիմի տեղում ծառայություն իրականացնող ոստիկաններին, ինչպես նաև ահազանգի իրավապահ այլ մարմիններին:
Միևնույն ժամանակ, կրկին հիշեցնում ենք, որ եթե հանձնաժողովի անդամը, վստահված անձը կամ դիտորդը գտնում է, որ քվեարկության ընթացքում տեղի է ունեցել օրենքով նախատեսված քվեարկության կարգի խախտում, ապա իրավունք ունի պահանջելու, որ իր գնահատականն արձանագրվի տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի գրանցամատյանում:
Այսինքն՝ տեղամասային կենտրոնում և քվեարկության սենյակում ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող ընտրական գործընթացի բոլոր մասանկիցները պարտավոր են իրենց լիազորություններն իրականացնել ՀՀ ընտրական օրենսգրքով ամրագրված ընթացակարգերի խստիվ պահպանմամբ:
Այդ ընթացակարգերի շրջանցմամբ, անտեսմամբ գործողություններ կատարելը, այդ թվում և հատկապես բռնություն գործադրելով կամ դրա սպառնալիք հնչեցնելով, ինչպես նաև՝ քաղաքացու ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, հանձնաժողովի անդամի, վստահված անձի, դիտորդի, զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչի և մյուսների լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը,  հանգեցնում է քրեական պատասխանատվության՝ ընդհուպ 6 տարի ժամկետով ազատազրկման:

Генеральная прокуратура РА напоминает
Прокуратура РА ожидает от участвующих в выборах политических сил, избирателей, а также от других субъектов, участвующих в выборах, проявления высокого гражданского сознания и законного поведения в день голосования. Исходя из этого, Прокуратура считает необходимым сообщить следующее.
Преступлением является кража урны для голосования, подписанного избирателями списка, журнала участковой избирательной комиссии, печатей комиссии, печатей членов комиссии, самоклеящееся марки, талонов, технических средств электронной регистрации избирателей, камер, мешка для голосования или пакета бюллетеней. За это предусматривается наказание в виде лишения свободы на срок до 6 лет.
Полиция обеспечивает надлежащий порядок на каждом избирательном участке, оказывает помощь комиссиям по требованию председателя избирательной комиссии, обеспечивает безопасную передачу избирательных документов и их хранение в избирательных комиссиях.
Каждый гражданин, если он/она причастен к преступным действиям или стал свидетелем их во время своего пребывания на избирательном участке или прилегающей территории, должен/должна немедленно подойти к полицейскому участку, связаться с дежурными полицейскими, а также предупредить другие правоохранительные органы.
Одновременно напоминаем еще раз, что если член комиссии, доверенное лицо или наблюдатель находит, что во время голосования имело место нарушение порядка голосования, предусмотренного настоящим Кодексом, имеют право потребовать, чтобы их оценка была внесена в журнал участковой избирательной комиссии.
То есть все участники избирательного процесса, которые имеют право находиться на избирательном участке, обязаны осуществлять свои полномочия во всех вышеперечисленных случаях в строгом соответствии с процедурами, установленными Избирательным кодексом РА.
Обход этих процедур, игнорирование их, в том числе применение насилия или угроза насилия, а также создание препятствий свободному осуществлению права голоса гражданином, воспрепятствование полномочиям члена комиссии, доверенного лица, наблюдателя, представителя СМИ или других лиц, влечет за собой уголовную ответственность вплоть до лишения свободы на срок 6 лет.