ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում և զգուշացնում է
ՀՀ դատախազությունը ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերից, ընտրողներից, ինչպես նաև ընտրություններում ներգրավված մյուս սուբյեկտներից քվեարկության օրը ակնկալում է քաղաքացիական բարձր գիտակցության դրսևորում և իրավահպատակ վարքագիծ:
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի համաձայն` արգելվում են քվեարկության օրը տեղամասային կենտրոնին հարող տարածքում մինչև 50 մետր շառավղով խմբերով հավաքվելը, տեղամասային կենտրոնի մուտքին հարող տարածքում մեքենաների կուտակումը: Սույն մասի դրույթների կատարումը, ինչպես նաև այդ տարածքում հասարակական կարգի պահպանումն ապահովում են տեղամասային կենտրոնում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողները` անկախ ընտրական հանձնաժողովի պահանջից:
Նույն օրենսգրքի 55-րդ  հոդվածի համաձայն` ոստիկանության կենտրոնական և տարածքային մարմինները, դրանց ծառայություններն ու ստորաբաժանումները պարտավոր են ապահովել ընտրությունների անցկացման բնականոն ընթացքը, ընտրական հանձնաժողովների ու դրանց անդամների անկաշկանդ գործունեությունը:
Ոստիկանությունը ընտրությունների հետ կապված միջոցառումներում ապահովում է պատշաճ կարգ ու կանոն, ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պահանջով աջակցում հանձնաժողովներին, ապահովում է ընտրական փաստաթղթերի անվտանգ տեղափոխումն ու դրանց պահպանումն ընտրական հանձնաժողովներում:
Օրենսգրքի 67–րդ հոդվածի 14-րդ մասի համաձայն, եթե հանձնաժողովի անդամը, վստահված անձը կամ դիտորդը գտնում է, որ քվեարկության ընթացքում տեղի է ունեցել սույն օրենսգրքով նախատեսված քվեարկության կարգի խախտում, ապա իրավունք ունեն պահանջելու, որ իրենց գնահատականն արձանագրվի տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի գրանցամատյանում:
Այսինքն` տեղամասային կենտրոնում և քվեարկության սենյակում ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող ընտրական գործընթացի բոլոր մասնակիցները պարտավոր են վերը նշված բոլոր դեպքերում իրենց լիազորություններն իրականացնել ՀՀ ընտրական օրենսգրքով ամրագրված ընթացակարգերի խստիվ պահպանմամբ:
Ընտրական գործընթացի մասնակիցների, ցանկացած անձի կողմից իրենց լիազորությունները՝ օրենսգրքի վերը նշված ընթացակարգերի շրջանցմամբ կամ անտեսմամբ իրականացնելը, որը կատարվել է բռնությամբ կամ դրա սպառնալիքով,  կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության: Մասնավորապես, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.2-րդ հոդվածի համաձայն՝ տեղամասային կենտրոնում կամ դրա մուտքին հարող տարածքում բռնություն գործադրելը կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը, որն ազդել է կամ կարող էր ազդել ընտրությունների բնականոն գործընթացի վրա, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ ընդհուպ վեց տարի ժամկետով:
Հորդորում ենք ընտրական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին քվեարկության ողջ ընթացքում ընտրական օրենսգրքով իրենց վերապահված լիազորություններն իրականացնել բացառապես օրենսգրքով սահմանված կարգով:

Генеральная прокуратура РА информирует и предупреждает
Прокуратура РА ожидает от участвующих в выборах политических сил, избирателей, а также от других субъектов, участвующих в выборах, проявления высокого гражданского сознания и законного поведения в день голосования.
Согласно Избирательному кодексу РА, в день голосования запрещается собираться группами около участкового центра радиусом 50 метров, а также скапливать автомобили на территории, прилегающей к входу в участковый центр. Осуществление положений настоящей части, а также поддержание общественного порядка на этой территории обеспечивается сотрудниками полиции, проходящими службу в участковых центрах, независимо от запроса избирательной комиссии.
Согласно статье 55 того же Кодекса, центральные и территориальные органы полиции, их службы и подразделения обязаны обеспечивать нормальный ход проведения выборов, беспрепятственную работу избирательных комиссий и их членов.
Полиция обеспечивает надлежащий порядок в избирательной деятельности, оказывает помощь комиссиям по требованию председателя избирательной комиссии, обеспечивает безопасную передачу избирательных документов и их хранение в избирательных комиссиях.
Согласно части 14 статьи 67 Кодекса, если член комиссии, доверенное лицо или наблюдатель находит, что во время голосования имело место нарушение порядка голосования, предусмотренного настоящим Кодексом, имеют право потребовать, чтобы их оценка была внесена в журнал участковой избирательной комиссии.
То есть все участники избирательного процесса, которые имеют право находиться на избирательном участке, обязаны осуществлять свои полномочия во всех вышеперечисленных случаях в строгом соответствии с процедурами, установленными Избирательным кодексом РА.
Осуществление полномочий участников избирательного процесса любым лицом в обход или игнорирование вышеупомянутых процедур Кодекса, осуществленное с применением силы или с угрозой, может повлечь уголовную ответственность. В частности, согласно статье 149.2 Уголовного кодекса РА, насилие или угроза насилия в избирательном центре или на территории, прилегающей к его входу, которые повлияли или могли повлиять на нормальный избирательный процесс, наказываются лишением свободы на срок до шести лет.
Призываем всех участников избирательного процесса осуществлять свои полномочия, предусмотренные избирательным кодексом, на протяжении всего периода голосования исключительно в порядке, установленном кодексом.