Ստացվել է առերևույթ ընտրական հանցագործության վերաբերյալ 138 հաղորդում. 6 քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից նախընտրական շրջանի հետ կապված հունիսի 14-ի տվյալներով ստացվել և ուսումանսիրվել է ենթադրյալ ընտրական իրավախախտման վերաբերյալ ընդհանուր 140 հաղորդում, ահազանգ: Դրանցից՝
. 43-ը զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներ են,
. 44-ը ֆիզիկական անձի կողմից տրված հաղորդումներ են, այդ թվում՝ նաև ՀՀ դատախազության թեժ գծի միջոցով ստացված,
. 29-ը սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառում են,
. 24-ը՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ստացված օպերատիվ տվյալներ:
Հաղորդումներով ներկայացված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումներից 86-ը վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված), 9-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդված), 24-ը՝ նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի149.1-րդ հոդված), իսկ 19-ը այլ բնւյթի են (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185, 177, 137 և այլ հոդվածներ):
Վերոնշյալ 138 հաղորդումներից 42-ը ուղարկվել են հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում դրանցից 10-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 26-ով նյութերի նախապատրաստման գործըթնացը շարունակվում է, իսկ 6 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր:
Մասնավորապես՝ քրեական գործերից՝
. մեկը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 154.9-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանշներով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Նշված քրեական գործերից երկուսով 10 անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից 2-ը հանդիսացել են ընտրություններին մասնացկող քաղաքական տարբեր ուժերի պատգամավորության ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուներ: Նշվածնեից 3 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ենթադրյալ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակած 96 հաղորդում ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ դրանցում նշվող հանգամանքների պարզման նպատակով անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու համար: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում նշվածներից 26-ով ներկայացված տեղեկությունները չեն հաստատվել և դրանք թողնվել են անհետևանք, իսկ 70-ը գտնվում է ստուգողական գործողությունների ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացվել են ընտրություններին և ընտրական իրավունքին վերաբերող ևս 16 դիմումներ, որոնք, սակայն, ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն պարունակել: Դրանց կապակցությամբ քաղաքացուն պատշաճ կերպով տրվել են պարզաբանումներ, առանձին դեպքերում դիմումն ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քննարկմանը:

Получено 138 сообщений относительно избирательных преступлений. Было возбуждено 6 уголовных дел
Рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре РА приказом Генерального прокурора РА по внеочередным выборам НС, которые состоятся 20.06.2021г. получила и изучила в целом 140 сообщений относительно избирательных правонарушений. Из них:
. 43 – публикаций СМИ,
. 44- сообщений, представленных физическим лицом, в том числе посредством горячей линии Генеральной прокуратуры РА,
. 29- записей, оставленных в социальных сетях гражданами,
. 24- оперативные данные, полученные сотрудниками полиции.
Из преступных правонарушений, представленных сообщениями 86 связаны с подкупом избирателей (ст. 154.2 УК РА), 9 – с препятствованием реализации избирательного права (ст. 149 УК РА), 24 – с препятствованием предвыборной агитации (ст. 149.1 УК РА), 19 – другими преступлениями (ст. 185, 177, 137 и др. УК РА ).
Из указанных 138 сообщений 42 сообщения направлено на расследование или предварительное следствие с поручением подготовить материалы в порядке, предусмотренном ст.180-181 УПК РА. В результате, по 10 было вынесено решение об отказе в возбуждении уголовного дела, по 26 подготовительный процесс продолжается, а по 6 случаям возбуждены уголовные дела.
В частности из уголовных дел:
. 1 возбуждено по ч. 1, п. 1 и п. 2 ч. 4 ст. 154.2, ч. 1 ст. 154.9 УК РА,
. 1 – по ч. 1 ст. 154.2 и п. 1 и п. 2 ч. 4 ст. 154.2 УК РА,
. 1 – по ч. 2 ст. 34-154.2 УК РА,
. 1- по ч. 1 и ч. 2 ст. 154.2 УК РА,
. 1- по п. 3 и п. 4 ч. 2 ст. 149.1 УК РА,
. 1- по п. 1 ч. 2 ст. 185 УК РА.
Из указанных уголовных дел по двум из них обвинения предъявлены 10 гражданам (двое из обвиняемых – кандидаты в депутаты). В отношении трех из них в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
96 сообщений, содержащих общие и абстрактные сведения по избирательным правонарушениям были направлены в полицию РА для установления указанных в них обстоятельств с целью осуществления проверочных действий. В результате осуществлённых оперативно-розыскных работ сведения по представленным 26 сообщениям были утверждены и оставлены без последствий, а 70 проверяются.
Еще 16 заявлений относительно выборов и избирательного права были получены в Генеральную прокуратуру РА, которые однако не содержали сведения о преступлении, предусмотренном УК РА. В связи с ними гражданину надлежащим образом были даны разъяснения, в отдельных случаях заявление было направлено в Центральную избирательную комиссию РА для рассмотрения.