Ստացվել է առերևույթ ընտրական հանցագործության վերաբերյալ 138 հաղորդում. 6 քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից նախընտրական շրջանի հետ կապված հունիսի 14-ի տվյալներով ստացվել և ուսումանսիրվել է ենթադրյալ ընտրական իրավախախտման վերաբերյալ ընդհանուր 140 հաղորդում, ահազանգ: Դրանցից՝
. 43-ը զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներ են,
. 44-ը ֆիզիկական անձի կողմից տրված հաղորդումներ են, այդ թվում՝ նաև ՀՀ դատախազության թեժ գծի միջոցով ստացված,
. 29-ը սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառում են,
. 24-ը՝ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից ստացված օպերատիվ տվյալներ:
Հաղորդումներով ներկայացված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումներից 86-ը վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված), 9-ը՝ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149 հոդված), 24-ը՝ նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի149.1-րդ հոդված), իսկ 19-ը այլ բնւյթի են (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185, 177, 137 և այլ հոդվածներ):
Վերոնշյալ 138 հաղորդումներից 42-ը ուղարկվել են հետաքննության կամ նախաքննության մարմիններ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ: Արդյունքում դրանցից 10-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, 26-ով նյութերի նախապատրաստման գործըթնացը շարունակվում է, իսկ 6 դեպքի առթիվ հարուցվել են քրեական գործեր:
Մասնավորապես՝ քրեական գործերից՝
. մեկը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 154.9-րդ հոդվածի 1-ին մասով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանշներով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով,
. մեկը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Նշված քրեական գործերից երկուսով 10 անձի առաջադրվել են մեղադրանքներ, որոնցից 2-ը հանդիսացել են ընտրություններին մասնացկող քաղաքական տարբեր ուժերի պատգամավորության ցուցակներում ընդգրկված թեկնածուներ: Նշվածնեից 3 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ենթադրյալ ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակած 96 հաղորդում ուղարկվել են ՀՀ ոստիկանություն՝ դրանցում նշվող հանգամանքների պարզման նպատակով անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու համար: Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում նշվածներից 26-ով ներկայացված տեղեկությունները չեն հաստատվել և դրանք թողնվել են անհետևանք, իսկ 70-ը գտնվում է ստուգողական գործողությունների ընթացքում:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացվել են ընտրություններին և ընտրական իրավունքին վերաբերող ևս 16 դիմումներ, որոնք, սակայն, ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն պարունակել: Դրանց կապակցությամբ քաղաքացուն պատշաճ կերպով տրվել են պարզաբանումներ, առանձին դեպքերում դիմումն ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի քննարկմանը:

138 messages were received regarding electoral crimes. 6 criminal cases were initiated
The working group formed in the RA Prosecutor General's Office by the order of the RA Prosecutor General on the early elections of the National Assembly to be held on June 20, 2021, received and studied a total of 140 messages of electoral offenses. From which:
. 43 - media publications,
. 44 - messages submitted by a physical entity, including through the hotline of the RA Prosecutor General's Office,
. 29 comments left in social networks by citizens,
. 24- operational data received by police officers.
From the criminal offenses presented by the messages, 86 are related to bribery of voters (Article 154.2 of the RA Criminal Code), 9 - hindrance to implementation of the right to elect (Article 149 of the RA Criminal Code), 24 – hindrance to the election campaign (Article 149.1 of the RA Criminal Code), 19 - other crimes (Articles 185, 177, 137, etc. of the RA Criminal Code).
From the mentioned 138 messages, 42 messages were sent for investigation or preliminary investigation with the instruction to prepare materials in the manner prescribed by Articles 180-181 of the RA Criminal Procedure Code. As a result, by 10 cases a decision was made to refuse to initiate criminal cases, preparatory process by 26 is still in process, and by 6 cases were initiated criminal cases.
In particular, from criminal cases:
•        1 initiated under Part 1, Point 1 and Point 2 of Part 4 of Article 154.2 of the RA Criminal Code,
•        1- under Part 1 of Article 154.2 and Point 1 and Point 2 of Part 4 of Article 154.2 of the RA Criminal Code,
•        1- under Part 1 and Part 2 of Article 154.2 of the RA Criminal Code,
•        1 – under Point 3 and Point 4 of Part 2 of Article 149.1 of the RA Criminal Code,
•        1 – under Point 1 of Part 2 of Article 185 of the RA Criminal Code.
From these criminal cases, 10 citizens were charged by two cases (two of the accused are candidates for deputy). With regard to three of them, detention was chosen as a measure of restraint.
96 messages containing general and abstract information on electoral offenses were sent to the RA Police to establish the circumstances indicated in them in order to carry out verification actions. As a result of the carried out operational-search works, information on the submitted 26 messages was approved, and 70 are being verified.
Another 16 messages regarding elections and electoral rights were received by the RA Prosecutor General's Office, which, however, did not contain information on the crime envisaged by the RA Criminal Code. In connection with them, the citizen was duly explained, in separate cases the message was sent to the RA Central Electoral Commission for consideration.