Շուրջ 312.000 խ/մ ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման բազմաթիվ դեպքեր՝ Արաքս գետի ավազանում. 9 քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արաքս գետի ավազանում իրականացվել են չափագրման աշխատանքներ, որոնց արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչություն:
Դատախազության գործիքակազմով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, համագործակցելով ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային տեղեկատվության և ռիսկերի վերլուծության վարչության հետ, արձանագրվել է ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արաքս գետի ավազանում ընդերքօգտագործում իրականացնող 8 տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրված օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվության տեղամասերից դուրս ընդերքի ապօրինի շահագործման՝ տասնյակ հազարավոր խորհանարդ մետր ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման, հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու բազմաթիվ դեպքեր:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ հողը փչացնելու, շրջակա միջավայրին դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ էական վնաս պատճառելու, 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ ընդերքի օգտագործման կանոնները խախտելու, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին էական վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է 9 քրեական գործ:
Հարուցված քրեական գործերով, ընդհանուր առմամբ արձանագրվել են շուրջ 312 հազար խորհանարդ մետր ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման դեպքեր, որոնցով նախնական հաշվարկներով պետությանը պատճառվել է շուրջ 143 մլն. դրամի վնաս, իսկ շուրջ 113 հազար քառակուսի մետր տարածքներում արձանագրվել են հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու, դրանցով բնությանը ընդհանուր առմամբ շուրջ 10 մլն դրամի վնաս պատճառելու դեպքեր:
Հարուցված քրեական գործերի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ դատախազությունը այսուհետ ևս իր ողջ գործիքակազմով հետևողականորեն աշխատանքներ է տանելու ընդերքօգտագործման և բնապահպանության բնագավառներում տեղ գտած չարաշահումների և խախտումների դեպքերը պարզելու, մեղավոր անձանց օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկելու համար:

Многочисленные случаи незаконной добычи около 312 тысяч кбм песка и гравия в бассейне реки Аракс: возбуждено 9 уголовных дел.
Измерительные работы проводились Инспекционным органом по охране природы РА в Араратском, Армавирском марзах РА, в бассейне реки Аракс, результаты которых были отправлены в Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА.
В результате мер, принятых инструментарием Прокуратуры, в сотрудничестве с Инспекционным органом по охране природы РА и Управлением анализа налоговой информации и рисков ​​Комитета государственных доходов РА, были зарегистрированы многочисленные случаи незаконной эксплуатации около десятка тысяч кубометров песка, незаконной добычи, раскопки, транспортировки, хранения и использования песка в Араратском, Армавирском марзах РА, в бассейне реки Аракс.
В результате принятых мер в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено 9 уголовных дел по признакам преступлений, предусмотренных частью 1 статьи 290 /порча земли, нанесение значительного ущерба окружающей среде умышленно или по неосторожности/, частью 2 статьи 291 /нарушение правил недропользования, нанесение существенного ущерба содержащимся в нем полезным ископаемым/ Уголовного кодекса РА.
По возбужденным уголовным делам, в общей сложности были зарегистрированы случаи незаконной добычи около 312 тысяч кубометров песка и гравия, по которым, по предварительным подсчетам, государству нанесен ущерб около 143 миллионов драм РА, а примерно на 113 тысячах квадратных метров зафиксированы случаи нарушения правил выемки, транспортировки, хранения и использования земель, в результате чего природе был нанесен ущерб в размере около 10 миллионов драм РА.
Следственному комитету РА поручено провести предварительное расследование возбужденных уголовных дел.
Отныне также Прокуратура РА со всеми своими инструментами будет вести последовательную работу по выявлению случаев недропользования, злоупотреблений в области охраны природы, нарушений и привлечению виновных к ответственности в соответствии с законом.