Շուրջ 312.000 խ/մ ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման բազմաթիվ դեպքեր՝ Արաքս գետի ավազանում. 9 քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արաքս գետի ավազանում իրականացվել են չափագրման աշխատանքներ, որոնց արդյունքներն ուղարկվել են ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչություն:
Դատախազության գործիքակազմով ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, համագործակցելով ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային տեղեկատվության և ռիսկերի վերլուծության վարչության հետ, արձանագրվել է ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում, Արաքս գետի ավազանում ընդերքօգտագործում իրականացնող 8 տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրված օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվության տեղամասերից դուրս ընդերքի ապօրինի շահագործման՝ տասնյակ հազարավոր խորհանարդ մետր ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման, հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու բազմաթիվ դեպքեր:
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքներով ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված՝ հողը փչացնելու, շրջակա միջավայրին դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ էական վնաս պատճառելու, 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ ընդերքի օգտագործման կանոնները խախտելու, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին էական վնաս պատճառելու հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է 9 քրեական գործ:
Հարուցված քրեական գործերով, ընդհանուր առմամբ արձանագրվել են շուրջ 312 հազար խորհանարդ մետր ավազի և ավազակոպիճի ապօրինի արդյունահանման դեպքեր, որոնցով նախնական հաշվարկներով պետությանը պատճառվել է շուրջ 143 մլն. դրամի վնաս, իսկ շուրջ 113 հազար քառակուսի մետր տարածքներում արձանագրվել են հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնները խախտելու, դրանցով բնությանը ընդհանուր առմամբ շուրջ 10 մլն դրամի վնաս պատճառելու դեպքեր:
Հարուցված քրեական գործերի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեին:
ՀՀ դատախազությունը այսուհետ ևս իր ողջ գործիքակազմով հետևողականորեն աշխատանքներ է տանելու ընդերքօգտագործման և բնապահպանության բնագավառներում տեղ գտած չարաշահումների և խախտումների դեպքերը պարզելու, մեղավոր անձանց օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվության ենթարկելու համար:

About 312.000 m3 sand and gravel was illegally extracted from the basin of the Araks river. 9 criminal cases were initiated
Environmental Protection and Mining Inspection Body of the Republic of Armenia carried out measurement work in Ararat and Armavir Regions, in the basin of the Araks River, the outcomes of which were sent to the Department of State Interests Protection of the RA General Prosecutor's Office.
In the result of the measures undertaken by the Prosecutor's Office, in cooperation with the Environmental Protection and Mining Inspection Body of the Republic of Armenia and Tax Information and Risk Analysis Department of the RA State Revenue Committee, numerous cases of illegal exploitation, violation of the exploitation rules of thousands of cubic meters of sand, illegal extraction, removal, transportation, storage and use of sand in the Ararat and Armavir Regions, in the basin of the Araks River, were detected.
In the result of the measures undertaken, the Department of Protection of State Interests of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia have initiated 8 criminal cases under Article 290, Part 1 of the RA Criminal Code, Article 291, Part 2 of the RA Criminal Code.
According to the initiated criminal cases, it was found out that about 312 thousand cubic meters of sand and gravel was illegally extracted, which, according to preliminary calculations, caused the state about 143 million AMD damage and 10 million AMD damage was caused to the nature.
The Investigative Committee of the Republic of Armenia was assigned to initiate preliminary investigation.
The RA Prosecutor's Office will use all its tools to carry out consistent work to find out the cases of exploitation and violations of mining resources in the field of Environmental protection to bring the guilty people to justice in accordance with the law.