Արթուր Դավթյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության պատվիրակության ղեկավար Օուեն Մերֆիին և առաքելության իրավական հարցերով վերլուծաբան Սվետլանա Չետայկինային:
Արթուր Դավթյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությանը՝ մեր երկրի համար բացառիկ կարևորության առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների դիտարկման գործընթացներն արդեն տևական ժամանակ իրականացնելու կապակցությամբ: Նա նշել է, որ բազմափորձ դիտորդական խմբի անաչառ ներգրավվածությունն ընտրությունների ընթացքի վերահսկելիության բարձր մակարակի ապահովման կարևոր նախադրյալներից է:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ ՀՀ դատախազության նախաձեռնողականությամբ իրավապահ մարմինները, առաջնորդվելով քաղաքական զսպվածության և բացարձակ անաչառության սկզբունքով, մոբիլիզացրել են անհրաժեշտ բոլոր ռեսուսները՝ ինչպես ընտրարշավի, այնպես էլ բուն քվեարկության օրը, նաև հետընտրական շրջանում գործընթացների օրինականությունն ապահովելու, քաղաքացիների, ընտրությունների մասնակից ուժերի, այլ սուբյեկտների իրավունքները պաշտպանելու նպատակով:
Գլխավոր դատախազը հավաստիացրել է, որ լիարժեք անհանդուրժողականություն է դրսևորվելու ընտրական հանցավոր ցանկացած դրսևորման նկատմամբ, և այս հարցում լիարժեք հավասարություն է լինելու բոլոր մասնակիցների նկատմամբ՝ անկախ նրանից՝ քաղաքական որ բևեռն են ներկայացնում:
Դիտորդական խմբի ներկայացուիցչներին տեղեկացվել է այդ նպատակով գլխավոր դատախազության կողմից իրականացված նախապատրաստական աշխատանքների մասին, այդ շրջանակում ներկայացվել է հնարավոր ընտրական խախտումների վերաբերյալ հրապարակումների, հաղորդումների և ահազանգերի գրանցման, հաշվառման, դրանց ստուգման, նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության միասնականության ապահովման նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի գործունեության ընթացիկ արդյունքները, ընտրությունների ընթացքում քրեական օրենքով արգելված արարքների, դրանց համար նախատեսված պատիժների վերաբերյալ հանրության իրազեկվածությունն ապահովելու նպատակով իրականացված միջոցառումները:
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության խմբի ղեկավարը նշել է, որ երկարաժամկետ դիտորդներն ուշիուշով հետևում են նախընտրական գործընթացներին, իսկ քվեարկության նախօրեին Հայաստան կժամանի նաև կարճաժամկետ դիտորդների մեծաթիվ խումբը, և հանրապետության ողջ տարածքի ընդգրկմամբ կիրականացվի դիտարկում: Յոհան Մերֆին հավելել է, որ COVID19-ով պայմանավորված գլոբալ սահմանափակումներ մտցվելուց հետո առաջին անգամ են որևէ երկրում կարճաժամկետ դիտորդներ տեղակայում, ինչը վկայում է, թե որքան լուրջ է մոտենում առաքելությունը Հայաստանում սպասվող ընտրություններին:
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն քննարկվել են ՀՀ քրեական օրենսգրքում կատարված բարեփոխումներին, քաղաքացիների հանցավոր արարքներից զերծ պահելուն ուղղված իրազեկման աշխատանքներին, գրանցված առերևույթ ընտրական հանցագործությունների դեպքերով կատարվող ստուգողական աշխատանքների, քննությունների ընթացիկ դրությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ այսօր իրավապահ մարմիններն ընտրական հանցագործությունների հակազդման շատ ավելի լայն գործիքակազմ ունեն: ՀՀ քրեական օրենսգրքում ընտրական հանցագործությունների զգալի մասի սանկցիաների խստացմամբ նախկինում միջին ծանրության համարվող հանցավոր արարքները դարձան ծանր, ինչը հնարավորություն է տալիս հանցագործությունների լիարժեք բացահայտման համար կիրառել օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների ավելի լայն գործիքակազմ: Ընտրություններից առաջ քրեական օրենսգրքում կատարված լրացումներով և փոփոխություններով քրեականացվել են նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելու, ընտրատեղամասում կամ դրա հարակից շրջանում բռնություններ կիրառելու կամ նման սպառնալիքներ տալու արարքները, որոնք կարևոր են ընտրարշավների և բուն քվեարկության բնականոն, անվտանգ ընթացքն ապահովելու տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացում երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել իրենց իրավասությունների սահմաններում օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակման շուրջ: Ընդգծվել է, որ ինչպես ընտրական մյուս սուբյեկտներին, այնպես էլ դիտորդական առաքելություններին դատախազությունը մոտնում է որպես գործընկերների, և պատրաստ է լայն համագործակցության՝ օրինական, թափանցիկ և լեգիտիմ ընտրությունների անցկացումը երաշխավորելու նպատակով:

Артур Давтян встретился с делегацией наблюдательной миссии ОБСЕ / БДИПЧ
Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял сегодня руководителя наблюдательной миссии ОБСЕ / БДИПЧ Оуэна Мерфи и правового аналитика миссии Светлану Четайкиной.
Артур Давтян поблагодарил наблюдательную миссию БДИПЧ / ОБСЕ за проведение исключительно важного для нашей страны наблюдения за предстоящими внеочередными парламентскими выборами. Он отметил, что беспристрастное участие опытной группы наблюдателей является одним из предварительных условий обеспечения высокого уровня контроля над избирательным процессом.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что по инициативе Прокуратуры РА правоохранительные органы, руководствуясь принципом политической сдержанности и абсолютной беспристрастности, мобилизовали все необходимые ресурсы, чтобы обеспечить легитимность процессов как в рамках предвыборной кампании, так и во время выборов и после них, защитить права граждан, сил, участвующих в выборах, и других субъектов.
Генеральный прокурор заверил, что будет полная нетерпимость к любому электоральному преступному проявлению, в этом вопросе будет полное равенство всех участников, независимо от их политической принадлежности.
Представители группы мониторинга были проинформированы о подготовительной работе, проводимой Генеральной прокуратурой с этой целью, в рамках этого были представлены текущие результаты деятельности рабочей группы, созданной в Генеральной прокуратуре с целью регистрации и учета публикаций, обращений и сообщений относительно возможных нарушений на выборах, их проверки, обеспечения единства прокурорского надзора за подготавливаемыми материалами и возбужденными уголовными делами, мероприятия, предпринятые с целью обеспечения общественной осведомленности о запрещенных уголовным законом деяниях в ходе выборов, о наказаниях, предусмотренных за них.
Глава наблюдательной миссии БДИПЧ / ОБСЕ отметил, что долгосрочные наблюдатели внимательно следят за процессом выборов, а накануне голосования большая группа краткосрочных наблюдателей прибудет в Армению для наблюдения за всей территорией страны. Оуэн Мерфи добавил, что впервые с момента введения глобальных ограничений, наложенных COVID19, в стране были размещены краткосрочные наблюдатели, что показывает, насколько серьезно миссия подходит к предстоящим выборам в Армении.
В ходе встречи детально были обсуждены вопросы, связанные с реформами Уголовного кодекса РА, просветительской деятельностью, направленной на удержание граждан от преступных действий, вопросы, связанные с текущими проверками зарегистрированных преступлений на выборах, а также текущее состояние расследования.
Генеральный прокурор РА подчеркнул, что сегодня у правоохранительных органов гораздо более широкий инструментарий противодействия избирательным преступлениям. С ужесточением санкций в отношении большинства преступлений на выборах в Уголовном кодексе РА преступные деяния, ранее считавшиеся средней тяжестью, стали тяжкими, что позволяет использовать более широкий набор оперативно-розыскных мероприятий для полного раскрытия преступлений. Поправки в Уголовный кодекс были внесены до выборов, чтобы криминализовать действия по воспрепятствованию избирательной кампании, насилию или угрозам на избирательном участке и вокруг него, которые необходимы с точки зрения обеспечения нормального и безопасного проведения избирательной кампании и самого голосования.
В ходе встречи стороны выразили взаимную готовность к обмену оперативной информацией в рамках своей компетенции. Было подчеркнуто, что прокуратура подходит как к избирательным субъектам, так и к наблюдательным миссиям в качестве партнеров и готова к широкому сотрудничеству для гарантирования проведения законных, прозрачных и легитимных выборов.