ԱՊՀ դիտորդական առաքելության պատվիրակները՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Անկախ պետությունների համագործակցության դիտորդական առաքելության շտաբի պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում հունիսի 20-ին կայանալիք ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման գործըթնացը դիտարկման ենթարկելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ընտրությունների ամբողջ ընթացքում դիտորդական առաքելության և ՀՀ դատախազության միջև հաղորդակցության և գործակցության եղանակներին, ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից ընտրական հանցավոր իրավախախտումների դեմ համակարգված պայքարի ընթացիկ արդյունքներին, այս ուղղությամբ ՀՀ դատախազության նախաձեռնություններին վերաբերող հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազն ընտրությունների ընթացքի վերահսկելիության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից կարևոր է համարել արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելությունների և մասնավորապես ԱՊՀ դիտորդական խմբի ներկայությունն ու մասնակցությունը: Նա հավելել է, որ Դատախազությունը հանձնառու է առաջիկա ընտրությունների օրինականությունը, ժողովրդավարության չափանիշներին համապատասխանությունն ապահովելու, մեր քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը պաշտպանելու հարցում և նշել է այդ նպատակով վերջին շրջանում իրականացված ակտիվ նախաձեռնողական աշխատանքը, ներկայացրել մինչ այս պահը առերևույթ հանցավոր ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների, ահազանգերի, դրանցով իրականացվող ստուգողական աշխատանքների, քրեական վարույթների շրջանակում իրականացվող գործողությունների արդյունքները:
Արթուր Դավթյանը դիտորդական խմբին առաջարկել է իրենց առաքելության շրջանակում ցանկացած առերևույթ հանցավոր իրավախախտման վերաբերյալ տեղեկություններ, տվյալներ ստանալու դեպքում դրանք փոխանցել Դատախազությանը՝ հավաստիացնելով, որ Գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբն անխափան կերպով ապահովում է բոլոր հաղորդումների պատշաճ ստուգումը:
ԱՊՀ դիտորդական առաքելության շտաբի ղեկավար Եվգենի Կոզյակը նշել է, որ իրենց գործունեությունն ընդգրկելու է հանրապետության ամբողջ տարածքը, ինչի նպատակով առաջիկայում Հայաստան կժամանի դիտորդների հիմնական մասը: Նա փոխանցել է տեղեկատվության փոխանակման միջոցով ՀՀ դատախազության հետ համագործակցելու  դիտորդական առաքելության շահագրգռությունը:
Այս առումով հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել շփումներն աշխատանքային կարգով շարունակելու պայմանավորվածություններ:

The Delegation of CIS Election Observation Mission at the RA General Prosecutor’s Office
Today the RA Prosecutor General Artur Davtyan had a meeting with the delegation of the Commonwealth of Independent States Election Observation Mission, which is in Armenia to observe the procedure of preparation and the process of the early parliamentary elections on June 20.
Issues related to the ways of cooperation between the Observation Mission and the RA Prosecutor's Office as well as the current outcomes of the coordinated fight against electoral criminal offences by the RA law enforcement bodies, the initiatives of the RA Prosecutor's Office in this direction were discussed during the meeting.
The RA Prosecutor General attached great importance to the involvement and participation of the Observation Missions, in particular CIS Observation Mission in the early elections to increase the level of supervision over the election process. He added that the Prosecutor's Office is ready to ensure the legitimacy of the forthcoming elections in compliance with the standards of democracy and protection of the right of our citizens regarding free expression of will. He also represented the outcomes of the verification measures and other measures undertaken in the scope of criminal proceedings related with the received reports and alarms on criminal electoral offences up to that moment.
Artur Davtyan suggested the monitoring group to pass information and data on any substantial criminal offense to the Prosecutor's Office and assured that the working group established at the General Prosecutor’s Office ensures due verification of all the reports uninterruptedly.
Yevgeni Kozyak, Head of Staff of the CIS Election Observation Mission, noted that their activities will cover the entire territory of the republic and most of the observers will arrive in Armenia in the near future. He stated that the Observation Mission is interested in cooperation with the RA Prosecutor's Office by means of exchanging information.