Համայնքներին պատկանող հողամասերը պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ վարձակալության հանձնելու վերաբերյալ երկու քրեական գործ ուղարկվել է դատարան
Շիրակի մարզում համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը վարձակալությամբ հանձնելու, այնուհետև դրանք ենթավարձակալությամբ տրամադրելու գործարքներում պաշտոնեական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ երկու քրեական գործ ուղարկվել է դատարան:
Մասնավորապես, Շիրակի մարզի դատախազությունում 2020թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ջրաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Գ.Հ.-ն 2009թ. փետրվարի 25-ին Երևան քաղաքի մի բնակչի հետ կնքել է համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող 2.6 հա մակերեսով հողատարածքը գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության նպատակով 25 տարի ժամկետով, տարեկան ընդամենը 4.680 ՀՀ դրամ վարձավճարով վերջինիս հանձնելու պայմանագիր:
Դրանից ընդամենը 1 ամիս անց նշված քաղաքացին այդ հողամասից միայն 0.02 հա տարածքը 24 տարի ժամկետով կնքված ենթավարձակալության պայմանագրով, մոտ 8.5 անգամ բարձր գնով՝ ամսական 40.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, հանձնել է հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններից մեկին, այնտեղ վերջինիս կողմից տեղադրվել է ալեհավաք կայան: Արդյունքում՝ այդ 2009-2016թթ.-ին նշված անձն ստացել է շուրջ 3.6մլն ՀՀ դրամ գումար, իսկ համայնքը զրկվել է իրեն պատկանող հողամասից կայուն ֆինանսական մուտքեր ապահովելու հնարավորությունից:
Նշված առերևրույթ հանցավորն արարքը կատարելու համար Ջրաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 2.5 մլն ՀՀ դրամը:
2020թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված մեկ այլ քրեական գործով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Շիրակի մարզի Հողմիկ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Կ.-ն, տեղեկացել է հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունների մեկի կողմից համայնքի տարածքում ալեհավաք կայան տեղադրելու և շահագործելու մտադրության մասին: Դրանից հետո ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Ամասիայի սպասարկման գրասենյակի իրեն ծանոթ աշխատակցի քրոջ հետ 2009թ. ապրիլի 30-ին Ա.Կ.-ն կնքել է համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող 2.5813 հա մակերեսով հողատարածքը 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 4.600 ՀՀ դրամ վարձավճարով, գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով վերջինիս վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագիր:
Ապա, գործարքից ընդամենը 7 օր անց 24 տարի ժամկետով կնքված ենթավարձակալության պայմանագրով, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա վարձակալ անձը նշված հողամասի մի փոքր հատվածը՝ 0,02 հա չափով, ավելի քան 100 անգամ բարձր գնով՝ տարեկան 480.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, հանձնել է հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությանը: Դա այն դեպքում, երբ գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով հողամասերը վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագրով նախատեսված է եղել պահանջ` հողամասն օգտագործել բացառապես գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության նպատակով, իսկ այդ պահանջի չկատարումը հանդիսացել է պայմանագիրը համայնքապետարանի կողմից միակողմանի և վաղաժամկետ դադարեցնելու հիմք, ինչը սակայն, ակնհայտ խախտման պայմաններում չի արվել:
Արդյունքում ենթավարձակալության հանձնած անձի ընտանիքը 2009-2016թթ. ընթացքում ստացել է 3.6,լն ՀՀ դրամ վարձավճարի տեսքով շահույթ, իսկ նույն ժամանակահատվածում, համայնքը որպես վարձակալության վճար, ստացել է ընդամենը 36.800 ՀՀ դրամ գումար:
Հողմիկ համայնքի նախկին ղեկավարին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրվել է մեղադրանք: Մինչդատական քրեական վարույթի ընթացքում համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 1.750.000 ՀՀ դրամը:
Շիրակի մարզի դատախազությունը հաստատել է նշված երկու գործերով մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործերն ուղարկել Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար։

2 criminal cases were sent to the court regarding the lease of a land plot belonging to communities by the abuse of official position
Two criminal cases were sent to court regarding the lease of a land plot owned by the community in Shirak region and crimes committed in sublease transactions.
In particular, in the course of preliminary investigation of the criminal case initiated in the Prosecutor's Office of Shirak region on 07.05.2020. under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code it was substantiated that the former head of Jradzor G.A. on 25.02.2009 signed a lease agreement with a resident of Yerevan in the amount of 4680 AMD for a period of 25 years of a land plot with an area of 2.6 hectares of agricultural importance.
For the commission of this criminal act, the former head of Jradzor community was charged under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code. From the damage caused to the community were recovered 2.5 million AMD.
By another criminal case initiated on 07.05.2020 under Part 2 of Article 308 of the RA Criminal Code were obtained sufficient evidence that the former head of the community Hoghmik of Shirak region A. K. learnt about the intention of one of the companies, operating in the field of telecommunication on installing antenna station in the community. After that, with the sister of a familiar employee from the "Amasia" service office of the RA Cadastre Committee on 30.04.2009. A.K. signed a lease agreement for a land plot with an area of 2.5813 hectares for the amount of 4600 AMD.
Then, 7 days after the transaction, by the sublease agreement concluded for a period of 24 years on the basis of false documents, a small part of the specified land plot with an area of 0.02 hectares for the amount of 480.000 AMD was transferred by the tenant to a telecommunication company. This is in the case when the agreement for leasing a land plot for the purpose of carrying out agricultural activities envisaged a requirement to use the land plot exclusively for the production of agricultural products, and not fullfilling this requirement was the basis for terminating the agreement, which was not implemented.
As a result, the landlord's family during 2009-2016 received 3.6 million AMD, and during the specified period the community received only 36.800 AMD.
The former head of Hogmik community was charged under Part 2 of Art. 308 and Part 1 of Art. 314 of the RA Criminal Code. During the pre-trial criminal proceedings, from the damage caused to the community were recovered 1.750.000 AMD.
Prosecutor's Office of Shirak region confirmed the indictment on the above 2 cases and the criminal cases were sent to the Court of General Jurisdiction of the First Instance of Shirak region with a view to consider the case on the merits.