Համայնքներին պատկանող հողամասերը պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ վարձակալության հանձնելու վերաբերյալ երկու քրեական գործ ուղարկվել է դատարան
Շիրակի մարզում համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերը վարձակալությամբ հանձնելու, այնուհետև դրանք ենթավարձակալությամբ տրամադրելու գործարքներում պաշտոնեական հանցագործություններ կատարելու վերաբերյալ երկու քրեական գործ ուղարկվել է դատարան:
Մասնավորապես, Շիրակի մարզի դատախազությունում 2020թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ջրաձոր համայնքի նախկին ղեկավար Գ.Հ.-ն 2009թ. փետրվարի 25-ին Երևան քաղաքի մի բնակչի հետ կնքել է համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող 2.6 հա մակերեսով հողատարածքը գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության նպատակով 25 տարի ժամկետով, տարեկան ընդամենը 4.680 ՀՀ դրամ վարձավճարով վերջինիս հանձնելու պայմանագիր:
Դրանից ընդամենը 1 ամիս անց նշված քաղաքացին այդ հողամասից միայն 0.02 հա տարածքը 24 տարի ժամկետով կնքված ենթավարձակալության պայմանագրով, մոտ 8.5 անգամ բարձր գնով՝ ամսական 40.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, հանձնել է հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերություններից մեկին, այնտեղ վերջինիս կողմից տեղադրվել է ալեհավաք կայան: Արդյունքում՝ այդ 2009-2016թթ.-ին նշված անձն ստացել է շուրջ 3.6մլն ՀՀ դրամ գումար, իսկ համայնքը զրկվել է իրեն պատկանող հողամասից կայուն ֆինանսական մուտքեր ապահովելու հնարավորությունից:
Նշված առերևրույթ հանցավորն արարքը կատարելու համար Ջրաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով: Համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 2.5 մլն ՀՀ դրամը:
2020թ. մայիսի 7-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված մեկ այլ քրեական գործով բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Շիրակի մարզի Հողմիկ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Կ.-ն, տեղեկացել է հեռահաղորդակցության ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունների մեկի կողմից համայնքի տարածքում ալեհավաք կայան տեղադրելու և շահագործելու մտադրության մասին: Դրանից հետո ՀՀ կադաստրի կոմիտեի Ամասիայի սպասարկման գրասենյակի իրեն ծանոթ աշխատակցի քրոջ հետ 2009թ. ապրիլի 30-ին Ա.Կ.-ն կնքել է համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող 2.5813 հա մակերեսով հողատարածքը 25 տարի ժամկետով՝ տարեկան 4.600 ՀՀ դրամ վարձավճարով, գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով վերջինիս վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագիր:
Ապա, գործարքից ընդամենը 7 օր անց 24 տարի ժամկետով կնքված ենթավարձակալության պայմանագրով, բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա վարձակալ անձը նշված հողամասի մի փոքր հատվածը՝ 0,02 հա չափով, ավելի քան 100 անգամ բարձր գնով՝ տարեկան 480.000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, հանձնել է հեռահաղորդակցության ոլորտի ընկերությանը: Դա այն դեպքում, երբ գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալելու նպատակով հողամասերը վարձակալության հանձնելու մասին պայմանագրով նախատեսված է եղել պահանջ` հողամասն օգտագործել բացառապես գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության նպատակով, իսկ այդ պահանջի չկատարումը հանդիսացել է պայմանագիրը համայնքապետարանի կողմից միակողմանի և վաղաժամկետ դադարեցնելու հիմք, ինչը սակայն, ակնհայտ խախտման պայմաններում չի արվել:
Արդյունքում ենթավարձակալության հանձնած անձի ընտանիքը 2009-2016թթ. ընթացքում ստացել է 3.6,լն ՀՀ դրամ վարձավճարի տեսքով շահույթ, իսկ նույն ժամանակահատվածում, համայնքը որպես վարձակալության վճար, ստացել է ընդամենը 36.800 ՀՀ դրամ գումար:
Հողմիկ համայնքի նախկին ղեկավարին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրվել է մեղադրանք: Մինչդատական քրեական վարույթի ընթացքում համայնքին պատճառված վնասից վերականգնվել է 1.750.000 ՀՀ դրամը:
Շիրակի մարզի դատախազությունը հաստատել է նշված երկու գործերով մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործերն ուղարկել Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար։

В суд было направлено 2 уголовных дела относительно дачи в аренду путем злоупотребления служебного положения земельного участка, принадлежащего общинам
В суд было направлено 2 уголовных дела относительно дачи в аренду земельного участка, являющегося собственностью общины в Ширакской области и должностных преступлений, совершенных в сделках дачи их в субаренду.
В частности в ходе предварительного следствия уголовного дела, возбужденного в прокуратуре Ширакской области 07.05.2020г. по ч. 2 ст. 308 УК РА было обосновано, что бывший руководитель Джрадзор Г. А. 25.02.2009г. с жителем г. Еревана заключил договор о дачи в аренду за сумму 4680 AMD сроком на 25 лет земельного участка площадью 2.6 га, имеющего сельскохозяйственное значение.
За совершение указанного преступного деяния бывшему руководителю общины Джрадзор было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 УК РА. Из ущерба, нанесенного общине была восстановлена сумма в размере 2.5 млн. драмов РА.
По другому уголовному делу, возбужденному 07.05.2020г. по ч. 2 ст. 308 УК РА были приобретены достаточные доказательства о том, что бывший руководитель общины Огмик Ширакской области А. К. узнал о намерении одной из компаний, работающих в сфере телекоммуникаций, установить и эксплуатировать антенную станцию в общине. После этого с сестрой знакомого сотрудника из офиса обслуживания «Амасия» комитета кадастра РА 30.04.2009г. А. К.
заключил договор о дачи в аренду земельного участка площадью 2.5813 га за сумму 4600 AMD.
Затем спустя 7 дней после сделки договором субаренды, заключенным сроком на 24 года на основании ложных документов, маленькую часть указанного земельного участка площадью 0.02 га за сумму 480.000 AMD арендатор передал компании сферы телекоммуникации. Это в том случае, когда договором о дачи в аренду земельного участка с целью осуществления сельскохозяйственной деятельности было предусмотрено требование использовать земельный участок исключительно для производства сельскохозяйственной продукции, а не выполнение этого требования было основанием для прекращения договора, что и не было осуществлено.
В результате семья арендодателя в ходе 2009-2016гг. получила 3.6 млн. AMD, а в указанный период община получила только 36.800 AMD.
Бывшему руководителю общины Огмик было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 314 УК РА. В ходе досудебного уголовного производства из ущерба, нанесенного общине была восстановлена сумма 1.750.000 AMD.
Прокуратура Ширакской области утвердила обвинительное заключение по указанным 2 делам и уголовные дела были направлены в суд общей юрисдикции первой инстанции Ширакской области для рассмотрения дела по существу.