Ընտրական հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ ստացվել է 51 ահազանգ-հաղորդում, 9 դեպքի առթիվ նախապատրաստվում են նյութեր
ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով 2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից արտահերթ ընտրությունների նախընտրական գործընթացների հետ կապված հունիսի 7-ի տվյալներով ստացվել և ուսումանսիրվել է ենթադրյալ ընտրական իրավախախտման վերաբերյալ ընդհանուր 51 հաղորդում: Դրանցից  11-ը զանգվածային լրատվամիջոցների հրապարակումներ են, 24-ը՝ սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված գրառումներ, 13-ը՝ ֆիզիկական անձանց կողմից տրված հաղորդումներ, դիմումներ, 2-ը՝ ոստիկանության աշխատակցի կողմից ստացված տվյալներ և 3-ը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում բացված թեժ գծով ստացված ահազանգերն են:
Նշված 53 հաղորդումներից 9-ով հանձնարարվել է քրեական գործ հարուցելու առիթի օրինականությունը և հիմքերի բավարար լինելն ստուգելու նպատակով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նախապատրաստել նյութեր, որոնցից 1-ով որոշում է կայացվել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին, իսկ 8-ը գտնվում են նյութերի նախապատրաստման ընթացքում:
Ենթադրյալ ընտրական հանցավոր իրավախախտման վերաբերյալ վերացական և ընդհանուր բնույթի տեղեկություններ պարունակող 42 հաղորդում, ահազանգ ուղարկվել է ՀՀ ոստիկանություն՝ դրանց կապակցությամբ անհրաժեշտ ստուգողական գործողություններ կատարելու հանձնարարությամբ: Դրանցից 16-ով իրականացված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների արդյունքում նշված տեղեկությունները չեն հաստատվել, ինչով պայմանավորված՝ դրանք թողնվել են անհետևանք: Իսկ 26 հաղորդման  առնչությամբ ստուգողական գործողություններն ընթացքի մեջ են:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն ստացված ևս 16 դիմումների կապակցությամբ, որոնք ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն բովանդակվել, քաղաքացուն տրվել է պարզաբանում կամ դիմումն ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
Ստուգման կամ նյութերի նախապատրաստման նպատակով ոստիկանություն ուղարկված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումների դեպքերից 44-ը վերաբերում է ընտրակաշառք տալուն կամ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված), 5-ը՝ նախընտրական քարոզչությանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 149.1-րդ հոդվածի 3-րդ կետ), իսկ 2-ը՝ այլ բնույթի են:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քաղաքացիներին, ընտրություններին մասնակցող սուբյեկտներին հորդորում է  իրենց հայտնի դարձող՝ ընտրական հանցագործության յուրաքանչյուր առերևույթ դեպքի վերաբերյալ տեղեկությունները, որոնք իրենց մեջ պարունակում են որոշակի կոնկրետություն, հասու դարձնել իրավապահ մարմիններին՝ հնարավոր բոլոր իրավաչափ հաղորդակցային միջոցներով:

Поступило 51 тревожный вызов- сообщение о преступных нарушениях на выборах, готовятся материалы по 9 делам
Приказом Генерального прокурора РА в связи с внеочередными парламентскими выборами 20-го июня 2021г. рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре РА в рамках внеочередных предвыборных процессов, по состоянию на 7-ое июня получила и исследовала 51 сообщение о предполагаемых нарушениях на выборах. Из них 11 - публикации в СМИ, 24 - сообщения граждан в социальных сетях, 13 - сообщения, заявления, поданные физическими лицами, 2 - данные, полученные сотрудником полиции, 3 – вызовы, поступившие по открытой в Генпрокуратуре РА горячей линии.
Из указанных 53 сообщения по 9 поручено подготовить материалы в соответствии со статьями 180-181 Уголовно-процессуального кодекса РА для проверки законности факта и достаточности оснований для возбуждения уголовного дела, по 1 из которых было вынесено постановление об отказе в возбуждении уголовного дела, а 8 находятся в процессе подготовки материалов.
42 сообщения, вызова содержащие данные о предполагаемых преступных нарушениях на выборах, имели отвлеченный и общий характер и были направлены в Полицию РА с поручением провести необходимые проверочные действия. В результате оперативно-розыскных работ, проведенных по 16 из них, указанные сведения не подтвердились, в связи с чем они были оставлены безрезультатно. А проверочные действия в связи с 26 сообщениями продолжаются.
В связи с поступившими в Генеральную прокуратуру РА 16 заявлениями, в которых не содержалась информация о преступлении, предусмотренном Уголовным кодексом РА, гражданину было дано разъяснение или заявление было направлено в Центральную избирательную комиссию РА.
Из случаев о возможных преступных нарушениях, направленных в полицию для проверки или подготовки материалов, 44 касаются дачи избирательных взяток или воспрепятствования свободному волеизъявлению избирателя (статья 154.2 Уголовного кодекса РА), 5 - воспрепятствования предвыборной кампании (пункт 3 статьи 149.1 Уголовного кодекса РА), а 2 имеют иной характер.
Генеральная прокуратура РА призывает граждан и субъектов, участвующих в выборах, доводить до сведения правоохранительных органов информацию по каждому случаю избирательного преступления, содержащую определенную конкретность, всеми возможными законными способами коммуникации.