ՀՀ գլխավոր դատախազը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգում ընթացող տնտեսական միջազգային համաժողովին
Աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը մասնակցել է Սանկտ Պետերբուրգում այս օրերին ընթացող Միջազգային տնտեսական համաժողովին։
Վերջինիս շրջանակներում կազմակերպված «Ներպետական իրավասության նկատմամբ վստահությունը որպես տնտեսության զարգացման և բիզնեսի պաշտպանության գործոն» թեմայով քննարկմանն Արթուր Դավթյանը հանդես է եկել ելույթով։
ՀՀ գլխավոր դատախազը, մասնավորապես, անդրադարձել է ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ բիզնեսի դեմ կիրառվող հանցավոր ոտնձգություններին, դրանց կանխարգելմանը, առկա մարտահրավերներին և տնտեսվարողների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված պետությունների ձեռնարկած պայքարի կառուցակարգերին:
Այդ համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազը ներկայացրել է նման դրսևորումների հակազդման, քրեաիրավական պայքարի հայաստանյան փորձը, բիզնեսի հայաստանյան ներպետական իրավական պաշտպանության համակարգը: Շետադրում է կատարվել Հայաստանում ազատ տնտեսավարման և ներդրումների իրավական պաշտպանության ուղղությամբ իրականացված բարեփոխումների վրա:
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են բիզնեսի զարգացման, տնտեսվարողների իրավունքների պաշտպանության միջոցների ունիվերսալացման, դրանց խոչընդոտող՝ հատկապես հաղորդակցային տեխնոլոգիաների միջոցով իրականացվող հանցագործությունների դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության, փորձի փոխանակման մեխանիզմների կատարելագործման խնդիրները:

Генеральный прокурор РА приняла участие в проходящем в Санкт-Петербурге международном экономическом форуме
Находящийся с рабочим визитом в РФ Генеральный прокурор РА Артур Давтян принял участие в проходящем в эти дни в Санкт-Петербурге Международном экономическом форуме.
Артур Давтян выступил на дискуссии, организованной в рамках форума по теме «Доверие к внутригосударственной юрисдикции как фактор экономического развития и защиты бизнеса».
Генеральный прокурор РА в частности, коснулся преступных посягательств с использованием современных технологий, применяемых против бизнеса, их предотвращения, имеющихся вызовов и методов борьбы, предпринимаемых государствами, направленных на защиту прав представителей хозяйствующих субъектов.
В этом контексте Генеральный прокурор РА представил армянский опыт противодействия подобным проявлениям, уголовно-правовой борьбы, а также систему внутригосударственной правовой защиты армянского бизнеса. Он подчеркнул реформы, осуществленные по направлению правовой защиты свободного бизнеса и инвестиций в Армении.
В ходе форума были обсуждены вопросы развития бизнеса, универсализации мер защиты прав хозяйствующих субъектов, международного сотрудничества в борьбе с преступлениями, совершенствования механизмов обмена опытом.