Ստացվել է ընտրական հանցավոր իրավախախտումների մասին 24 ահազանգ-հաղորդում, որոնցից 5-ով նախապատրաստվում են նյութեր. ամփոփում
2021թ. հունիսի 20-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերը գրանցելու և հաշվառելու, հաղորդումների հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծված աշխատանքային խումբը շարունակում է իր գործունեությունը:
Մասնավորապես, ՀՀ գլխավոր դատախազի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից իրականացված մշտադիտարկման արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է առաջիկա արտահերթ ընտրությունների նախընտրական գործընթացների հետ կապված ենթադրյալ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ ԶԼՄ 3 հրապարակում, ֆիզիկական անձի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված 17 դիմում, սոցիալական ցանցերում քաղաքացիների կողմից կատարված 19 գրառում:
Նշվածներից 19-ով, որոնցում ենթադրյալ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ առկա տվյալները եղել են վերացական և ընդհանուր բնույթի,  ՀՀ ոստիկանությանը հանձնարարվել է կատարել ստուգողական գործողություններ: Դրանցից 6-ի արդյունքում ստացված տվյալները չեն հաստատվել և թողնվել են անհետևանք, 13-ով ստուգողական աշխատանքները շարունակվում են:
5 դեպքով, նկատի ունենալով, որ տվյալներն ի սկզբանե եղել են առարկայական, կամ, ելնելով կատարված ստուգողական աշխատանքների արդյունքներից, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նախապատրաստվում են նյութեր, որոնք ընթացքի մեջ են:
Ստացված և ուսումնասիրված առերևույթ հանցավոր իրավախախտումների մասին վերոնշյալ ահազանգերից 19-ը վերաբերում են ընտրակաշառք տալուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդված), 5-ը՝ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 3-րդ կետ):
Նախապատրաստվող նյութերից 2-ի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացվում է ՀՀ Սյունիքի մարզի, 1-ական՝ Երևան քաղաքի, Կոտայքի, Լոռու մարզերի դատախազությունների կողմից:
ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված 15 դիմումների կապակցությամբ, որոնք ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործության մասին տվյալներ չեն բովանդակվել, քաղաքացուն տրվել է պարզաբանում կամ ուղարկվել է ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կշարունակի կայուն պարբերականությամբ հանրությանն իրազեկել աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքների, իրավապահ մարմիններին ներկայացվող տեղեկություններում, ահազանգերում, հաղորդումներում ներկայացվող տվյալների ստուգման, հարուցվող քրեական վարույթների շրջանակում իրականացվող քննությունների ընթացքի մասին:
Հիշեցնենք, որ  ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարի ներքո:

Поступило 24 тревожных вызова- сообщения о преступных нарушениях на выборах, готовятся материалы по 5 делам
Рабочая группа, созданная в Генеральной прокуратуре РА с целью регистрации и учета публикаций, обращений и сообщений граждан относительно возможных правонарушений в процессе подготовки и проведения внеочередных выборов в Национальное собрание РА 20-го июня 2021г., повышения эффективности прокурорского надзора за рассмотрением сообщений и подготавливаемых на их основании материалов и предварительным следствием по возбужденным уголовным делам, продолжает свою деятельность.
В частности, в результате мониторинга, проведенного рабочей группой, созданной приказом генерального прокурора РА, в Генеральной прокуратуре было исследовано 3 публикации в СМИ о предполагаемых нарушениях на выборах в связи с предвыборным процессом предстоящих внеочередных выборов, 17 обращений, адресованных генеральному прокурору РА физическим лицом, 19 записей граждан в социальных сетях.
По 19 из них, данные которых относительно преступлений на выборах имели отвлеченный и общий характер, Полиции РА было поручено провести проверочные действия. В результате 6 из них полученные данные не подтвердились и были оставлены безрезультатно, проверочные действия в связи с 13 продолжаются.
По 5 случаям, учитывая, что данные изначально были предметными, либо, исходя из результатов проверочных работ, подготавливаются материалы в порядке статей 180-181 Уголовного кодекса РА, которые находятся в процессе.
19 из вышеуказанных проверенных и исследованных тревожных звонков о возможных преступных нарушениях касаются дачи избирательных взяток (статья 154.2 Уголовного кодекса РА), 5- или воспрепятствования свободному волеизъявлению избирателя (пункт 3 статьи 154.2 Уголовного кодекса РА).
Надзор за законностью 2 из подготавливаемых материалов осуществляется Прокуратурой марза Сюник РА, по 1- прокуратурами города Еревана, Котайка, Лори.
В связи с адресованными генеральному прокурору РА 15 заявлениями, в которых не содержалась информация о преступлении, предусмотренном Уголовным кодексом РА, гражданину было дано разъяснение, или заявление было направлено в Центральную избирательную комиссию РА.
Генеральная прокуратура РА будет и дальше регулярно информировать общественность о результатах деятельности рабочей группы, проверке данных, представленных в сообщениях, сведениях, предоставляемых правоохранительным органам, о ходе расследования в рамках возбуждаемых уголовных производств.