Քրեական գործեր՝ հանքարդյունահանման ոլորտում առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառռւյթի շրջանակներում իրականացվում են ուսումնասիրություններ հանրապետության տարբեր տարածքներում ընդերքօգտագործման հետ կապված օրենսդրության պահանջների պահպանության վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված նյութերի հիման վրա սկսված ուսումասնիրությամբ, որի շրջանակներում անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից, պարզվել է, որ ըստ տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից 2021թ. փետրվարին ՀՀ Արարատի մարզի Շահումյան-Ռանչպար հատվածներում` Արաքս գետի ավազանում իրականացված չափագրման արդյունքների, արձանագրվել է, որ «Ա...» ՍՊԸ-ին տրամադրված օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությամբ նախատեսված Նորամարգի ավազի հանքավայրին հարակից տարածքում՝ 5.871,2 մ2 մակերեսից արդյունահանվել է 14.678 մ3 ավազ:
ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված տվյալներով նախնական հաշվարկով նշված ծավալով օգտակար հանածոյի արժեքը (առանց անուղղակի հարկերի) կազմել է ավելի քան 35 մլն դրամ, որի միայն բնօգտագործման վճարը կազմել է շուրջ 3մլն դրամ:
Այսինքն, թույլտվածությամբ չնախատեսված տարածքում ընկերության կողմից հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնների խախտմամբ ընդերքի ապօրինի շահագործման՝ ընդհանուր առմամբ 14,678 մ3 ծավալով` 35մլն դրամ արժեքով ավազի արդյունահանման արդյունքում ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին պատճառվել է էական վնաս:
Մեկ այլ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա կատարված ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ «Ֆ...» ՍՊԸ-ն 31.03.2021թ. գրությամբ դիմել է նշված նախարարություն՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի հարավային տեղամասի օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ստանալու նպատակով:
Ընկերության կողմից ներկայացված նյութերում առկա են եղել էական անհամապատասխանություններ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդային նյութերի հետ: Մասնավորապես, հանքավայրի հարավային տեղամասի շահագործման աշխատանքային նախագիծը կազմված է ստորգետնյա եղանակով արդյունահանման աշխատանքների համար, որին համապատասխան՝ ՍՊԸ-ն ներկայացրել է իրականությանը չհամապատասխանող քարտեզագրական  նյութեր՝ առանց դրանց վրա արտահայտված բացահանքի եզրագծերի՝ հաստատված նշված ՊՈԱԿ-ի ֆոնդային կնիքով: Մինչդեռ, ՊՈԱԿ-ի ֆոնդի քարտեզագրական նյութերում առկա են բացահանքի եզրագծեր:
Նշված ուսոմնասիրությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է երկու առանձին քրեական գործ: Առաջին դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ երկրորդ դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Уголовные дела, связанные с возможными злоупотреблениями в горнодобывающей сфере
В рамках функции возбуждения иска в защиту государственных интересов в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА проводятся исследования на предмет соблюдения требований законодательства, касающихся использования недр в различных районах страны.
В частности, исследование началось на основе материалов, полученных от органа инспекции недр Министерства охраны природы РА, в рамках которых требовалось получить необходимые документы от Комитета государственных доходов РА, оказалось, что по результатам измерений, проведенных на участках Шаумян-Ранчпар реки Аракс в Араратской области Республики Армения в феврале 2012 г., было извлечено 14 678 м3 песка с площади 5871,2 м2 на территории, прилегающей к Песчаный рудник Норамарг, предоставленный с разрешения на добычу, предоставленного ООО «А ...».
По данным Комитета государственных доходов РА, стоимость полезных ископаемых (без косвенных налогов) составила более 35 миллионов драм РА, из которых только плата за природопользование составила около 3 миллионов драм РА.
Другими словами, в результате незаконной добычи в общей сложности 14 678 м3 песка стоимостью 35 млн драм РА компания нанесла значительный ущерб недрам и содержащимся в них полезным ископаемым в нарушение правил компании по выемке, транспортировке, хранению и использованию земельного участка на неразрешенной территории.
Другое исследование, основанное на информации, полученной от Министерства территориального управления и инфраструктуры РА, показало, что 31.03.2021г. ООО «Ф ...» письменно обратилось в указанное министерство на право добычи полезных ископаемых южной части золотого рудника Тухманук Арагацотнского района РA.
В материалах, представленных компанией, были существенные расхождения с фондовыми материалами ГНКО «Республиканский геологический фонд». В частности, подготовлен рабочий план эксплуатации южной части рудника для подземных горных работ, в соответствии с которым ООО предоставило недостоверные картографические материалы без схемы рудника, утвержденной печатью фонда указанной ГНКО. Между тем в картографических материалах фонда ГНКО есть очертания карьера.
На основании фактических данных, полученных в результате упомянутых исследований, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено два отдельных уголовных дела. По первому делу возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 290 УК РА, ч. 2 ст. 291, по второму - по ч. 1 ст. 325 УК РА.