Քրեական գործեր՝ հանքարդյունահանման ոլորտում առերևույթ չարաշահումների վերաբերյալ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառռւյթի շրջանակներում իրականացվում են ուսումնասիրություններ հանրապետության տարբեր տարածքներում ընդերքօգտագործման հետ կապված օրենսդրության պահանջների պահպանության վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված նյութերի հիման վրա սկսված ուսումասնիրությամբ, որի շրջանակներում անհրաժեշտ փաստաթղթեր են պահանջվել և ստացվել նաև ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից, պարզվել է, որ ըստ տեսչական մարմնի աշխատակիցների կողմից 2021թ. փետրվարին ՀՀ Արարատի մարզի Շահումյան-Ռանչպար հատվածներում` Արաքս գետի ավազանում իրականացված չափագրման արդյունքների, արձանագրվել է, որ «Ա...» ՍՊԸ-ին տրամադրված օգտակար հանածոյի արդյունահանման թույլտվությամբ նախատեսված Նորամարգի ավազի հանքավայրին հարակից տարածքում՝ 5.871,2 մ2 մակերեսից արդյունահանվել է 14.678 մ3 ավազ:
ՀՀ ՊԵԿ-ից ստացված տվյալներով նախնական հաշվարկով նշված ծավալով օգտակար հանածոյի արժեքը (առանց անուղղակի հարկերի) կազմել է ավելի քան 35 մլն դրամ, որի միայն բնօգտագործման վճարը կազմել է շուրջ 3մլն դրամ:
Այսինքն, թույլտվածությամբ չնախատեսված տարածքում ընկերության կողմից հողը հանելու, տեղափոխելու, պահպանելու և օգտագործելու կանոնների խախտմամբ ընդերքի ապօրինի շահագործման՝ ընդհանուր առմամբ 14,678 մ3 ծավալով` 35մլն դրամ արժեքով ավազի արդյունահանման արդյունքում ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին պատճառվել է էական վնաս:
Մեկ այլ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից ստացված տեղեկատվության հիման վրա կատարված ուսումանսիրությամբ պարզվել է, որ «Ֆ...» ՍՊԸ-ն 31.03.2021թ. գրությամբ դիմել է նշված նախարարություն՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Թուխմանուկի ոսկու հանքավայրի հարավային տեղամասի օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ստանալու նպատակով:
Ընկերության կողմից ներկայացված նյութերում առկա են եղել էական անհամապատասխանություններ «Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդ» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդային նյութերի հետ: Մասնավորապես, հանքավայրի հարավային տեղամասի շահագործման աշխատանքային նախագիծը կազմված է ստորգետնյա եղանակով արդյունահանման աշխատանքների համար, որին համապատասխան՝ ՍՊԸ-ն ներկայացրել է իրականությանը չհամապատասխանող քարտեզագրական  նյութեր՝ առանց դրանց վրա արտահայտված բացահանքի եզրագծերի՝ հաստատված նշված ՊՈԱԿ-ի ֆոնդային կնիքով: Մինչդեռ, ՊՈԱԿ-ի ֆոնդի քարտեզագրական նյութերում առկա են բացահանքի եզրագծեր:
Նշված ուսոմնասիրությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է երկու առանձին քրեական գործ: Առաջին դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, իսկ երկրորդ դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Criminal cases on abuse in mining industry
Studies are being carried out in accordance with the requirements of the legislation in different areas of the country related to mining resources in the scope of the function of bringing a lawsuit to protect state interests at the Department of State Interests Protection of the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia.
In particular, on the basis of the materials received from the Environmental Protection and Mining Inspection Body of the Republic of Armenia a study was started within the framework of which the necessary documents were asked and received from the RA State Revenue Committee. The results showed that in the area of Shahumyan-Ranchpar next to the Araks River in Ararat Region of the Republic of Armenia in February 2021, it was found out that 14.678 m3 sand was extracted from the area of ​​5.871,2 m2 in the area near Noramarg sand mine, which was given with permission to the LLC “A….”.
According to the data received from the RA State Revenue Committee, the value of the mineral (indirect taxes not included) was more than 35 million AMD, the fee for nature  which was about 3 million AMD.
That is to say in the result of illegal mining 14,678 m3 of sand at a cost of 35 million AMD, the company caused significant damage to the soil and mineral resources.
According to other materials received from the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, it was found out that "F ..." LLC applied to the mentioned ministry on 31.03.2021 for permission to extract the mineral of the southern part of the Tukhmanuk gold mine of Aragatsotn region of the Republic of Armenia.
There were significant difference between the materials submitted by the company and the fond materials of "Republican Geological Fund" SNCO. In particular, the plan for the exploitation of the southern part of the mine was prepared for underground mining, in accordance with which the LLC submitted false mapping materials without the seal of the mentioned SNCO.
Based on the factual data obtained in the result of the mentioned studies, two separate criminal cases were initiated at the Department State Interests Protection of the RA General Prosecutor's Office. The criminal case was initiated on the first case under Article 290, Part 1 of the RA Criminal Code and Article 291, Part 2 of the RA Criminal Code and on the second case - under Article 325, Part 1 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of these criminal cases has been assigned to the Investigative Committee of the Republic of Armenia.