Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջանակում դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարով
2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացման, այդ նպատակով հանրության հետ անմիջական հաղորդակցություն ապահովելու, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից ընտական հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ ահազագներին, բարձրացված հրատապ խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու նկատառումներով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարի ներքո:
Թեժ գիծը կգործի մինչև հունիսի 20-ը ներառյալ՝ աշխատանքային օրերին ժամը 09:00-ից 20:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա ռեժիմով:
Հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր շրջանակներին՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ որոշակի, առարկայական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք փոխանցել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործարկված թեժ գծի միջոցով:
Տեղեկատվություն տրամադրող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորվում է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրամանով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2021թ. հունիսի 20-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերը գրանցելու և հաշվառելու, հաղորդումների քննարկման և դրանց հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով:

Prosecutor’s Office has launched the hotline (010) 511-999 in the frame of Early Parliamentary Elections
The RA Prosecutor’s Office has launched the telephone hotline (010) 511-999 to provide information on possible electoral violations made on the Early Elections of the National Assembly of the Republic of Armenia foreseen to be held on 20 June 2021, in order to provide direct communication with the public, as well as to respond to alerts and allegations of crime on electoral violations by the subjects involved in electoral procedure.
The hotline will operate until June 20, the working days included from 09:00 to 20:00, and on the day of election - around the clock.
We urge the citizens of the Republic of Armenia, as well as any entity involved in the electoral process, in case of having certain, material evidence on electoral crimes pass them to the RA Prosecutor General's Office through the hotline.
The protection of the rights of people giving information is guaranteed.
It should be reminded that according to the order of the RA Prosecutor General Artur Davtyan, a working group was established at the RA General Prosecutor's Office in order to increase the effectiveness of prosecutorial supervision over preparation and conduction of the Early Elections of the RA National Assembly scheduled on June 20, 2021, registration of the statements on allegations of electoral violations, revision of the materials and preliminary investigation initiated on the ground of these materials.