Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջանակում դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարով
2021թ. հունիսի 20-ին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում հնարավոր ընտրական իրավախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության ստացման, այդ նպատակով հանրության հետ անմիջական հաղորդակցություն ապահովելու, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված սուբյեկտների կողմից ընտական հանցավոր իրավախախտումների վերաբերյալ ահազագներին, բարձրացված հրատապ խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու նկատառումներով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում գործարկվել է թեժ գիծ՝ (010) 511 - 999 հեռախոսահամարի ներքո:
Թեժ գիծը կգործի մինչև հունիսի 20-ը ներառյալ՝ աշխատանքային օրերին ժամը 09:00-ից 20:00-ն, իսկ քվեարկության օրը՝ շուրջօրյա ռեժիմով:
Հորդորում ենք ՀՀ քաղաքացիներին, ինչպես նաև ընտրական գործընթացում ներգրավված բոլոր շրջանակներին՝ ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ որոշակի, առարկայական տվյալներ ունենալու դեպքում դրանք փոխանցել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործարկված թեժ գծի միջոցով:
Տեղեկատվություն տրամադրող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորվում է:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրամանով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ 2021թ. հունիսի 20-ին նշանակված ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում հնարավոր ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ հրապարակումները, քաղաքացիների հաղորդումները և ահազանգերը գրանցելու և հաշվառելու, հաղորդումների քննարկման և դրանց հիման վրա նախապատրաստվող նյութերի ու հարուցված քրեական գործերի նախաքննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով:

В рамках внеочередных парламентских выборов в прокуратуре открыта горячая линия (010) 511- 999
В целях получения информации о возможных нарушениях на выборах в ходе внеочередных выборов в Национальное Собрание РА 20-го июня 2020г., обеспечения прямой связи с общественностью по поводу этого, а также для оперативного реагирования на вызовы о нарушениях на выборах субъектами, вовлеченными в избирательный процесс, на поднятые срочные задачи в Генеральной прокуратуре РА действует горячая линия по номеру (010) 511-999.
Горячая линия будет действовать до 20 июня включительно, в будние дни с 09:00 до 20:00 часов, а в день выборов – в круглосуточном режиме.
Призываем граждан РА, а также все круги, вовлеченные в избирательный процесс, в случае наличия у них определенных, существенных данных о преступлениях на выборах передать их в Генеральную прокуратуру РА по действующей горячей линии.
Защита прав лиц, предоставляющих информацию, гарантируется.
Напомним, что приказом генерального прокурора РА Артура Давтяна в Генеральной прокуратуре РА была создана рабочая группа с целью регистрации и учета публикаций, обращений и сообщений граждан относительно возможных правонарушений в процессе подготовки и проведения внеочередных выборов в Национальное собрание РА 20-го июня 2021г., повышения эффективности прокурорского надзора за рассмотрением сообщений и подготавливаемых на их основании материалов и предварительным следствием по возбужденным уголовным делам.