Արթուր Դավթյանը համապետական ընտրությունների առնչությամբ մարզային խորհրդակցություններ է անցկացնում
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր այցելել է ՀՀ Կոտայքի և Արագածոտնի մարզեր և տեղի իրավապահ բոլոր կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ մարզերի դատախազություններում անցկացրել խորհրդակցություններ՝ առաջիկա համապետական ընտրությունների օրինականության ապահովման օրակարգով:
Արթուր Դավթյանը նշել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կարևոր նշանակություն ունեն Հանրապետության ներքին ու արտաքին անվտանգության ռիսկերի նվազեցման առումով, և իրավապահ մարմիններն առավել քան երբևէ պարտավոր են բազմապատկել ջանքերը՝ հնարավոր բոլոր միջոցներով ապահովելու ընտրությունների օրինականությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է ընտրարշավի իրականացման, բուն քվեարկության անցկացման, ինչպես նաև հետընտրական շրջաններում ցանկացած հնարավոր ընտրական հանցագործության դեպքին, քաղաքացիների ազատ կամքի արտահայտման վրա որևէ ձևով ազդելու դեպքերին, փորձերին, իրավապահ մարմինների կողմից ինչպես քրեադատավարական անհրաժեշտ գործիքակազմով, այնպես էլ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներով արագ և կոշտ արձագանքելու անհրաժեշտությունը:
Կարևորվել է այն հանգամանքը, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքում դեռևս նախորդ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ կատարված փոփոխություններով ընտրական հիմնական բոլոր հանցատեսակները դասվել են ծանր հանցագործությունների կատեգորիային, ինչն իրավապահ մարմիններին հնարավորություն է տալիս դրանց դեմ պայքարում լայնորեն կիրառելու օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների առավել մեծ գործիքակազմ՝ ինչպես հանցագործությունների բացահայտման, այնպես էլ դրանք կատարող անձանց հայտնաբերելու և նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Միաժամանակ, ՀՀ գլխավոր դատախազն իրավապահ մարմինների առջև խստիվ պահանջ է դրել պահպանել քաղաքական չեզոքության և զսպվածության օրենսդրական պահանջը, ձեռնպահ մնալ իրենց իրավասություններից դուրս որևէ ապօրինի գործընթացի մեջ ներքաշվելուց՝ նշելով, որ նման ցանկացած դրսևորում անխուսափելիորեն հանգեցնելու է կոնկրետ հետևանքների, այդ թվում՝ քրեական պատասխանատվության:
Արթուր Դավթյանը մարզերի դատախազությունների դատախազներին հանձնարարել է հանցավոր բնույթի ընտրախախտումներին օպերատիվ արձագանքելու, ինչպես նաև դրանցով անհրաժեշտ քրեադատավարական ընթացակարգեր ապահովելու հարցում սերտորեն գործակցել ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ձևավորված աշխատանքային խմբի հետ:
Նշված օրակարգով ՀՀ գլխավոր դատախազի մարզային այցելությունները շարունակվելու են, ավելի վաղ Արթուր Դավթյանը Իջևանում նման հանդիպում է ունեցել նաև իրավապահ մարմինների Տավուշի մարզի կառույցների ղեկավարների հետ:

Артур Давтян проводит региональные консультации по поводу общенациональных выборов
Генеральный прокурор РА А. Давтян сегодня посетил Котайкскую область и Арагацотнскую область и провел консультации в прокуратурах областей с участием руководителей всех местных правоохранительных структур.
Артур Давтян отметил, что предстоящие парламентские выборы важны с точки зрения снижения рисков внутренней и внешней безопасности Республики и правоохранительные органы более чем когда-либо обязаны умножить свои усилия для обеспечения законности выборов всеми возможными способами.
Было отмечено, что с поправками, внесенными в Уголовный кодекс РА перед предыдущими парламентскими выборами, все основные избирательные преступления квалифицируются как тяжкие, что позволяет правоохранительным органам использовать более широкий спектр оперативно-розыскных мероприятий в борьбе с ними, как для выявления преступлений, так и для обнаружения виновных и привлечения их к ответственности.
Одновременно, Генеральный прокурор РА потребовал от правоохранительных органов соблюдать законодательное требование о политическом нейтралитете и сдержанности, воздерживаться от участия в каких-либо незаконных процессах, отметив, что любое подобное вмешательство неизбежно приведет к конкретным последствиям, в том числе и к уголовной ответственности.
Артур Давтян поручил прокурорам областных прокуратур тесно сотрудничать с созданной в Генеральной прокуратуре РА рабочей группой для оперативного реагирования на преступные нарушения.
По указанной повестке визиты Генерального прокурора РА в областях продолжаются, ранее такую ​​встречу Артур Давтян провел в Иджане с руководителями структур правоохранительных органов Тавушской области.