Միջոցներ են ձեռնարկվում քրեակատարողական հիմնարկներում բջջային հեռախոսների շահագործումը բացառելու և տաքսոֆոնային ծառայությունը բարելավելու ուղղությամբ
ՀՀ դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում (ՔԿՀ) պահվող առանձին անձինք բջջային հեռախոսների միջոցով արտաքին աշխարհի հետ կապ պահպանելով կատարում են տարաբնույթ հանցավոր արարքներ, այդ թվում՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառություն, խարդախության կամ շորթման եղանակով գույքի հափշտակություն, քրեական ենթամշակույթից բխող հանցագործություններ:
ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց կողմից բջջային հեռախոսների միջոցով հանցագործություններ կատարելը, ինչպես նաև ՔԿՀ առանձին ծառայողների կողմից կոռուպցիոն գործարքի արդյունքում՝ գումարի դիմաց բջջային հեռախոսների ներթափանցման ապահովումը կանխելու երաշխիքները դրանց ներթափանցմանն ու հայտնաբերմանն ուղղված արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկելն է, ինչպես նաև բջջային կապի հաճախականության ռադիոալիքների խլացումը համապատասխան խլացուցիչների միջոցով:
Վերոհիշյալ խնդրին համակարգային լուծում տալու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազությունում նախաձեռնված ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ նախկինում տեղադրվել և ներկայումս անհրաժեշտ խլացուցիչներ առկա են միայն 3 ՔԿՀ-ներում: Սակայն որևէ ՔԿՀ-ում փաստացի ապահովված չէ բջջային կապի հաճախականության ռադիոալիքների խլացում՝ դրանց ոչ սարքին լինելու կամ իր նպատակային նշանակությանը մասնակի ծառայելու պատճառով:
Ուսումնասիրությունը վկայում է, որ անազատության մեջ գտնվող անձինք բջջային հեռախոսներ պահելու հանգամանքը հիմնականում պատճառաբանում են ընտանիքի անդամների հետ օրվա ընթացքում մի քանի անգամ հեռախոսային շփում ունենալու անհրաժեշտությամբ: Թեև առանձին անձանց պարագայում վերջինս օբյեկտիվ պատճառաբանություն է, սակայն շատ դեպքերում ՔԿՀ-ներում ինտերնետ հասանելիություն ապահովող սարքերի հայտնաբերումը վկայում է, որ դրանք հիմնականում ծառայում են տարբեր սոցիալական ցանցերին հասանելիություն ունենալու նպատակով, առանձին դեպքերում նաև բջջային տարբեր հավելվածներ օգտագործելու միջոցով հանցագործություններ կատարելու, կազմակերպելու համար:
Անազատության մեջ պահվող անձինք ՔԿՀ-ներում տեղադրված տաքսոֆոններից չօգտվելը պատճառաբանում են դրանց սակագնի բարձր արժեքով, շահագործման խափանումներով, համապատասխան քարտերի բացակայությամբ, շաբաթվա ընթացքում ժամանակացույցին համապատասխան զանգ կատարելու քանակի սահմանափակմամբ:
Ուսումնասիրությունը վկայում է, որ ՔԿՀ-ներում բջջային հեռախոսների շահագործումը չեզոքացնելու միջոցովհնարավոր է հասնել անազատության մեջ պահվող անձանց կողմից բջջային հեռախոս պահելու համար տույժերի նվազեցմանը: Դա կարող է խրախուսել անազատության մեջ պահվող անձանց կողմից օրինապահ վարքագիծ դրսևորելուն, և առանցքային նշանակություն ունի դատապարտյալների նկատմամբ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու ինստիտուտը կիրառելու կամ պատժի հետագա կրումը մեկուսացվածության առավել ցածր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ տեղափոխելու գործընթացում:
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել է ՀՀ արդարադատության նախարարությանը՝ առաջարկելով գործուն միջոցառումներ իրականացնել ՔԿՀ-ներում բջջային կապի հաճախականության ռադիոալիքների խլացման ուղղությամբ, ինչպես նաև քանակական առումով բարելավել ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց կողմից տաքսոֆոնից օգտվելու ժամանակացույցը, գտնել մատուցվող հեռախոսակապի գնային բաղադրիչը գրավիչ դարձնելու հնարավորություններ:
ՀՀ արդարադատության նախարարությունից տեղեկացվել է, որ իրականացվել է ՔԿՀ-ներում ռադիոհաճախականությունների խլացուցիչների առկայության, դրանց տեխնիկական վիճակի և հետագա կիրառման հնարավորության ուսումնասիրություն, որի արդյունքներից ելնելով մշակվել են խնդրի լուծմանն ուղղված առաջարկներ, իրականացվել են քննարկումներ բջջային օպերատորների հետ:
Հնարավոր է համարվել ՔԿՀ-ներում պահվող անձանց կողմից տաքսոֆոնից օգտվելու քանակի ավելացում՝ մինչև շաբաթական երեք անգամ: Ելնելով դրանից՝ քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնի կողմից ՔԿՀ պետերին կառաջարկվի քննարկել տաքսոֆոնից օգտվելու քանակի ավելացման հարցը և ըստ այդմ՝ կազմել նոր ժամանակացույց: Տեղեկացվել է նաև, որ հեռախոսակապի գներն առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով քրեակատարողական ծառայությունը բանակցություններ է սկսել օպերատորների հետ:

Принимаются меры по исключению использования мобильных телефонов в уголовно- исполнительных учреждениях и по улучшению службы таксофонов
Проведенное прокуратурой РА расследование показало, что лица, содержащиеся в уголовно- исправительных учреждениях (УИУ) Министерства юстиции РА, с помощью мобильных телефонов совершают различные преступные деяния, в том числе незаконный оборот наркотиков, мошенничество или вымогательство путем хищения имущества, и иные преступления, вытекающие из криминальной субкультуры.
Совершение преступлений лицами, содержащимися в пенитенциарных учреждениях, с помощью мобильных телефонов, а также гарантия предотвращения проникновения мобильных телефонов в результате коррупционной операции отдельных сотрудников пенитенциарного учреждения заключается в принятии эффективных мер по их проникновению и обнаружению.
В результате расследования, инициированного Генеральной прокуратурой РА с целью системного решения вышеупомянутой проблемы, выяснилось, что ранее были установлены необходимые глушители, а сейчас их всего в 3 УИУ. Однако ни в каком УИУ нет фактического оглушения мобильных радиочастот из-за того, что они не находятся в рабочем состоянии или частично используются по назначению.
Исследования показывают, что заключенные с большей вероятностью хранят сотовые телефоны из-за необходимости звонить членам семьи по нескольку раз в день. Хотя в случае отдельных лиц последнее является объективной причиной, но во многих случаях обнаружение устройств доступа в интернет в пенитенциарных учреждениях показывает, что они в основном используются для доступа к различным социальным сетям, в некоторых случаях для совершения и организации преступлений с использованием различных мобильных приложений.
Заключенные не пользуются таксофонами, установленными в пенитенциарных учреждениях, из-за высокой стоимости их тарифов, сбоев в работе, отсутствия соответствующих карточек и ограниченного количества звонков в неделю.
Исследования показывают, что, отказавшись от использования сотового телефона в пенитенциарных учреждениях, можно уменьшить штрафы за удержание сотового телефона заключенными. Это может способствовать законопослушному поведению заключенных и имеет решающее значение для применения института условно-досрочного освобождения к осужденным или перевода дальнейшего отбывания наказания в исправительное учреждение более низкого уровня.
Учитывая вышеизложенное, Генеральная прокуратура РА обратилась в Министерство юстиции РА с предложением принять эффективные меры по оглушению мобильных радиочастот в УИУ, а также количественно улучшить график использования таксофонов лицами, содержащимися в пенитенциарных учреждениях, найти возможности сделать ценовую составляющую предоставляемой телефонной услуги привлекательной.
Из Министерства юстиции РА сообщили, что проводилось исследование наличия глушителей радиочастот в УИУ, их технического состояния и возможности дальнейшего использования, исходя из результатов которого, были разработаны планы разрешения проблемы, проводились обсуждения с операторами мобильной связи.
Также сообщалось, что пенитенциарная служба начала переговоры с операторами связи с целью, чтобы стоимость использования телефонной связи стала более привлекательной.