Վերջին օրերին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներից հաճախակի հնչում են չփաստարկված հայտարարություններ այն մասին, որ ընտրություններին աջակցելու դիմաց տրվում են քրեական հետապնդումները դադարեցնելու հավաստիքներ կամ խոստումներ։ Առանձին դեպքերում արվում են պնդումներ առ այն, որ վերջին տարիներին հատկապես համայնքապետերի ներգրավմամբ քննվող քրեական գործերն ունեն քաղաքական երանգավորում և իրենք ունեն փաստեր, որոնց մասին չեն հայտնում անձանց համար խնդիրներ չստեղծելու նկատառումով։
Այս առնչությամբ հարկ ենք համարում պարզաբանել հետևյալը.
1. Շատ հստակ է՝ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներն ունեն քաղաքական զսպվածության պարտականություն և դրա ցանկացած բնույթի խախտում հետապնդվում է օրենքով:
Որևէ իրավապահ մարմնի ներկայացուցչի կողմից այլևայլ (այդ թվում՝ քաղաքական) նպատակներով քրեական հետապնդումների դադարեցման մասին խոստումներ տալն ինքնին քրեորեն հետապնդելի արարք է։ Ինչպես ընտրություններում ներգրավված բոլոր սուբյեկտներին, այնպես էլ նման հնարավոր խոստումներ ստացող քաղաքացիներին կոչ ենք անում նման դրսևորումների առերեսվելու դեպքում այդ մասին անհապաղ հայտնել ՀՀ դատախազությանը։ Ստանձնելով ընտրություների օրինականության ապահովման առաքելությունը՝ Դատախազությունը երաշխավորում է այդ անձանց իրավունքների և անվտանգության լիարարժեք պաշտպանությունը՝ միաժամանակ վստահեցնելով, որ կապահովվի նման արարքներ թույլ տվող պաշտոնատար անձանց գործողություններին իրավական անաչառ գնահատական տալն ու քրեական պատասխանատվության ենթարկումը։ Միաժամանակ հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ հանցագործության փաստի մասին տեղեկացված լինելը և այդ մասին սահմանված ընթացակարգով իրավապահ մարմիններին չհայտնելը ոչ միայն արգահատելի է, այլ նաև հանցավոր անգործություն է և հեռու է քաղաքացիական կեցվածքից։
2. Որևէ քաղաքական ուժի ներկայացուցչի, որևէ ֆիզիկական անձի կողմից իրավապահ մարմինների անունից նման բնույթի խոստումներ տալը, նախ, ի սկզբանե անլուրջ է, առնվազն կեղծիք և խաբեություն, ապա՝ համապատասխան դրսևորումների դեպքում արժանանալու է իրավական կոշտ գնահատականի:
3. Անհասկանալի և անթույլատրելի է քրեական գործերի, հետապնդումների քաղաքականացվածության մասին ապրիորի նման պնդումներ անել՝ առանց ակնհայտորեն տեղյակ լինելու այդ գործերի հիմքը կազմող փաստակազմի և ապացուցողական բազայի վերաբերյալ։ Նախընտրական շրջանում նման պնդումներն առավելապես կարող են ընկալվել որպես ինքնին քրեական հետապնդումներից ազատելու թաքնված խոստում կամ ուղերձ, ինչն անթույլատրելի է։
Ելնելով վերոնշյալից՝ կրկին կոչ ենք անում առանց կոնկրետացումների և փաստերի ներկայացման՝ քրեական վարույթների վերաբերյալ գնահատողական դատողությունները չդարձնել նախընտրական քարոզչական գործիք, իսկ կոնկրետ տվյալների առկայության դեպքում գործակցել իրավապահ մարմինների հետ։
Ի վերջո, օրինական, ժողովրդավարական և հանցավոր ընտրախախտումներից զերծ ընտրությունների անցկացումը յուրաքանչյուր քաղաքացու, ընտրություներին մասնակցող յուրաքանչյուր սուբյեկտի խնդիրն է։

Представители политических сил, подавших заявки на участие в предстоящих парламентских выборах в последние дни, часто делают необоснованные заявления о том, что в обмен на поддержку выборов даются заверения или обещания прекратить уголовное преследование. В отдельных случаях делаются утверждения, что в последние годы, особенно уголовные дела, расследуемые с участием глав общин, имеют политическую подоплеку, и у них имеются факты, о которых не сообщают, чтобы не создавать проблем для отдельных лиц.
В связи с этим считаем необходимым уточнить следующее:
1. Очень четко, что у представителей правоохранительных органов есть обязанность проявлять политическую сдержанность, и любое нарушение такого рода преследуется по закону.
Обещание прекратить уголовное преследование представителем какого- либо правоохранительного органа в различных (в том числе политических) целях само по себе является уголовным преступлением. Мы призываем всех субъектов, вовлеченных в выборы, а также граждан, которые получают такие возможные обещания, в случае таких разоблачений, немедленно сообщить об этом в Прокуратуру РА. Взяв на себя миссию обеспечения легитимности выборов, прокуратура гарантирует полную защиту прав и безопасности этих лиц, одновременно гарантируя, что она обеспечит беспристрастную правовую оценку и уголовное преследование действий должностных лиц, совершающих такие действия. В то же время считаем необходимым напомнить, что быть информированным о факте преступления и не сообщать о нем в правоохранительные органы в установленном порядке, является не только предосудительным, но и преступным бездействием и далеко от гражданского поведения.
2. Дача подобных обещаний представителем какой- либо политической силы или физическим лицом от имени правоохранительных органов - это, в первую очередь, несерьезно, как минимум, обман, и затем, в случае соответствующих проявлений удостоится суровой правовой оценки.
3. Непонятно и недопустимо делать такие априорные утверждения о политизации уголовных дел, преследований, не имея четкого представления о фактах и доказательной базе этих дел. В предвыборный период подобные утверждения чаще всего могут восприниматься как скрытое обещание или сообщение об освобождении от уголовного преследования, что недопустимо.
Исходя из вышеизложенного, мы еще раз призываем не превращать оценочные рассуждения по уголовным производствам в инструмент предвыборной агитации без конкретизаций и представления фактов, а в случае наличия конкретных данных сотрудничать с правоохранительными органами.
В конце концов, проведение законных, демократичных и лишенных каких- либо нарушений выборов является задачей каждого гражданина, каждого субъекта, участвующего в выборах.