Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի հատվածում ՀՀ և ԱՀ ԶՈՒ-երի զինծառայողների միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ զինվորական դատախազության Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ առանձին լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ՌՈ բաժնի Գորիսի բաժանմունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2021թ. մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ առանց թույլտվության հատել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Խոզնավար գյուղի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը: Նրանք մոտ 1.5 կմ առաջացել են ՀՀ տարածքով, դիրքավորվել և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցրել, հայտնել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը, առաջանալու դեպքում սպառնացել են կրակ արձակել: Դրանից հետո ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Նույն օրը՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ԱՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողներ խմբով, կրկին առանց պատշաճ թույլտվության հատել են միևնույն հատվածում պահպանվող պետական սահմանը, վեճի բռնվել նրանց ընդառաջ գնացած, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողների հետ: Փոխադարձ ծեծկռտուքի ընթացքում տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել ՀՀ ԶՈւ 11 ներկայացուցիչների: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին այս անգամ ևս հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (երկու դրվագ), 300.2-րդ հոդվածով և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 6-րդ կետերով:

A criminal case was initiated on the case regarding the quarrel between the military servicemen of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan in the area of Khoznavar village of Syunik Region
According to the instruction of the Military prosecutor of Goris Garrison of theRA Military Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia and on the ground of publications by different mass media materials were prepared at the Military Police Division of Goris of Sisian of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia and it was found that on 20 May 2021, at 10 o’clock a group of military servicemen of Armed Forces of Azerbaijan crossed the state border near Khoznavar village of Tegh, Syunik Region without permission. They approached nearly 1.5 km through the territory of the Republic of Armenia, used violence against the RA servicemen, and forced them to leave their positions. As a result of the actions taken by the RA servicemen, the servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan were thrown back to their starting positions.
The same day at 21:10 a group of military servicemen of Armed Forces of Azerbaijan have crossed the state border, quarreled with them. During the both-side fight body injuries were caused to 11 representatives of the Armed Forces of the Republic of Armenia. The servicemen of the Armed Forces of the Republic of Armenia managed to throw back them to their starting positions this time too.
A criminal case was initiated under Article 329, Part 2 of the RA Criminal Code (2 episodes), Article 300.2 and Article 112, Part 2, Point 1, 2 and 6 of the RA Criminal Code.