Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի հատվածում ՀՀ և ԱՀ ԶՈՒ-երի զինծառայողների միջև տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ զինվորական դատախազության Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ առանձին լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ՌՈ բաժնի Գորիսի բաժանմունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2021թ. մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ առանց թույլտվության հատել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Խոզնավար գյուղի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը: Նրանք մոտ 1.5 կմ առաջացել են ՀՀ տարածքով, դիրքավորվել և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցրել, հայտնել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը, առաջանալու դեպքում սպառնացել են կրակ արձակել: Դրանից հետո ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Նույն օրը՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ԱՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողներ խմբով, կրկին առանց պատշաճ թույլտվության հատել են միևնույն հատվածում պահպանվող պետական սահմանը, վեճի բռնվել նրանց ընդառաջ գնացած, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողների հետ: Փոխադարձ ծեծկռտուքի ընթացքում տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել ՀՀ ԶՈւ 11 ներկայացուցիչների: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին այս անգամ ևս հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (երկու դրվագ), 300.2-րդ հոդվածով և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 6-րդ կետերով:

Возбуждено уголовное дело по факту драки на участке села Хознавар Сюникской области между военнослужащими ВС РА и Азербайджана
По материалам, подготовленным в Горисском отделении отдела ВП Сисиана МО РА по поручению военного прокурора Горисского гарнизона Военной прокуратуры РА на основании публикаций отдельных СМИ, было установлено, что 20-го мая 2021г. в районе 10:00 часов группа вооруженных военнослужащих вооруженных сил Азербайджана без разрешения пересекла государственную границу в селе Хознавар, расположенном на административной территории общины Тег Сюникской области. Они передвинулись примерно на 1,5км через территорию Республики Армения, заняли позицию, пригрозили применить насилие в отношении военнослужащих Вооруженных сил Республики Армения, заявили, что территория принадлежит Азербайджанской Республике, и пригрозили открыть огонь в случае передвижения вперед. После этого военнослужащим ВС РА удалось отправить их на исходные позиции.
В тот же день около 21:10 часов группа военнослужащих Вооруженных сил Азербайджана вновь пересекла государственную границу на том же участке без надлежащего разрешения, поссорилась с рядом военнослужащих Вооруженных сил РА, выполняющих свои служебные обязанности. В результате взаимного боя 11 военнослужащих ВС РА получили ранения различной степени тяжести. На этот раз также военнослужащим ВС РА удалось отправить их на исходные позиции.
По факту было возбуждено уголовное дело по части второй статьи 329 Уголовного кодекса РА (два эпизода), по статье 300.2 и по пунктам 1, и 6 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА.