Արթուր Դավթյանը ԵԽԽՎ զեկուցողին ծանոթացրել է Արցախյան երկրորդ պատերազմում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների փաստերին
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքներն ուսումնասիրելու նպատակով Երևանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) զեկուցող Փոլ Գավանը մայիսի 20-ին այցելել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Նրա գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: Քննարկվել են 2020թ.-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հումանիտար հետևանքներին, դրանցով պայմանավորված քրեաիրավական գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Գլխավոր դատախազը ԵԽԽՎ զեկուցողի գործունեությունը կարևորել է ռազմական ագրեսիայի իրական նախահարձակ կողմի մատնանշման, պատերազմի հումանիտար աղետալի հետևանքների ծավալների, Ադրբեջանի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի աղաղակող խախտումների վերաբերյալ միջազգային հանրության մոտ անաչառ պատկերացումներ ունենալու տեսանկյունից: Արթուր Դավթյանը լիարժեք պատրաստակամություն է հայտնել փաստահավաք գործընթացի շրջանակում զեկուցողին տրամադրելու հայկական կողմի տրամադրության տակ գտնվող, քրեական վարույթներով ձեռք բերված և հաստատված անհրաժեշտ ապացույցները և տվյալները, բաց, անկաշկանդ համագործակցելու խնդրո առարկային վերաբերող ցանկացած հարցի շուրջ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանգամանալից ներկայացրեց Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինված ուժերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների բացահայտման և քրեաիրավական գնահատականների արժանացման ուղղությամբ իրականացվող քննությունների հիմնական ուղղությունները: Նա հատուկ շեշտադրել է այն հանգամանքը, որ նմանատիպ հանցագործությունները շարունակվել ոչ միայն բուն ռազմական գործողությունների ընթացքում, այլ նաև 2020թ.-ի նոյեմբերի 10-ին հրադադարի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Դրանք կապված են ինչպես հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարումների, դրանից հետո նրանց նկատմամբ կատարված խոշտանգումների, սպանությունների, այնպես էլ՝ հայկական հոգևոր-մշակութային արժեքները, կոթողները, հայերի գերեզմանները դիտավորյալ և պլանավորված կերպով պղծելու, վնասնելու, ոչնչացնելու հետ: Դրանց վերաբերյալ ապացուցողական տվյալները կփոխանցվեն ԵԽԽՎ զեկուցողին:
Փոլ Գավանը նշել է, որ շահագրգիռ է պատերազմի և նրա հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվության հավաքագրման հարցում: Նա ափսոսանք է հայտնել առայժմ Ադրբեջան այցելելու անհնարինության կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում այդ բացը կլրացվի:
Փաստահավաք առաքելության և դրա արդյունքների օբյեկտիվության տեսանկյունից  ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է զեկուցողի կողմից Ադրբեջան այցելելու, այնտեղ ապօրինաբար, միջազգային հումանիտար իրավունքի, հրադադարի հաստատաման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կոպիտ խախտմամբ պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ Ադրբեջանից հստակ տվյալներ ստանալու, այդ անձանց իրական վիճակին, պահման պայմաններին, նրանց իրավունքների խախտումներին ծանոթանալու կարևորությունը: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը, չնայած ՀՀ դատախազության կողմից ներկայացված ապացույցներին, շարունակում է թաքցնել իր տիրապետության տակ գտնվող կոնկրետ անձանց գտնվելու հանգամանքը, ավելին շինծու, ապօրինի քրեական  գործեր են հարուցվել նրանց նկատմամբ և այդ անձանց խնդիրը ծառայեցվում է այլ նպատակների:
Փոլ Գավանը տեղեկացվել է նաև պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի օժանդակությամբ դեպի Ադրբեջան հազարավոր սիրիացի վարձկան ահաբեկիչների տեղափոխման, արցախի բնակչության դեմ ահաբեկչական նպատակներով նրանց ներգրավման, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ  ռազմական ագրեսիան մասշտաբային ձևով նախապատրաստելու, պատերազմի ընթացքում արգելված զինատեսակների կիրառության վերաբերյալ հայկական կողմի ունեցած ապացույցների և դրանք ևս անհրաժեշտության դեպքում տրամադրելու պատրաստակամության մասին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ դատախազության և ԵԽ երևանյան կառույցի միջև աշխատանքային կարգով անհրաժեշտ հաղորդակցության ապահովման ուղղությամբ:

Артур Давтян проинформировал докладчика ПАСЕ о военных преступлениях, совершенных ВС Азербайджана во время второй арцахской войны
20-го мая Генеральную прокуратуру РА посетил докладчик Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Пол Гаван, который находится в Ереване для изучения гуманитарных последствий конфликта между Арменией и Азербайджаном.
Возглавляемую им делегацию принял Генеральный прокурор РА Артур Давтян. Были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарными последствиями войны, развязанной Азербайджанской Республикой против Республики, а также обусловленные ими уголовно-правовые процессы.
Генеральный прокурор подчеркнул важность деятельности докладчика ПАСЕ с точки зрения формирования объективных представлений у международного сообщества, относительно вопиющих нарушений норм международного гуманитарного права Азербайджаном. Артур Давтян выразил полную готовность предоставить докладчику имеющиеся в распоряжении армянской стороны доказательства и данные, связанные с этим вопросом.
Генеральный прокурор РА детально представил основные направления расследований, осуществляемых по направлению раскрытия военных преступлений, совершенных военно-политическим руководством и ВС Азербайджана и дачи уголовно-правовых оценок. Он особо подчеркнул то обстоятельство, что подобные преступления были продолжены не только в ходе основных военных действий, но и после подписания трёхстороннего заявления 10.11.2020г. Эти преступления не связаны с пленением армянских военнослужащих, гражданских лиц, пытками и убийствами, умышленным и спланированным осквернением, повреждением и уничтожением армянских культурных ценностей, памятников и могил армян. Доказательства по ним будут переданы докладчику ПАСЕ.
Пол Гаван заявил, что он заинтересован в сборе полной информации о войне и ее гуманитарных последствиях. Он выразил сожаление по поводу невозможности посетить Азербайджан, выразив надежду, что в ближайшем будущем такая возможность будет предоставлена.
С точки зрения ознакомительной миссии и объективности ее результатов Генеральный прокурор РА отметил важность посещения Азербайджан докладчиком, получения точных сведений относительно незаконно задержанных армянских военнопленных и гражданских лиц, и ознакомления с реальным состоянием этих лиц, условиями их задержания, нарушениями их прав. Артур Давтян отметил, что азербайджанская сторона, не смотря на представленные прокуратурой РА доказательства продолжает скрывать обстоятельство нахождения конкретных лиц под его контролем, более того были возбуждены незаконные уголовные дела в отношении этих лиц.
П. Гавану также было сообщено о готовности в случае необходимости передать имеющиеся у армянской стороны доказательства о том, что во время войны тысячи сирийских наемников были переброшены в Азербайджан с помощью Турции, и что военно-политическое руководство Турции и Азербайджана подготовила широкомасштабную военную агрессию против Арцаха и Армении
Достигнута договоренность по направлению обеспечения необходимой связи в рабочем порядке между прокуратурой РА и офисом СЕ в Ереване.