Արթուր Դավթյանը ԵԽԽՎ զեկուցողին ծանոթացրել է Արցախյան երկրորդ պատերազմում Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների փաստերին
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքներն ուսումնասիրելու նպատակով Երևանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) զեկուցող Փոլ Գավանը մայիսի 20-ին այցելել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն:
Նրա գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: Քննարկվել են 2020թ.-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հումանիտար հետևանքներին, դրանցով պայմանավորված քրեաիրավական գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Գլխավոր դատախազը ԵԽԽՎ զեկուցողի գործունեությունը կարևորել է ռազմական ագրեսիայի իրական նախահարձակ կողմի մատնանշման, պատերազմի հումանիտար աղետալի հետևանքների ծավալների, Ադրբեջանի կողմից իրականացված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի աղաղակող խախտումների վերաբերյալ միջազգային հանրության մոտ անաչառ պատկերացումներ ունենալու տեսանկյունից: Արթուր Դավթյանը լիարժեք պատրաստակամություն է հայտնել փաստահավաք գործընթացի շրջանակում զեկուցողին տրամադրելու հայկական կողմի տրամադրության տակ գտնվող, քրեական վարույթներով ձեռք բերված և հաստատված անհրաժեշտ ապացույցները և տվյալները, բաց, անկաշկանդ համագործակցելու խնդրո առարկային վերաբերող ցանկացած հարցի շուրջ:
ՀՀ գլխավոր դատախազը հանգամանալից ներկայացրեց Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինված ուժերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների բացահայտման և քրեաիրավական գնահատականների արժանացման ուղղությամբ իրականացվող քննությունների հիմնական ուղղությունները: Նա հատուկ շեշտադրել է այն հանգամանքը, որ նմանատիպ հանցագործությունները շարունակվել ոչ միայն բուն ռազմական գործողությունների ընթացքում, այլ նաև 2020թ.-ի նոյեմբերի 10-ին հրադադարի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Դրանք կապված են ինչպես հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարումների, դրանից հետո նրանց նկատմամբ կատարված խոշտանգումների, սպանությունների, այնպես էլ՝ հայկական հոգևոր-մշակութային արժեքները, կոթողները, հայերի գերեզմանները դիտավորյալ և պլանավորված կերպով պղծելու, վնասնելու, ոչնչացնելու հետ: Դրանց վերաբերյալ ապացուցողական տվյալները կփոխանցվեն ԵԽԽՎ զեկուցողին:
Փոլ Գավանը նշել է, որ շահագրգիռ է պատերազմի և նրա հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվության հավաքագրման հարցում: Նա ափսոսանք է հայտնել առայժմ Ադրբեջան այցելելու անհնարինության կապակցությամբ՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում այդ բացը կլրացվի:
Փաստահավաք առաքելության և դրա արդյունքների օբյեկտիվության տեսանկյունից  ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է զեկուցողի կողմից Ադրբեջան այցելելու, այնտեղ ապօրինաբար, միջազգային հումանիտար իրավունքի, հրադադարի հաստատաման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի կոպիտ խախտմամբ պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ Ադրբեջանից հստակ տվյալներ ստանալու, այդ անձանց իրական վիճակին, պահման պայմաններին, նրանց իրավունքների խախտումներին ծանոթանալու կարևորությունը: Արթուր Դավթյանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը, չնայած ՀՀ դատախազության կողմից ներկայացված ապացույցներին, շարունակում է թաքցնել իր տիրապետության տակ գտնվող կոնկրետ անձանց գտնվելու հանգամանքը, ավելին շինծու, ապօրինի քրեական  գործեր են հարուցվել նրանց նկատմամբ և այդ անձանց խնդիրը ծառայեցվում է այլ նպատակների:
Փոլ Գավանը տեղեկացվել է նաև պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի օժանդակությամբ դեպի Ադրբեջան հազարավոր սիրիացի վարձկան ահաբեկիչների տեղափոխման, արցախի բնակչության դեմ ահաբեկչական նպատակներով նրանց ներգրավման, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ  ռազմական ագրեսիան մասշտաբային ձևով նախապատրաստելու, պատերազմի ընթացքում արգելված զինատեսակների կիրառության վերաբերյալ հայկական կողմի ունեցած ապացույցների և դրանք ևս անհրաժեշտության դեպքում տրամադրելու պատրաստակամության մասին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ դատախազության և ԵԽ երևանյան կառույցի միջև աշխատանքային կարգով անհրաժեշտ հաղորդակցության ապահովման ուղղությամբ:

Artur Davtyan informed the PACE Rapporteur about the war crimes committed by the Azerbaijani Armed Forces during the second Artsakh war
On May 20, the RA Prosecutor General's Office visited the Rapporteur of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Paul Gavan, who is in Yerevan to study the humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan.
The delegation headed by him was received by the RA Prosecutor General Artur Davtyan. Issues related to the humanitarian consequences of the war unleashed by the Republic of Azerbaijan against the Republic of Armenia, as well as the criminal-legal processes conditioned by them were discussed.
The Prosecutor General emphasized the importance of the PACE Rapporteur's activities from the point of view of forming objective ideas among the international community regarding the flagrant violations of international humanitarian law by Azerbaijan. Artur Davtyan expressed full readiness to provide the Rapporteur with the evidence and data at the disposal of the Armenian side related to this issue.
The RA Prosecutor General presented in details the main directions of investigations carried out for detecting war crimes committed by the military-political leadership and the Armed Forces of Azerbaijan and giving criminal-legal assessments. He especially emphasized the fact that such crimes were continued not only during the main hostilities, but also after the signing of the trilateral statement on November 10, 2020. These crimes are not related to the capture of Armenian military personnel, civilians, torture and murder, deliberate and planned desecration, damage and destruction of Armenian cultural values, monuments and graves of Armenians. The evidence on them will be presented to the PACE Rapporteur.
Paul Gavan said that he is interested in collecting complete information about the war and its humanitarian consequences. He expressed regret for not having the opportunity to visit Azerbaijan, expressing the hope that such opportunity will be provided in the near future.
From the point of view of the mission and the objectivity of its results, the RA Prosecutor General noted the importance of the Rapporteur's visit to Azerbaijan, obtaining accurate information about the illegally detained Armenian prisoners of war and civilians, and getting to know the real state of these persons, the conditions of their detention. Artur Davtyan noted that the Azerbaijani side, despite the evidence presented by the RA Prosecutor's Office, continues to hide the fact that specific persons are under his control, moreover, illegal criminal cases have been initiated against these persons.
P. Gavan was also informed about the readiness to transfer the evidence at the disposal of the Armenian side regarding the fact that during the war thousands of Syrian mercenaries were transferred to Azerbaijan with the help of Turkey, and that the military-political leadership of Turkey and Azerbaijan prepared a large-scale military aggression against Artsakh and Armenia.
An agreement was reached on ensuring the necessary communication in working order between the RA Prosecutor's Office and the CoE office in Yerevan.