Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու և տարածքային ամբողջականությունը խախտելու, հայ զինծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր
Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության հանձնարարությամբ Վարդենիսի ՌՈ բաժնում նախպապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մայիսի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈւ հրամանատարների կազմակերպմամբ՝ մի խումբ զինված զինծառայողներ ապօրինի հատել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա բնակավայրի և Նորաբակ համայնքի սահմանային հատվածներում պահպանվող ՀՀ պետական սահմանը:
Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ տարածքում առաջացել են 2-ից 3կմ ու դիրքավորվել՝ նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին սպառնալով ավելի առաջանալու դեպքում կրակ արձակել նրանց ուղղությամբ և հայտարարարել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում նշված դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում դեռևս մայիսի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.2 հոդվածով և 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախքաննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 5-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Բացի այդ, զինվորական դատախազության կողմից ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի ՌՈ բաժնին հանձնարարվել է ստուգման առարկա դարձնել նաև ապօրինի կերպով ՀՀ տարածք ներխուժած Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների և ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների միջև տեղի ունեցած վիճաբանության և դրա հետ կապված գործողությունների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումներում նշված հանգամանքները, որին հետագայում միացվել է նաև սոցիալական ցանցերում 19.05.2021թ.-ին տարածված տեսանյութը:
Ստուգման արդյունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N բանակային կորպուսի և ենթակա զորամասերի մի շարք զինծառայողների ու պաշտոնատար անձանց ծառայողական խախտումների պատճառով 17.05.2021թ.-ին Գեղարքունիքի մարզի Կութ բնակավայրի վարչական տարածքում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մեծաքանակ ստորաբաժանում է ներթափանցել ՀՀ զինված ուժերի պահպանության տակ գտնվող տարածք, բռնություն գործադրել ՀՀ զինծառայողների նկատմամբ՝ ստիպել նրանց թողնել մատական դիրքը: ՀՀ զինծառայողների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
Նշված դեպքերի կապակցությամբ մարտական ծառայության կանոնների խախտման, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը ևս հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնին:

По факту незаконного пересечения границы РА вооруженными силами Азербайджана, нарушения территориальной целостности и насилия в отношении армянских военнослужащих в Прокуратуре РА возбуждены уголовные дела
Материалами, подготовленными в Варденисском отделе ВП по поручению Военной прокуратуры Севанского гарнизона, были получены фактические данные о том, что 12 мая группа вооруженных военнослужащих, организованная командованием ВС Азербайджанской Республики, незаконно пересекла государственную границу РА, охраняемую на участках поселка Верин Шоржа общины Варденис и общины Норабак Гегаркуниской области РА.
Азербайджанские военнослужащие передвинулись на 2-3км на территории РА и расположились, угрожая открыть огонь по приближавшимся к ним военнослужащим Вооруженных сил РА в случае дальнейшего передвижения, и заявили, что территория принадлежит Азербайджану.
В результате подготовки материалов 18 мая в Военной прокуратуре Севанского гарнизона по факту было возбуждено уголовное дело по статье 300.2 и по части 2 статьи 329 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому было поручено 5-ому гарнизонному следственному отделу ГВСУ СК РА.
Кроме того, военная прокуратура поручила Варденисскому отделу ВП МО РА проверить обстоятельства спора между военнослужащими РА и азербайджанскими военнослужащими, незаконно вторгшимися на территорию РА, и действия, опубликованные в СМИ, к которым в дальнейшем была прикреплена распространенная в социальных сетях видеозапись от 19.05.2021г.
По материалам, подготовленным в результате проверки, было установлено, что из- за служебных нарушений ряда военнослужащих армейского корпуса N МО РА и должностных лиц 17.05.2021г. большое количество подразделений Вооруженных сил Азербайджанской Республики проникло на административную территорию поселка Кут Гегаркуникской области, находящуюся под охраной Вооруженных сил РА, применило насилие к военнослужащим РА, заставило их покинуть свои позиции. В результате действий военнослужащих РА военнослужащие Вооруженных сил Азербайджанской Республики были отброшены на исходные позиции.
В связи с указанными случаями по факту нарушения правил военной службы, халатного отношения к службе было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 365 и части 2 статьи 376 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому также было поручено Пятому гарнизонному следственному управлению ГВСУ СК РА.