Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ՀՀ սահմանը ապօրինի հատելու և տարածքային ամբողջականությունը խախտելու, հայ զինծառայողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերի առթիվ ՀՀ դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր
Սևանի կայազորի զինվորական դատախազության հանձնարարությամբ Վարդենիսի ՌՈ բաժնում նախպապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մայիսի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈւ հրամանատարների կազմակերպմամբ՝ մի խումբ զինված զինծառայողներ ապօրինի հատել են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքի Վերին Շորժա բնակավայրի և Նորաբակ համայնքի սահմանային հատվածներում պահպանվող ՀՀ պետական սահմանը:
Ադրբեջանցի զինծառայողները ՀՀ տարածքում առաջացել են 2-ից 3կմ ու դիրքավորվել՝ նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին սպառնալով ավելի առաջանալու դեպքում կրակ արձակել նրանց ուղղությամբ և հայտարարարել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին:
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում նշված դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում դեռևս մայիսի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.2 հոդվածով և 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախքաննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 5-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Բացի այդ, զինվորական դատախազության կողմից ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի ՌՈ բաժնին հանձնարարվել է ստուգման առարկա դարձնել նաև ապօրինի կերպով ՀՀ տարածք ներխուժած Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների և ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների միջև տեղի ունեցած վիճաբանության և դրա հետ կապված գործողությունների վերաբերյալ ԶԼՄ հրապարակումներում նշված հանգամանքները, որին հետագայում միացվել է նաև սոցիալական ցանցերում 19.05.2021թ.-ին տարածված տեսանյութը:
Ստուգման արդյունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N բանակային կորպուսի և ենթակա զորամասերի մի շարք զինծառայողների ու պաշտոնատար անձանց ծառայողական խախտումների պատճառով 17.05.2021թ.-ին Գեղարքունիքի մարզի Կութ բնակավայրի վարչական տարածքում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մեծաքանակ ստորաբաժանում է ներթափանցել ՀՀ զինված ուժերի պահպանության տակ գտնվող տարածք, բռնություն գործադրել ՀՀ զինծառայողների նկատմամբ՝ ստիպել նրանց թողնել մատական դիրքը: ՀՀ զինծառայողների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանի Հանրապետության ԶՈՒ զինծառայողները հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:
Նշված դեպքերի կապակցությամբ մարտական ծառայության կանոնների խախտման, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունը ևս հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնին:

Criminal cases have been initiated at the RA Prosecutor’s Office for illegal crossing of the RA border and violating territorial integrity, as well as using violence by Azerbaijani Armed Forces against the Armenian military servicemen
Information was prepared at the Division of Military Police of Vardenis upon the instruction of Sevan Garrison Military Prosecutor’s Office and factual data was obtained stating that a group of Armed Forces of the Republic of Azerbaijan organized by commanders of Armed Forces of the Republic of Azerbaijan have crossed the state border of the Republic of Armenia in the area situated at the settlement Verin Shorzha of Vardenis, Gegharkunik Region on 12 May.
The Azerbaijani servicemen moved 2-3 km throug the territory of the Republic of Armenia and settled, threatening to fire on the servicemen of the RA Armed Forces if they came nearer, declaring that the territory belonged to Azerbaijan.
In the result of prepared materials on 18 May a criminal case was initiated at Sevan Garrison Military Prosecutor’s Office under Article 300.2 and Article 329, Part of the RA Criminal Code, the preliminary investigation of which was entrusted to the 5th Garrison Investigative Division of the General Military Investigative Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
In addition it was instructed to check the circumstances of the quarrel between the military servicemen of Azerbaijan and Armenia, which later was joined by the video spread on the social networks on 19.05.2021.
In the result of the study, it was found out that in the result of service violations of a number of servicemen and officials of the military corps N of the RA Ministry of Defense, on 17.05.2021 a large unit of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan infiltrated the area under the protection of the RA Armed Forces, used violence against the RA servicemen, forced them to leave their positions. As a result of the actions taken by the RA servicemen, the servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan were thrown back to their starting positions.
Regarding the mentioned actions a criminal case was initiated under Article 365, Part 3 and Article 376, Part 2 of the RA Criminal Code and the preliminary investigation of the criminal case was entrusted to the 5th Garrison Investigative Division of the General Military Investigative Department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia.