Սահմանադրական դատարանը կամայականորեն մերժել է ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը՝ հակասելով իր նախկին դիրքորոշմանը
Ինչպես հայտնվել է՝ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազը 2021թ․ ապրիլի 1-ին դիմել է ՀՀ սահմանադրական դատարան՝ որոշելու Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում քննվող Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ թիվ ԵԴ/0253/01/19 քրեական գործով կիրառման ենթակա՝ մեղադրողի կողմից մեղադրանքը փոփոխելու լիազորությունը սահմանող՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի նորմերի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 2021թ․ մայիսի 14-ի աշխատակարգային որոշմամբ ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը մերժել է՝ գտնելով, որ գլխավոր դատախազն իրավասու չէ դիմել ՀՀ Սահմանադրական դատարան՝ դատական քննության փուլում քննվող քրեական գործով կիրառման ենթակա նորմի սահմանադրությանը համապատասխանության հարցով։
Սահմանադրական դատարանի որոշումը կամայական է՝ հետևյալ պատճառաբանությամբ․
ՀՀ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետի համաձայն՝ Գլխավոր դատախազը սահմանադրական դատարան կարող է դիմել դատախազության կողմից իրականացվող կոնկրետ վարույթին առնչվող նորմատիվ իրավական ակտերի դրույթների սահմանադրականության հարցերով։
«Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 71-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Գլխավոր դատախազը Սահմանադրական դատարան կարող է դիմել դատախազության կողմից իրականացվող կոնկրետ վարույթին առնչվող նորմատիվ իրավական ակտերի դրույթների սահմանադրականության հարցերով:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանն իր ՍԴՈ-934 որոշմամբ արձանագրել է, որ « (…) դատական քննության փուլում մեղադրանքը պաշտպանելու` դատախազության սահմանադրական գործառույթն իրականացվում է արդարադատության ընդհանուր սկզբունքների, մասնավորապես` մրցակցության սկզբունքի շրջանակներում, և վերջնական որոշում կայացնելու իրավասությամբ օժտված է դատարանը: Ուստի այս փուլում կոնկրետ գործը գտնվում է դատարանի վարույթում, և վերջինս է ՀՀ Սահմանադրությամբ ճանաչվում ՀՀ Սահմանադրական դատարան դիմող սուբյեկտ: Այս ընդհանուր կանոնից կարող են առանձնացվել միայն այն դեպքերը, երբ դատախազը գործի դատական քննության փուլում ինքնուրույն որոշում կայացնելու իրավասությամբ է օժտված: Դա կարող է լինել, օրինակ, մեղադրանքից հրաժարվելիս կամ մեղադրանքը փոխելիս (…)»:
Հարկ ենք համարում շեշտել, որ սահմանադրական դատարանը մեջբերված ՍԴՈ-934 որոշումը կայացրել է հենց ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա, հենց մեղադրանքը փոփոխելու լիազորությունը սահմանող նորմերի սահմանադրականության հարցով, դրա շրջանակներում անդրադարձել  է դատարանում քննվող գործով Գլխավոր դատախազի կողմից սահմանադրական դատարան դիմելու հնարավորությունը և հաստատել այն՝ նկատի ունենալով, որ պատասխանող կողմը տվյալ գործով այդ հնարավորությունը վիճարկել է։
Նման պայմաններում, Սահմանադրական դատարանը ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումը վարույթ չի ընդունել՝ նշելով, որ վերը մեջբերված ՍԴՈ-934 որոշմամբ արձանագրվել է նաև դատարանում քննվող գործով ՀՀ սահմանադրական դատարան դիմելու՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի իրավասությունը իրավակարգավորման ենթարկելու անհրաժեշտությունը, սակայն հետագայում փոփոխված սահմանադրությամբ և «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքով իրավակարգավորումը մնացել է նույնը։
Ավելի պարզ՝ Սահմանադրական դատարանը նախ ուղղակիորեն և անվերապահ կերպով արձանագրել է, որ Գլխավոր դատախազն իրավասու է դատական քննության փուլում քննվող գործով Սահմանադրական դատարան դիմել, եթե վիճարկվող նորմերը վերաբերում են մեղադրողի կողմից իր սահմանադրական գործառույթի իրականացմանը, այդ թվում՝ դրա շրջանակներում մեղադրանքը փոփոխելուն և նշել, որ այդ հանգամանքը ենթակա է օրենսդրական ամրագրման։ Իսկ կայացված աշխատակարգային որոշմամբ սահմանադրական դատարանը, փաստելով, որ սահմանադրական դատարանի որոշման այդ պահանջը օրենսդիր մարմնի կողմից չի կատարվել, այսինքն՝ սահմանադրական դատարանի որոշումն անտեսվել է, գտել է, որ իր կողմից նախկինում կայացված որոշումն այլևս ուժ չունի։
Թեև վստահ ենք, ինքնին, իրավաբանական հանրության համար ակնհայտ է Սահմանադրական դատարանի այս որոշման հակասահմանադրական բնույթը, այդուհանդերձ, հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ սահմանադրական դատարանը նմանօրինակ այլ դեպքերում ցուցաբերել է կտրականապես հակառակ մոտեցումը։ Մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանը վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը պատճառաբանելու անհրաժեշտությունը 2007թ․ ապրիլի 9-ի ՍԴՈ-690 որոշմամբ փաստելուց հետո, նկատի ունենալով, որ հետագայում կատարված օրենսդրական փոփոխություններով այդ որոշման պահանջներն ամբողջությամբ կատարված չեն, այլ գործով 2009թ․ հուլիսի 29-ի ՍԴՈ-818 որոշմամբ կրկին վերահաստատել է իր դիրքորոշումը և կրկին պնդել, որ վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված։
Հետևաբար, ՀՀ գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա գործի քննությունը մերժելու մասին Սահմանադրական դատարանի որոշումը ոչ միայն ուղղակիորեն հակասում է իր նախկինում արտահայտված դիրքորոշումներին, այլև կոնկրետ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ գործով սեփական նախկին դիրքորոշումն անտեսելու, դրա նկատմամբ անհետևողականության, սահմանադրական դատարանի որոշման սահմանադրաիրավական արժեքը նսեմացնելու օրինակը չունեցող, նախկինում երբեք չդրսևորված ակտ է։

Конституционный суд произвольно отказал в рассмотрении дела на основании заявления Генерального прокурора РА, что противоречит прежней позиции
Ранее было сообщено, что 1-го апреля 2021г. Генеральный прокурор РА обратился в Конституционный суд РА, чтобы выяснить соответствует ли Конституции статья Уголовно-процессуального кодекса, согласно которой суд общей юрисдикции первой инстанции г. Еревана прекратил уголовное преследование в отношении Р. Кочаряна и других обвиняемых по делу /уголовное дело N ЕД/0253/01/19/.
14-го мая 2021г. КС РА отклонил рабочим решением рассмотрение дела на основании заявления Генерального прокурора РА, сочтя, что Генеральный прокурор не уполномочен обращаться в Конституционный суд по вопросу конституционности нормы, применяемой по уголовному делу, находящемуся на этапе судебного следствия.
Решение Конституционного суда является произвольным по следующим причинам:
«Согласно пункту 9 части 1 статьи 169 Конституции РА Генеральный прокурор может обращаться в Конституционный суд по вопросам конституционности положений нормативных правовых актов, касающихся конкретных производств, проводимых прокуратурой.
Согласно части 2 статьи 71 Конституционного закона РА «О Конституционном суде» Генеральный прокурор может обращаться в Конституционный суд по вопросам конституционности положений нормативных правовых актов, касающихся конкретных производств, проводимых прокуратурой».
Конституционный суд РА в своем решении СДО -934 констатировал, что «(…) на стадии судебного разбирательства конституционная функция прокуратуры заключается в защите обвинения в рамках общих принципов правосудия, в частности, принципа конкуренции. Таким образом, на данном этапе конкретное дело находится в суде, и последний признан Конституцией РА как субъект, обращающийся в Конституционный Суд. Только дела, в которых прокурор имеет право принимать независимое решение на стадии судебного разбирательства по делу, могут быть отделены от этого общего правила. Это может быть, например, при отказе от обвинения или его изменении (…).
Точнее, Конституционный суд во первых непосредственно и безоговорочно констатировал, что Генеральный прокурор уполномочен по делу, расследуемому на стадии судебного разбирательства обратиться в Конституционный суд, если оспариваемые нормы относятся к осуществлению обвинителем конституционной функции, в том числе и изменению обвинения и отметил, что это обстоятельство подлежит к законодательному зафиксированию. А по вынесенному рабочему решению Конституционный суд констатируя, что указанное требование не было выполнено законодательным органом, то есть решение Конституционного суда было игнорировано считает, что ранее вынесенное им решение утратило силу.
Хотя мы убеждены, что неконституционный характер этого решения Конституционного суда очевиден для юридического сообщества, тем не менее мы считаем необходимым напомнить, что в других подобных делах Конституционный Суд проявил категорически противоположный подход. В частности, Конституционный суд после зафиксирования решением ՍԴՈ-690 от 09.04.2007 необходимость аргументирования решения о возвращении кассационной жалобы, учитывая то, что требования указанного решения полностью не выполнены законодательными изменениями, совершенными в дальнейшем, решением СДО-690 от 29.07.2009 по другому делу еще раз подтвердил свою позицию и еще раз зафиксировал, что решение о возвращении кассационной жалобы должно быть обосновано.
Следовательно, решение Конституционного суда об отказе в рассмотрении дела на основании заявления Генерального прокурора РА не только прямо противоречит его предыдущим позициям, но и игнорирует собственную прежнюю позицию по делу Роберта Кочаряна, непоследовательностью в ее отношении.