54 մեղադրյալ՝ 2020թ. նոյեբերին 9-ին հրադադարի հաստատման հայտարարության հրապարակմանը հաջորդած զանգվածային անկարգությունների և դրան առնչվող այլ հանցավոր դրսևորումների փաստերով քննվող քրեական գործով. ամփոփում
2020թ. նոյեմբերի 9-ին ՀՀ, ՌԴ և ԱՀ ղեկավարների միջև ստորագրված Արցախյան երկրորդ պատերազմի հրադադար հաստատելու մասին հայտարարության հրապարակումից հետո ՀՀ ԱԺ, Կառավարության շենքերում և պետական նշանակության այլ օբյեկտներում ու հասարակական վայրերում կազմակերպվել և իրականացվել են բռնություն գործադրելով, ջարդ իրականացնելով, գույք ոչնչացնելով, վնասելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելով արտահայտված զանգվածային անկարգություններ: Դրանց ժամանակ մասնակիցների կողմից հնչել են ինչպես իշխանության ներկայացուցիչների օրինական պահանջներին ակտիվորեն չենթարկվելու կամ անձանց նկատմամբ բռնություն կիրառելու, այնպես էլ իշխանությունը զավթելուն, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2020թ. նոյեմբերի 10-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ և 4-րդ մասերով, 301-րդ հոդվածով և 301.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին:
Հիշյալ դեպքերի ժամանակ Երևան քաղաքում ՀՀ վարչապետի կեցավայր ապօրինի մուտք գործելով ուրիշի գույքի բացահայտ հափշտակության և 2 դրվագ փաստաթղթերի հափշտակության դեպքերի, ՀՀ Ազգային ժողովի կայանատեղիից կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով տրանսպորտային միջոցների առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակության, մի խումբ անձանց կողմից ՀՀ կառավարական թիվ 1 շենք, ՀՀ ԱԺ շենք և այնտեղ գտնվող աշխատասենյակներ ապօրինի մուտք գործելով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի բացահայտ հափշտակություններ կատարելու, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով՝ կարևոր և պաշտոնական փաստաթղթեր հափշտակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 176-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 1.1-ին կետերով, 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքը դիտավորությամբ կազմակերպելու և անցկացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2251 հոդվածի 1-ին մասով, բռնություն գործադրելու միջոցով իշխանությունը յուրացնելու, Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով իշխանությունը զավթելու փորձ կատարելու և նշված հանցափորձը կազմակերպելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-34-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է ընդհանուր 9 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչներին: Դրանց շրջանակներում քննության առարկա է նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքը:
Բացի այդ, ռազմամթերք ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է 2 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որոնք ևս միացվել են վերոնշյալ գործերով վարույթին:
ընթացքում 54 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, որոնցից 44-ի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին միջնորդություններ են ներկայացվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դրանցից 21-ը բավարարվել է, այդ թվում 3-ը՝ հետախուզվող մեղադրյալների նկատմամբ, 22-ը՝ մերժվել, 1-ը հետ է վերցվել դատախազի կողմից:
անձի վերաբերյալ մեղադրանքները փոփոխելու ու լրացնելու արդյունքում դատարան են ներկայացվել նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու կրկնակի միջնորդություններ, որոնք մերժվել են: 9 մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու կամ կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումները ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից բեկանվել են: 1 մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխվել է այլ խափանման միջոցով՝ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից: 9 մեղադրյալի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին, իսկ անչափահաս 1 մեղադրյալի նկատմամբ՝ ծնողի հսկողությանը հանձնելը:
Կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունները մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի անհիմն դատական ակտերի դեմ բերվել է 16 վերաքննիչ բողոք, որոնցից մասնակի կամ լրիվ բավարարվել են 2-ը, 1-ի քննությունը դեռևս չի ավարտվել: ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի անհիմն որոշումների դեմ ներկայացվել է 7 վճռաբեկ բողոք, որոնցից 1-ը բավարարվել է, և ազատ արձակված մեղադրյալը կրկին կալանավորվել է:
Միասնական վարույթով քննվող քրեական գործից 23 անձի վերաբերյալ 7 քրեական գործ անջատվել է և հաստատված մեղադրական եզրակացություններով ուղարկվել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Այդ գործերից մեկով 1 անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Բացի վերոնշյալը, նշված քրեական գործով մեղադրյալներից մեկի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննության առնելիս՝ արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելու և դրան օժանդակելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 332-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-332-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաև՝ նույն մեղադրյալի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդության քննարկման արդյունքում դատավորի կողմից շահադիտական կամ անձնական այլ դրդումներով գործն ըստ էության չլուծող ակնհայտ անարդար դատական այլ ակտ` խափանման միջոցի ընտրության մասին որոշում կայացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 352-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է 2 քրեական գործ, որոնց նախաքննությունը ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից նույնպես հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչներին և միացվել է վերոնշյալ մայր քրեական գործի հետ մեկ վարույթում:
Ներկայումս գործով մեղադրյալների թիվը 31-ն է, 1 մեղադրյալ մահացել է, կալանքի տակ է գտնվում 3 անձ: Նախաքննությունը շարունակվում է, դրա շրջանակներում կատարվել և կատարվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, մասնավորապես՝ տարբեր դատավարական կարգավիճակներով հարցաքննվել է շուրջ 300 անձ, կատարվել է շուրջ 200 զննություն, 40-ից ավելի առգրավում, բնակարանի շուրջ 70 խուզարկություն, ներկայումս ևս կատարվում են անհրաժեշտ քննչական, դատավարական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ:

54 accused by the criminal case investigated on the basis of the facts of mass riots and other related criminal manifestations after the publication of the announcement of a ceasefire on 09.11.2020
After the publication of the ceasefire statement signed by the leaders of the Republic of Armenia, the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan on November 9, 2020, riots were organized and carried out in the buildings of the RA National Assembly, the RA Government, as well as in other public places. During the riots were publicly made calls for disobeying the legitimate demands of the authorities or using violence against individuals, as well as seizing power and forcibly overthrowing the constitutional order.
On the fact of the case in the Investigative Department of the RA National Security Service on 10.11.2020 under Points 1, 2 and 4 of Art. 225, Art. 301 and Part 1 of Art. 301.1 of the RA Criminal Code, a criminal case was initiated, and the preliminary investigation of the case was entrusted to the Investigative Department of the RA NSS.
On the basis of the facts of illegal entry into the residence of the RA Prime Minister in Yerevan during these riots, theft of documents (2 episodes), theft of property on an especially large scale from the parking lot of the RA National Assembly, theft of property by entering the office of the RA Government building No. 1 and the building RA National Assembly, theft of official and important documents under Points 1 and 3 of Part 2 of Art. 176, Points 1 and 1.1, Part 3 of Art. 176, Part 1 of Art. 324, Part 2 of Art. 324 of the RA Criminal Code, on the basis of the fact of organizing a protest in violation of the procedure envisaged by law under Part 1 of Art. 2251 of the RA Criminal Code, on the basis of the fact of appropriation of power by violence under Part 1 of Art. 34-300, Part 1 of Art. 38-34-300 of the RA Criminal Code, in total 9 criminal cases were initiated, the preliminary investigation of which by the RA Deputy Prosecutor General has bee entrusted to the investigators of the Investigative Department  of the RA NSS. Within the framework of these cases, the case of violence against the Chairman of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan is also being investigated.
In addition, on the facts of illegal acquisition, storage, transportation of ammunition, 2 criminal cases were initiated under Part 1 of Art. 235 of the RA Criminal Code.
54 persons were involved as accused, in relation to 44 persons, petitions were submitted to the Court of General Jurisdiction of First Instance in Yerevan for the use of detention as a measure of restraint. From these, 21 were satisfied, including 3 - in relation to the accused, 22 - were rejected.
As a result of amending and changing charges against the person, petitions for the use of detention as a measure of restraint against that persons were submitted to the court, which were rejected. The decisions of the court of first instance on the application of detention in relation to 9 accused or extension of the term of detention were rejected by the RA Criminal Court of Appeal. In relation to 9 accused, a recognizance not to leave was chosen as a measure of restraint.
16 appeals were lodged against the unfounded judicial acts of the first instance court to reject petitions for the use of detention as a measure of restraint, from which 2 were partially or fully approved, and the investigation of 1 is still in process. 7 cassation appeals were submitted against the unjustified decisions of the RA Criminal Court of Appeal, from which 1 was satisfied and the released accused was detained again.
In relation to 23 persons, 7 criminal cases were separated into separate proceedings and, with approved indictments were sent to the Court of General Jurisdiction of First Instance in Yerevan. By 1 case in relation to 1 person a verdict was rendered.
In addition to the above, in the course of the consideration in the Court of General Jurisdiction of First Instance in Yerevan, a petition for the application of detention as a measure of restraint against 1 accused by this criminal case, on the facts of obstruction of justice and investigation under Part 1 of Art. 332, Part 1 of Art. 38-322 of the RA Criminal Code, also as a result of consideration of a petition for the application of detention as a measure of restraint against the accused, 2 criminal cases were initiated upon the adoption of another unfair judicial act, the preliminary investigation of which was entrusted to the investigators of the Investigation Department of the RA NSS.
Currently, the number of accused is 31, 1 accused has died, 3 are in custody. The preliminary investigation continues, within the framework of investigation, investigative and other procedural actions were carried out, in particular, about 300 persons were interrogated, about 200 studies were carried out, more than 40 confiscations, more than 70 searches, necessary investigative, procedural and operational-search actions are now being carried out.