Դատարան է ուղարկվել պաշտոնատար անձի կողմից դիզվառելիքի ներկրմանը պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ խոչընդոտելու վերաբերյալ քրեական գործը
Դիզվառելիք ներկրող տնտեսվարողներից 2019թ. ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն ստացված դիմումների առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ մի խումբ պաշտոնատար անձինք դիտավորությամբ խոչընդոտել են 2015թ. ընկերության կողմից ՀՀ փոխադրված դիզելային վառելիքի հերթական խմբաքանակի մաքսային ձևակերպմանը:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարի նախկին տեղակալ Ա. Ա.-ն 2015թ. նոյեմբերին ապօրինի հանձնարարություն է տվել իր ենթակայությամբ պետական ծառայություն իրականացնող ՀՀ ֆինանսների նախարարության Բագրատաշենի մաքսային կետի պետի տեղակալ Ս. Մ.-ին՝ առանց իր թույլտվության չիրականացնել Բագրատաշենի մաքսային կետով ներմուծվող դիզվառելիքի ձևակերպումներ:
Ի կատարումն նշված ապօրինի հանձնարարության՝ վերջինս իր հերթին Բագրատաշենի մաքսային կետի ձևակերպման բաժանմունքների պետերին հանձնարարել է դիզելային վառելիքի ներմուծման դեպքերում զեկուցել իրեն և առանց իր թույլտվության չիրականացնել մաքսային ձևակերպում:
2015թ. նոյեմբերին 7-ին «Կ... Ի...» ՍՊԸ-ն ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաքում ձեռք է բերել 500տ. դիզելային վառելիք, որի մի մասը ՝ 181.6տ, մինչև 2015թ. նոյեմբերի 26-ը փոխադրվել է ՀՀ, նույն մաքսային կետում ստացել է մաքսային ձևակերպում և մատակարարվել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին: Վառելիքի մյուս մասը երկու խմբաքանակով ՀՀ է փոխադրվել 2015թ. դեկտեմբերին:
Դիզվառելիքի այս խմբաքանակներն անցել են Բագրատաշենի բաժանմունքի մաքսային ծառայողների ստուգումները, ինչից հետո Ս. Մ.-ն տվյալ օրվա հերթապահ բաժանմունքի պետ Մ. Հ.-ից տեղեկանալով հիշյալ բեռի՝ մաքսակետում գտնվելու մասին, «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգը եզրափակելու հրահանգներ տալու փոխարեն, կատարելով փոխնախարարի ապօրինի հանձնարարությունը՝ Մ. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել չկատարել հիշյալ բեռի մաքսային ձևակերպումը և մաքսային տեսուչներին թույլ չի տրվել իրականացնել բեռի մաքսային ձևակերպումը: Այնուհետև, Ս. Մ.-ն մաքսային կետում գտնվող վարորդներին առանց որևէ պատճառաբանության հրահանգել է բեռնատարները տեղափոխել Այրում քաղաքում գտնվող մաքսային պահեստի տարածք, ինչով կասեցվել է բեռի տեղափոխումը նշանակման վայր:
Փոխնախարար Ա.Ա.-ն, տեղեկանալով դիզելային վառելիքի հիշյալ խմբաքանակի ՀՀ ներմուծվելու, ինչպես նաև դրանք մաքսային պահեստ փոխադրելու մասին, հանձնարարել է որևէ գործողություն չկատարել և սպասել իր հետագա հանձնարարություններին:
Մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 11-ը, առանց որևէ պատճառաբանություն ներկայացնելու, վարորդներին չեն վերադարձվել փաստաթղթերը, ապա նշված ավտոմեքենաներն ուղեկցվել են հայ-վրացական պետական սահմանի չեզոք գոտի, որտեղ առանց ձևակերպման, վարորդներին վերադարձվել են փաստաթղթերը նրանցից պահանջել են դիզելային վառելիքով բեռնված ավտոմեքենաները դուրս բերել ՀՀ տարածքից:
Այնուհետև, Ա. Ա.-ն տեղեկացրել է Ս. Մ.-ին, որ վերը նշված բեռնատարները վերադառնալու են ՀՀ և հանձնարարել է առանց ձգձգումների կատարել բեռի ձևակերպումն ու բաց թողնել ՀՀ տարածք։ Եվ 2015թ. դեկտեմբերի 14-ի երեկոյան մատակարար և տեղափոխող ընկերությունների միջամտության արդյունքում նշված ավտոմեքենաները վերադարձել և, հատելով վրաց-հայկական պետական սահմանը, կրկին մուտք են գործել Բագրատաշենի մաքսային կետի տարածք, որտեղ նույն օրը սահմանված կարգով կատարվել է «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգի եզրափակում ու վարորդները հնարավորություն են ստացել փոխադրել բեռը:
Պաշտոնատար անձանց դիտավորյալ հանցավոր գործողությունների հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության և «Կ... Ի...» ՍՊԸ օրինական շահերին, վերջինիս կողմից նշված ավտոմեքենաների պարապուրդի համար հավելյալ վճարվել է 8.352.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.200.000 ՌԴ ռուբլի, որն առաջացրել է գույքային ծանր հետևանքներ: Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ այս դեպքից հետո նշված ընկերությունն այլևս դիզվառելիք չի ներկրել:
Վերոնշյալի հիման վրա ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ա. Ա.-ն որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քանի որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում մեկ այլ քրեական գործով նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, այս գործով նրա նկատմամբ խափանման միջոց չի ընտրվել:
Քրեական օրենսգրքի նույն հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Գուգարքի տարածաշրջանային մաքսատան Բագրատաշենի մաքսային կետի պետի նախկին տեղակալ Ս. Մ.-ին և մաքսային կետի բաժանմունքի նախկին պետ Մ. Հ-ին:
Նկատի ունենալով, որ Ս.Մ.-ն հետագայում մահացել է, վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը մահվան հիմքով դադարեցվել է:
Իսկ Մ.Հ.-ի մասով նախաքննությունն ավարտվել է, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում քրեական գործից անջատված այս մասով հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և ըստ մեղադրանքի՝ Մ. Հ.-ի՝ քրեական գործն ուղարկվել է ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան։

Criminal case on obstruction of the import of diesel fuel through the abuse of official position by an official was sent to court
In the course of the preliminary investigation of the criminal case investigated by the RA SIS and initiated under Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code on the basis of letters received by the General Department on Combating Organized Crime of the RA Police from business entities of diesel fuel in 2019, it was substantiated that officials prevented the customs clearance of the next batch of diesel fuel sent by the company to Armenia in 2015.
In particular, in the course of the investigation it was found out that the former Deputy Minister of Finance of the RA A.A. in November 2015 gave an illegal order to the Deputy Head of Bagratashen customs point of the RA Ministry of Finance S.M. - without his permission, not to carry out the registration of diesel fuel through the Bagratashen customs point.
For the fullfilment of this illegal order, the latter instructed the Heads of the Departments of Bagratashen customs point, in case of import of diesel fuel, to inform him and not to carry out customs clearance without his permission.
On 07.11.2015 "K ... I ..." LLC in Volgograd city purchased 500 tons of diesel fuel, and part of the fuel - 181.6 tons until 26.11.2015 was sent to the RA, at the indicated customs point was registered and delivered to Teghut CJSC. The other part of the fuel was sent to Armenia in two consignments in December 2015.
The specified consignments of diesel fuel were checked by the customs officers of Bagratashen Department, after which S.M., having learned from M. G. - Head of Department, that the consignments were at the customs point, following an illegal order from the Deputy Minister, came to an agreement with M. G. not to carry out customs clearance of the said cargo and did not allow customs inspectors to carry out customs clearance.
Deputy Minister A.A., having learned about the import of diesel fuel to the RA, as well as transportation to the customs warehouse, instructed not to take any action and wait for further instructions.
Until 11.12.2015 without any explanation, the documents were not given to the drivers, then these cars were transported to the neutral zone on the Armenian-Georgian state border, where without registration the drivers were given documents and were demanded to take out the cars with fuel from the territory of the Republic of Armenia.
Then, A. A. informed S. M. that the mentioned trucks would return to the RA and instructed him to carry out the cargo clearance without delay. And on 14.12.2015 these cars returned to Bagratashen customs point, where on the specified day the drivers were given the opportunity to transport the goods.
As a result of the criminal actions of officials, substantial damage was inflicted to the state and "K ... I ..." LLC additionally paid 8.352.000 AMD (1.200.000RUB). In addition, it was found out that after this incident, the said company no longer imported diesel fuel.
On the basis of the above, the Deputy Minister of Finance of the Republic of Armenia - A. A. was involved as an accused under Part 2 of Art. 308 of the RA Criminal Code. As he was put in the wanted list within the framework of another criminal case in the Investigative Department of the RA National Security Service and a recognizance not to leave was chosen as a measure of restraint, no measure of restraint was chosen against him within the framework of this criminal case.
Under the same article of the Criminal Code, charges were also brought against the former Deputy Head of Bagratashen customs point - S.M. and the former Head of Customs Office - M.G.
Taking into account that S.M. later died, the criminal prosecution initiated against the latter on the basis of death was terminated.
And with regard to M.G., the preliminary investigation has been completed, as for the part separated into a separate proceeding in the RA Prosecutor General's Office, the indictment has been confirmed and the criminal case brought on charge against M.G. has been sent to the Court of First Instance of General Jurisdiction.