Դատարան է ուղարկվել պաշտոնատար անձի կողմից դիզվառելիքի ներկրմանը պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ խոչընդոտելու վերաբերյալ քրեական գործը
Դիզվառելիք ներկրող տնտեսվարողներից 2019թ. ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն ստացված դիմումների առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ մի խումբ պաշտոնատար անձինք դիտավորությամբ խոչընդոտել են 2015թ. ընկերության կողմից ՀՀ փոխադրված դիզելային վառելիքի հերթական խմբաքանակի մաքսային ձևակերպմանը:
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարի նախկին տեղակալ Ա. Ա.-ն 2015թ. նոյեմբերին ապօրինի հանձնարարություն է տվել իր ենթակայությամբ պետական ծառայություն իրականացնող ՀՀ ֆինանսների նախարարության Բագրատաշենի մաքսային կետի պետի տեղակալ Ս. Մ.-ին՝ առանց իր թույլտվության չիրականացնել Բագրատաշենի մաքսային կետով ներմուծվող դիզվառելիքի ձևակերպումներ:
Ի կատարումն նշված ապօրինի հանձնարարության՝ վերջինս իր հերթին Բագրատաշենի մաքսային կետի ձևակերպման բաժանմունքների պետերին հանձնարարել է դիզելային վառելիքի ներմուծման դեպքերում զեկուցել իրեն և առանց իր թույլտվության չիրականացնել մաքսային ձևակերպում:
2015թ. նոյեմբերին 7-ին «Կ... Ի...» ՍՊԸ-ն ՌԴ Վոլգոգրադ քաղաքում ձեռք է բերել 500տ. դիզելային վառելիք, որի մի մասը ՝ 181.6տ, մինչև 2015թ. նոյեմբերի 26-ը փոխադրվել է ՀՀ, նույն մաքսային կետում ստացել է մաքսային ձևակերպում և մատակարարվել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ին: Վառելիքի մյուս մասը երկու խմբաքանակով ՀՀ է փոխադրվել 2015թ. դեկտեմբերին:
Դիզվառելիքի այս խմբաքանակներն անցել են Բագրատաշենի բաժանմունքի մաքսային ծառայողների ստուգումները, ինչից հետո Ս. Մ.-ն տվյալ օրվա հերթապահ բաժանմունքի պետ Մ. Հ.-ից տեղեկանալով հիշյալ բեռի՝ մաքսակետում գտնվելու մասին, «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգը եզրափակելու հրահանգներ տալու փոխարեն, կատարելով փոխնախարարի ապօրինի հանձնարարությունը՝ Մ. Հ.-ի հետ նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել չկատարել հիշյալ բեռի մաքսային ձևակերպումը և մաքսային տեսուչներին թույլ չի տրվել իրականացնել բեռի մաքսային ձևակերպումը: Այնուհետև, Ս. Մ.-ն մաքսային կետում գտնվող վարորդներին առանց որևէ պատճառաբանության հրահանգել է բեռնատարները տեղափոխել Այրում քաղաքում գտնվող մաքսային պահեստի տարածք, ինչով կասեցվել է բեռի տեղափոխումը նշանակման վայր:
Փոխնախարար Ա.Ա.-ն, տեղեկանալով դիզելային վառելիքի հիշյալ խմբաքանակի ՀՀ ներմուծվելու, ինչպես նաև դրանք մաքսային պահեստ փոխադրելու մասին, հանձնարարել է որևէ գործողություն չկատարել և սպասել իր հետագա հանձնարարություններին:
Մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 11-ը, առանց որևէ պատճառաբանություն ներկայացնելու, վարորդներին չեն վերադարձվել փաստաթղթերը, ապա նշված ավտոմեքենաներն ուղեկցվել են հայ-վրացական պետական սահմանի չեզոք գոտի, որտեղ առանց ձևակերպման, վարորդներին վերադարձվել են փաստաթղթերը նրանցից պահանջել են դիզելային վառելիքով բեռնված ավտոմեքենաները դուրս բերել ՀՀ տարածքից:
Այնուհետև, Ա. Ա.-ն տեղեկացրել է Ս. Մ.-ին, որ վերը նշված բեռնատարները վերադառնալու են ՀՀ և հանձնարարել է առանց ձգձգումների կատարել բեռի ձևակերպումն ու բաց թողնել ՀՀ տարածք։ Եվ 2015թ. դեկտեմբերի 14-ի երեկոյան մատակարար և տեղափոխող ընկերությունների միջամտության արդյունքում նշված ավտոմեքենաները վերադարձել և, հատելով վրաց-հայկական պետական սահմանը, կրկին մուտք են գործել Բագրատաշենի մաքսային կետի տարածք, որտեղ նույն օրը սահմանված կարգով կատարվել է «Մաքսային տարանցում» ընթացակարգի եզրափակում ու վարորդները հնարավորություն են ստացել փոխադրել բեռը:
Պաշտոնատար անձանց դիտավորյալ հանցավոր գործողությունների հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության և «Կ... Ի...» ՍՊԸ օրինական շահերին, վերջինիս կողմից նշված ավտոմեքենաների պարապուրդի համար հավելյալ վճարվել է 8.352.000 ՀՀ դրամին համարժեք 1.200.000 ՌԴ ռուբլի, որն առաջացրել է գույքային ծանր հետևանքներ: Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ այս դեպքից հետո նշված ընկերությունն այլևս դիզվառելիք չի ներկրել:
Վերոնշյալի հիման վրա ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ա. Ա.-ն որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քանի որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում մեկ այլ քրեական գործով նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում և որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, այս գործով նրա նկատմամբ խափանման միջոց չի ընտրվել:
Քրեական օրենսգրքի նույն հոդվածով մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև Գուգարքի տարածաշրջանային մաքսատան Բագրատաշենի մաքսային կետի պետի նախկին տեղակալ Ս. Մ.-ին և մաքսային կետի բաժանմունքի նախկին պետ Մ. Հ-ին:
Նկատի ունենալով, որ Ս.Մ.-ն հետագայում մահացել է, վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը մահվան հիմքով դադարեցվել է:
Իսկ Մ.Հ.-ի մասով նախաքննությունն ավարտվել է, ՀՀ գլխավոր դատախազությունում քրեական գործից անջատված այս մասով հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և ըստ մեղադրանքի՝ Մ. Հ.-ի՝ քրեական գործն ուղարկվել է ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան։

Уголовное дело о воспрепятствовании импорту дизельного топлива путем злоупотребления служебным положением должностным лицом было направлено в суд
Предварительным следствием уголовного дела, расследуемого в ССС РА и возбужденного по ч. 1 ст. 308 УК РА по факту заявлений, поступивших в Главное управление по борьбе с организованной преступностью полиции РА от хозяйствующих субъектов дизельного топлива в 2019 г. было обосновано, что должностные лица воспрепятствовали таможенному оформлению очередной партии дизельного топлива, отправляемого компанией в Армению в 2015г.
В частности, следствием было установлено, что бывший заместитель министра финансов РА А. А. в ноябре 2015г. дал незаконное поручение заместителю начальника таможенного пункта Баграташена министерства финансов РА С. М. – без его разрешения не осуществлять оформление дизельного топлива через таможенный пункт Баграташена.
Во исполнение указанного незаконного поручения последний в свою очередь поручил начальникам отделений таможенного пункта Баграташена в случае импорта дизельного топлива сообщить ему и без его разрешения не осуществлять таможенные оформления.
07.11.2015г. ООО «К…И…» в Волгограде РФ приобрело 500т. дизельного топлива, и часть топлива – 181.6 т. до 26.11.2015г. была отправлена в РА, в указанном таможенном пункте была оформлена и поставлена ЗАО «Техут». Другая часть топлива была отправлена в Армению двумя партиями в декабре 2015г.
Указанные партии дизельного топлива были проверены таможенными сотрудниками отделения Баграташена, после чего С. М. узнав от М. Г. – начальника отделения о нахождении партий в таможенном пункте, выполнив незаконное поручение замминистра, приобрел договоренность с М. Г. не осуществлять таможенное оформление указанного груза и не разрешил таможенным инспекторам осуществить таможенное оформление.
Замминистр А. А., узнав об импорте в РА дизельного топлива, а также перевозке в таможенный склад поручил не осуществлять никаких действий и ждать дальнейших поручений.
До 11.12.2015г. без каких-либо объяснений, водителям не были переданы документы, затем указанные автомобили были перевезены в нейтральную зону на армяно-грузинской госгранице, где без оформления водителям были переданы документы и потребовали вывезти из территории РА автомобили с топливом.
Затем, А. А. сообщил С. М., что вышеуказанные грузовики вернутся в РА и поручил без задержек осуществить оформление груза. И 14.12.2015г. указанные автомобили вернулись в таможенный пункт Баграташена, где в указанный день водителям была предоставлена возможность перевезти груз.
В результате преступных действий должностных лиц существенный вред был нанесен государству и ООО «К…И…» дополнительно выплатило 8.352.000 драмов РА (1.200.000 руб.). Кроме того было установлено, что после указанного случая указанная компания больше не импортировала дизельное топливо.
На основании вышеуказанного замминистр финансов РА - А. А. был привлечен в качестве обвиняемого по ч. 2 ст. 308 УК РА. Поскольку в отношении него по другому уголовному делу был объявлен розыск в следственном департаменте СНБ РА и в качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде, по указанному уголовному делу в отношении него мера пресечения не была избрана.
По той же статье УК были предъявлены обвинения также бывшему заместителю начальника таможенного пункта Баграташена – С. М. и бывшему начальнику отделения таможенного пункта – М. Г.
Учитывая то, что С. М. в дальнейшем скончался, уголовное преследование, возбужденное в отношении последнего на основании смерти было прекращено.
А по части М. Г. предварительное следствие завершено, по части, выделенной в отдельное производство в Генеральной прокуратуре РА обвинительное заключение утверждено и уголовное дело по обвинению М. Г. направлено в суд общей юрисдикции первой инстанции.