Արդբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանը Սյունիքի մարզի Սև լիճ հատվածում հատելու և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազության հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ռազմական ոստիկանության բաժնում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ.-ի մայիսի 12-ին՝ ժամը 08:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ, ԱՀ ԶՈւ մի քանի զորամիավորումների հրամանատարների կազմակերպմամբ, առանց թույլտվության հատել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող՝ Սև լճի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը: Մոտ 3-3.5 կմ առաջանալով ՀՀ տարածքով, նրանք դիրքավորվել են բարենպաստ բարձունքներից մեկի վրա և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով հայտնել, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին, չեն թույլտարում առաջանալ, իսկ առաջանալու դեպքում սպառնացել են զենք կիրառել:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ տարածքի մասն այլ պետությանը հանձնելուն ուղղված գործողություններ կատարելու հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասի և 300.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Քրեական գործով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Միաժամանակ, Սևանի և Եղեգնաձորի կայազորների զինվորական դատախազությունների հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի և Սիսիանի ՌՈ բաժիններում ևս նյութեր են նախապատրաստվում համապատասխանաբար ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում պետական սահմանի առանձին հատվածներում ևս այսօր արձանագրված նմանատիպ դրսևորումների հանգամանքները պարզելու նպատակով:

A criminal case has been initiated on the fact that the military servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan had crossed the state border of the Republic of Armenia in the area of Lake Sev in Syunik region and violated the territorial integrity o...
Factual data were obtained from the materials prepared by the Division of Sisian military police of the RA Ministry of Defense according to the instruction of the RA Goris Garrison Military Prosecutor’s Office that a group of military servicemen of the Republic of Azerbaijan according to the instructions of several commanders has crossed without permission the state border in the area of Lake Sev, situated at the administrative territory of the RA Syunik region, Goris community.
Moving about 3-3.5 km through the territory of the Republic of Armenia, they have settled on one of the good points and threatened the servicemen of the Republic of Armenia who approached them, that the territory belonged to Azerbaijan they threatened to apply arms in case they approached.
Taking into account that the prepared materials contain information on the crimes of committing acts of crossing the RA territory by the servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan, a criminal case was initiated at the RA Goris Garrison Military Prosecutor’s Office under Article 329, Part 2 and Article 300.2 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the criminal case was assigned to the 9th Garrison Investigative Unit of the RA Investigative Committee.
At the same time, according to the instructions of the Sevan and Yeghegnadzor Garrison Military Prosecutors' Offices, materials are being prepared in the Vardenis and Sisian Police Divisions of the RA Ministry of Defense to study the circumstances of similar acts committed today in separate parts of the RA Gegharkunik and Syunik Regions.