Արդբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանը Սյունիքի մարզի Սև լիճ հատվածում հատելու և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազության հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ռազմական ոստիկանության բաժնում նախապատրաստված նյութերով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ.-ի մայիսի 12-ին՝ ժամը 08:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ, ԱՀ ԶՈւ մի քանի զորամիավորումների հրամանատարների կազմակերպմամբ, առանց թույլտվության հատել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող՝ Սև լճի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը: Մոտ 3-3.5 կմ առաջանալով ՀՀ տարածքով, նրանք դիրքավորվել են բարենպաստ բարձունքներից մեկի վրա և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցնելով հայտնել, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանին, չեն թույլտարում առաջանալ, իսկ առաջանալու դեպքում սպառնացել են զենք կիրառել:
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու և բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով ՀՀ տարածքի մասն այլ պետությանը հանձնելուն ուղղված գործողություններ կատարելու հանցագործությունների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասի և 300.2-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Քրեական գործով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ 9-րդ կայազորային քննչական բաժնին:
Միաժամանակ, Սևանի և Եղեգնաձորի կայազորների զինվորական դատախազությունների հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ Վարդենիսի և Սիսիանի ՌՈ բաժիններում ևս նյութեր են նախապատրաստվում համապատասխանաբար ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում պետական սահմանի առանձին հատվածներում ևս այսօր արձանագրված նմանատիպ դրսևորումների հանգամանքները պարզելու նպատակով:

Возбуждено уголовное дело по факту пересечения военнослужащими ВС Азербайджана государственной границы РА на участке Черного озера (Сев лич) Сюникской области и нарушения территориальной целостности РА
Согласно материалам, подготовленным Сисианским управлением Военной полиции МО РА по поручению военной прокуратуры Горисского гарнизона, были получены фактические данные о том, что 12 мая 2021 года около 08:00 часов группа вооруженных военнослужащих ВС Азербайджана, организованные командирами нескольких воинских подразделений ВС Азербайджана, без разрешения  пересекли государственную границу, охраняемую на участке Черного озера, располагающегося на административной территории общины Горис Сюникской области РА. Продвинувшись на порядка 3-3,5 км по территории Армении, они расположились на одной из благоприятных высот, и, озвучив угрозы применить насилие в адрес приблизившихся военнослужащих ВС Армении, заявили, что эта территория принадлежит Азербайджану и они не позволяют пройти вперед, а в случае продвижения пригрозили применить оружие.
С учетом того, что в подготовленных материалах содержится информация, содержащая признаки преступлений, связанных с совершением действий, направленных на передачу части территории Армении другому государству посредством незаконного пересечения госграницы Армении военнослужащими ВС Азербайджана и угрозы насилия, в Военной прокуратуре Горисского гарнизона возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 329 и статьи 300.2  Уголовного кодекса РА.
Ведение предварительного следствия по уголовному делу поручено 9-му гарнизонному следственному отделу ГВСУ СК РА.
В то же время по распоряжению военной прокуратуры Севанского и Ехегнадзорского гарнизонов в Варденисском и Сисианском отделениях Военной полиции МО РА также готовятся материалы для выяснения обстоятельств аналогичных проявлений, зарегистрированных сегодня на отдельных участках госграницы в Гегаркуникской и Сюникской областях РА.