Ձերբակալվել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձ
ՀՀ գլխավոր դատախազության հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատավարական ղեկավարման ներքո ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության, ՀՀ ոստիկանության քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության և ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչության ծառայողների կողմից ձեռնարկված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական անհետաձգելի գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ղեկավարելու, քրեակատարողական հիմնարկում պահվող, «քրեական հեղինակության»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող տարբեր անձանց կողմից այդ խմբավորմանը մասնակցելու դեպքեր:
Բացահայտված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում 2021թ. մայիսի 5-ին հարուցված քրեական գործով 2021թ. մայիսի 7-ին ՀՀ ոստիկանության ՔՈ գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել է «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձը:
Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկում այսպես կոչված «զոն նայողի» գործառույթներն իրականացրել են նույն հիմնարկում պահվող «քրեական հեղինակության» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող «Ա.Ա.» մականվամբ և «Կ.Հ.» մականվամբ հայտնի «քրեական հեղինակության» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին։ Իսկ «Արմավիր» ՔԿ հիմնարկի 3-րդ մասնաշենքում այդ գործառույթները ստանձնել է «Պ.» մականվամբ հայտնի՝ «քրեական հեղինակության» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձը։ Նրանք քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման սահմանած և ճանաչած վարքագծի կանոնների համաձայն, համարվելով հեղինակություն, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացման համար տվել են հրահանգներ, ինչպես նաև կազմակերպել և իրականացրել են դրամական միջոցների հավաքագրում (այդ թվում՝ մոլախաղերի միջոցով), տնօրինել քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման միջոցով ստացված անօրինական օգուտը և կատարել քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման հետապնդած նպատակների իրականացմանն ուղղված այլ գործողություններ՝ այդ կերպ մասնակցելով քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը:
Բացի այդ, փաստական տվյալներ են ստացվել «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման նպատակների իրականացմանն ուղղված հանձնարարություններ տալու միջոցով այդ խմբավորումը ղեկավարելու վերաբերյալ:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկից այսպես կոչված «զոն նայողի» կարգավիճակ ունեցող «Ն.Ն.» և «Վ.» մականուններով հայտնի անձանց տեղափոխելուց հետո՝ 2020թ. մարտ ամսից սկսած, «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկում այսպես կոչված «զոն նայողի» գործառույթներն իրականացրել է նույն հիմնարկում պահվող «Կ.Հ.» մականվամբ հայտնի՝ «քրեական հեղինակության» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձը։ Վերջինս այդ ընթացքում զբաղվել է դրամահավաքով՝ այդ մասին վարելով համապատասխան ցուցակներ և գումարային շարժի մասին «հաշվետվություն» ներկայացնելով «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց, իսկ հավաքված գումարները ծախսելով դատապարտյալների և կալանավորների ընդհանուր կարիքների համար, մասնաբաժին փոխանցելով նաև քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձանց:
Միաժամանակ, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «օրենքով գողի» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող՝ «Շ. Ժ.» մականվամբ հայտնի անձը ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿ հիմնարկի 3-րդ մասնաշենքում այսպես կոչված «զոն նայող» հանդիսացող, «քրեական հեղինակության» քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող Ս.Ա.-ին նախ հանձնարարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից ընդունված վարքագծի կանոններին համապատասխան ծեծի ենթարկելու միջոցով պատժել հիմնարկում պահվող կալանավորված անձին, իսկ այնուհետև իր հանձնարարությունը չկատարելու համար նախաձեռնել է իր հանձնարարությունը չկատարած հիշյալ այսպես կոչված «զոն նայողի» կարգավիճակ ունեցող անձին փոխարինելու գործընթաց։ Այդ նպատակով նա հանձնարարել է «Կ.Հ.» մականվամբ հայտնի անձին «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի երրորդ մասնաշենքում քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման կողմից սահմանված ու ճանաչված վարքագծի կանոններով առաջնորդվող, «իրենց խոսքը պահող նորմալ մարդ» գտնել: Այդ հանձնարարության կատարմանը «Կ.Հ.» մականվամբ հայտնի անձը ներգրավել է ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿ հիմնարկի 6-րդ մասնաշենքի «զոն նայող» Ա.Բ.-ին, ով երաշխավորել, ապա առաջարկել է քրեակատարողական հիմնարկում պահվող «Պ.» մականվամբ անձի թեկնածությունը, ով ժամանակավորապես ստանձնել է «Արմավիր» ՔԿ հիմնարկի 3-րդ մասնաշենքում այսպես կոչված «զոն նայողի» գործառույթները և 20 օրվա ընթացքում երեք անգամ ծխախոտի, ուտելիքի և այլնի տեսքով «դրսից բերված գրեֆներ» է բաժանել քրեակատարողական հիմնարկի 3-րդ մասնաշենքում պահվող կալանավորված և դատապարտված անձանց, նույն մասնաշենքում պահվող կալանավորված և դատապարտված անձանց հանձնարարել է անկարգություններ իրականացնել:
Քրեական գործով կատարվում են անհրաժեշտ և համարժեք բոլոր գործողությունները խմբավորման մասնակիցների և դրան ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ:

Задержано лицо, имеющее наивысший статус в криминальной иерархии «вора в законе»
Под процессуальным руководством Управления по преступлениям против общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА в результате расширенных оперативно- розыскных мероприятий и неотложных следственных действий, проведенных сотрудниками Уголовно- исполнительной службы Министерства юстиции РА, Службы национальной безопасности РА, Главного управления криминальной полиции Полиции РА и Управления по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию ОВД Следственного комитета РА, были выявлены случаи руководства лицом, имеющим наивысший статус в криминальной иерархии- «вора в законе», группировкой, носящей криминальную субкультуру, участия в данной группировке различными лицами, содержащимися в уголовно- исполнительном учреждении, имеющими наивысший статус криминальной иерархии,- «криминального авторитета».
По факту выявленных преступлений по уголовному делу, возбужденному в Управлении по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию ОВД СК РА 5-го мая 2021г., в результате обысков, проведенных служащими Главного управления КП Полиции РА, 7-го мая 2021г. было обнаружено и задержано лицо, имеющее наивысший статус криминальной иерархии- «вора в законе».
В ходе расследования выяснилось, что функции так называемого «смотрителя зоны» в уголовно- исполнительном учреждении «Нубарашен» Министерства юстиции РА выполняли содержащиеся в этом же учреждении «А.А.» с высшим статусом «криминального авторитета» и «K.А.» с высшим статусом в криминальной иерархии «криминального авторитета». А в 3-м корпусе УИУ «Армавира» эти функции на себя взял некий «П», известный как «криминальный авторитет» с высшим статусом в криминальной иерархии. В соответствии с правилами поведения, установленными группой криминальной субкультуры, они, считаясь авторитетом, давали инструкции по реализации целей, преследуемых группой криминальной субкультуры, таких как организация, сбор средств (в том числе посредством азартных игр), управление незаконным доходом, полученным посредством группировки уголовной субкультуры, и осуществили другие виды деятельности, направленные на достижение целей, преследуемых группой криминальной субкультуры, тем самым участвуя в группе криминальной субкультуры.
Кроме того, были получены фактические данные о руководстве лицом с высшим криминальным статусом «вора в законе» данной группировкой посредством дачи поручений, направленных на осуществление целей группировки носящей криминальную субкультуру. Согласно полученным фактическим данным, после перевода из УИУ «Нубарашен» МЮ РА «Н.Н.» и «В.», имеющих статус так называемого «смотрителя зоны», начиная с марта 2020г., функции так называемого «смотрителя зоны» выполнял содержащийся в УИУ «Нубарашен» «К.А.», имеющий высший статус в криминальной иерархии «криминального авторитета». В это время последний занимался сбором средств, вел соответствующие списки, составлял «отчет» о движении денег «ворам в законе» с высшим криминальным статусом и тратил собранные деньги на общие нужды осужденных, задержанных, переводя также доли лицам с наивысшим статусом в криминальной иерархии. Одновременно были получены фактические данные о том, что «Ш.Ж.», имеющий наивысший статус в криминальной иерархии «вора в законе», поручил С.А., имеющему высший статус в криминальной иерархии «криминального авторитета», являющемуся «смотрителем зоны» в 3-м корпусе УИУ «Армавир» МЮ РА, путем избиения наказать содержащегося в учреждении арестованного лица в соответствии с правилами поведения, принятыми группировкой с криминальной субкультурой, а затем, за невыполнение своего поручения инициировал процесс замены упомянутого лица в статусе так называемого «смотрителя зоны». С этой целью он поручил «К.Х.» найти в третьем корпусе уголовно- исполнительного учреждения «Армавир» «нормального человека, который держит свое слово», руководствуется правилами поведения, определенными и признанными группой криминальной субкультуры. В выполнение данного поручения «К.А.» включил «смотрителя зоны» в 6-ом корпусе УИУ «Армавир» МЮ РА «А.Б.», который гарантировал, а затем предложил кандидатуру «П.», содержащегося в уголовно- исполнительном учреждении, который временно взял на себя функции так называемого «смотрителя зоны» в 3-м корпусе Уголовно- исполнительного учреждения «Армавир» МЮ РА и трижды за 20 дней раздал задержанным и осужденным лицам, содержащимся в 3-ем корпусе уголовно- исполнительного учреждения, товары в виде сигарет, продуктов питания и др., поручив последним проводить беспорядки в том же корпусе.
По уголовному делу предпринимаются все необходимые и соразмерные действия для выяснения полного круга причастных к нему членов группы.