Առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներ Սպիտակի համայնքապետարանում 2015-2020 թվականներին. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ստացել է ՀՀ  պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ Լոռու մարզի Սպիտակի համայնքապետարանի 2015-2020թթ. ֆինանսատնտեսական գործունեության ուսումնասիրության վերաբերյալ փաստաթղթերը:  Դրանց հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում, պետական շահերի պաշտպանության հայցի հարուցման գործառույթի շրջանակներում իրականացված ուսումնասիրությամբ արձանագրվել է, որ 2015-2020թթ. ընթացքում Սպիտակ համայնքի ղեկավարի որոշումներով օրինականացվել են թվով 80 ինքնակամ կառույցներ, այդ թվում՝ սեփականության կամ հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձանց կողմից այդ հողամասի վրա շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառույցների մասով 58 դեպք, իսկ հողօգտագործման իրավունք չունեցող անձանց կողմից համայնքներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի վրա շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառույցների մասով` 22 դեպք:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ սեփականության կամ հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձանց կողմից այդ հողամասի վրա շենքեր և շինություններ ինքնակամ կառուցելը, բացառությամբ գյուղական համայնքներում տնամերձ հողամասի վրա ինքնակամ կառուցված անհատական բնակելի տան` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով, իսկ հողօգտագործման իրավունք չունեցող անձանց կողմից պետությանը և համայնքներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի վրա շենքեր և շինություններ ինքնակամ կառուցելը՝ չորսհարյուրապատիկի չափով:
Փաստորեն, համայնքապետարանի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, վերը նշված 80 դեպքով ինքնակամ շինարարություն իրականացնողների նկատմամբ չեն կիրառել և գանձել առնվազն 18,8մլն դրամի տուգանք՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Բացի այդ, համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի օտարման  գործընթացի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 09.04.2015թ. կայացված աճուրդին, ըստ համայնքի ղեկավարի, աճուրդի կազմակերպչի և արձանագրողի ստորագրած ձեռագիր արձանագրության, մասնակցել են գրանցված 4 մասնակիցներից 2-ը, մինչդեռ էլեկտրոնային կառավարման տեղեկատվական համակարգի (ՍԷԿՏ) տվյալների համաձայն՝ վերջիններիցս մեկն այդ ընթացքում բացակայել է ՀՀ տարածքից և ֆիզիկապես չէր կարող ներկա գտնվել աճուրդին, առավել ևս  քայլ կատարել: Ըստ արձանագրության առավելագույն գին առաջարկած մասնակցին վաճառվել է 0.1 հա մակերեսով բնակավայրերի նպատակային նշանակության, հասարակական կառուցապատման հողամաս:
Փաստորեն, համայնքապետարանի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք կազմել են համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասի աճուրդին անձանց մասնակցության մասին կեղծ արձանագրություն՝ օտարելով նշված հողամասը:
Բացի այդ, 2015-2020թթ. ընթացքում յուրաքանչյուր տարի Սպիտակի համայնքապետարանը «Նարինե» ՍՊԸ-ի հետ կնքել է Սպիտակ քաղաքում փողոցների սանիտարական մաքրման և հարակից ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր՝ ընդհանուր 92,3մլն դրամ արժեքով:
Կատարողի պարտականությունների մեջ է մտել 67530-ից մինչև 78916 քմ ընդգրկող ներքաղաքային փողոցների, մայթերի, հրապարակների, բակային տարածքների, հուշարձանների ու դրանց պատվանդանների, քաղաքային զբոսայգու և ջրավազանի, այլ ինժեներական կառույցների ամենօրյա ձեռքի և մեքենայական մաքրման, լվացման սանիտարական մաքրման ծառայություններ: Սպասարկվող այդ տարածքների մեջ են ընդգրկվել նաև 13600 քմ կազմող՝ Այսինքն համայնքապետարանի կողմից ի սկզբանե վերոնշյալ պայմանագրերի տեխնիկական բնութագրերով ավել է նախատեսվել շուրջ 13600 քմ տարածքի սանիտարական մաքրման ծառայություններ, որը դրամական արտահայտությամբ 2015-2020թթ. համար ընդհանուր կազմել է 15,5 մլն ՀՀ դրամ:
Ընդ որում՝ պարզվել է, որ «Ն...» ՍՊԸ–ի ներկայացրած և համայնքապետարանի կողմից ընդունված կատարողական ակտերում իրականացվել են մաքրվող տարածքների մակերեսների հավելագրումներ՝ 5896 քմ չափով, որի արդյունքում համայնքապետարանը ընկերությանն ավել է վճարել մոտ 1,5մլն դրամ:
Առկա են տվյալներ նաև այն մասին, որ Սպիտակի համայնքապետարանը 2015-2020թթ. ընթացքում մի քանի ընկերությունների հետ Սպիտակ քաղաքում տարբեր բնույթի աշխատանքների, մասնավորապես՝ փողոցների  լուսավորության համակարգերի թարմացման, քաղաքային զբոսայգու հուշարձանի և բեմի հանդերձարանի վերանորոգման,  առանձինթ աղամասերի ասֆալտապատման և լուսավորության համակարգերի կառուցման, անձրևաջրատար առվի կառուցման, մայթեզրի եզրաքարերի ուղղման, մայթերի ասֆալտապատման, Սպիտակի գեղարվեստի դպրոցի և երաժշտական դպրոցի շենքերի վերանորոգման աշխատանքների կատարման 8 պայմանագրեր՝ տարբեր արժեքներով:
Կազմված կատարողական ակտերով համայնքապետարանն ընդունել է կատարված աշխատանքները՝ ընկերություններին վճարելով պայմանագրերով նախատեսված ամբողջ գումարը: Մինչդեռ ՀՀ ՊՎԾ աշխատակիցների կողմից նշված պայմանագրով կատարված աշխատանքների ընտրանքային հսկիչ չափագրմամբ հայտնաբերվել են կատարողական ակտերով հաշվարկված և վճարված, սակայն փաստացի չկատարված աշխատանքներ։
Այդ կերպ 2015-2019թթ. համայնքապետարանի պատասխանատու անձինք կատարողական առերևույթ մտցրել են փաստացի չկատարված աշխատանքների կատարման վերաբերյալ կեղծ տվյալներ, ինչի արդյունքում հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 11մլն ՀՀ դրամ համայնքային միջոցներ:
Նշված փաստերի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Возможно коррупционные злоупотребления в муниципалитете Спитак за 2015-2020гг.: возбуждено уголовное дело
В Генеральную прокуратуру РА поступили документы относительно исследования финансово-хозяйственной деятельности, проведенного Службой государственного надзора РА за 2015-2020 годы в муниципальном образовании Спитак Лорийской области РА. На их основании в исследовании, проведенном в рамках функции подачи иска о защите государственных интересов в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, было зафиксировано, что в 2015-2020гг. решениями руководителя общины Спитак было легализовано 80 самовольных построек, в том числе 58 случаев самовольного строительства зданий и сооружений на земле лицами, имеющими право собственности или землепользования, и 22 случая самовольного строительства зданий и сооружений на землях лицами, имеющими право собственности или землепользования.
Согласно части 1 статьи 154 Кодекса РА об административных правонарушениях, самовольное строительство лицами, имеющими право собственности или землепользования, зданий и строений на этом земельном участке, а также самовольное строительство построек в многоквартирных зданиях или при зданиях, за исключением частного жилого дома, построенного на приусадебном земельном участке в сельской общине, влечет назначение штрафа в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы, самовольное строительство лицами, не имеющими права землепользования, зданий и строений на земельных участках, на праве собственности принадлежащих государству или общинам,- в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Фактически, ответственные должностные лица муниципалитета не наложили штраф в размере не менее 18,8 млн драм на тех, кто осуществлял самовольное строительство в упомянутых 80 случаях, что привело к серьезным последствиям.
Кроме того, исследование процесса отчуждения земель муниципальной собственности выявило, что в аукционе от 09.04.2015г., согласно рукописному протоколу, подписанному организатором аукциона, приняли участие 2 из 4 зарегистрированных участников, между тем как согласно Информационной системе электронного правительства (ИСЭУ), один из последних отсутствовал на территории Республики Армения за это время и физически не мог бы участвовать в аукционе. Согласно протоколу, максимальная цена в 0,1 га земли под жилую и общественную застройку была продана участнику торгов, предложившему такую цену.
Фактически, ответственные должностные лица муниципального образования составили фальшивый протокол об участии лиц в аукционе по продаже земельного участка, находящегося в общественной собственности, отчуждая указанный земельный участок.
Кроме того, в 2015-2020 гг. ежегодно муниципалитет Спитака подписывал контракты с ООО «Наринэ» на оказание санитарной очистки и сопутствующих услуг в городе Спитаке на общую сумму 92,3 млн драм.
В обязанности исполнителя входило ежедневная уборка, санация и стирка городских улиц, тротуаров, площадей, дворов, памятников и их постаментов, городского парка, бассейна, других инженерных сооружений площадью от 67530 до 78916 квадратных метров. Эти обслуживаемые площади включают 13600 квадратных метров, т.е. муниципалитет изначально планировал предоставить услуги по санитарной очистке на площади около 13600 квадратных метров в соответствии с техническими характеристиками вышеупомянутых контрактов, общая сумма которых составила 15,5 млн драм РА.
Причем, выяснилось, что в исполнительных актах, представленных ООО «Н ...», принятых муниципалитетом, площади очищенных территорий были добавлены в размере 5896 квадратных метров, в результате чего муниципалитет дополнительно заплатил около 1,5 млн драм компании.
Также есть информация о том, что муниципалитет Спитака в 2015-2020гг. с несколькими компаниями в Спитаке для различных работ, в частности, реновации систем уличного освещения, ремонта памятника городского парка и сценического гардероба, асфальтирования отдельных районов и строительства систем освещения, строительства водостока, мощения бордюров, асфальтирования тротуаров, ремонта зданий художественной и музыкальной школ Спитака заключил 8 договоров разной стоимости.
Подготовленными исполнительными актами муниципалитет признал проделанную работу, выплатив компаниям полную сумму, предусмотренную в контрактах. Между тем, путем выборочного контрольного измерения работ, выполненных сотрудниками СГН РА по указанному договору, работы были рассчитаны, оплачены исполнительными актами, но фактически не были выполнены.
Таким образом, в 2015-2019гг. ответственные лица муниципалитета представили ложные данные о выполнении фактически незавершенных работ, в результате чего была похищена особо крупная сумма общественных средств - около 11 млн драм РА.
В связи с указанными фактами, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА, по признакам части 2 статьи 308, части 1 статьи 314, пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179, пункта 2 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА.
Уголовное дело с поручением ведения предварительного следствия было направлено в Следственный комитет РА.