Դատախազության միջնորդագրի արդյունքում միջոցներ են ձեռնարկվում համայնքային ծառայությունում շահերի բախման դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ
ՀՀ ՔԿ Մասիսի քննչական բաժնում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Արարատի մարզի Այնթապ համայնքի մի բնակչուհի 2012թ. դեկտեմբերին մասնակցել է Զորակի համայնքապետարանում կայացած աշխատակազմի երկրորդ կարգի մասնագետի թափուր պաշտոնի մրցույթին, ճանաչվել հաղթող և համայնքի ղեկավարի որոշմամբ նշանակվել այդ պաշտոնում: Պարզվել է, որ աշխատանքի նշանակման օրվանից մինչ ազատման օրը՝ 2018թ. մայիսի 26-ը, վերջինս փաստացի չի հաճախել աշխատանքի, չի կատարել իր վրա դրված պարտականությունները, սակայն Զորակ համայնքի ղեկավարի ապօրինի ցուցումներով աշխատակազմի մի շարք այլ աշխատակիցների կողմից կազմված կեղծ հաշվապահական փաստաթղթերի հիման վրա համայնքապետարանի միջոցներից նրան վճարվել է ընդհանուր շուրջ 4մլն ՀՀ դրամ գումար, այդ թվում՝ աշխատավարձ, պարգևավճարներ, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարներ:
2020թ. փետրվարի 23-ին դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը, և գործն ըստ մեղադրանքի՝ համայնքի ղեկավարի և երկու աշխատակիցների, ուղարկվել է դատարան։
Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2012թ. դեկտեմբերի 4-ին կայացած՝ վերոնշյալ մրցույթի ժամանակ մրցութային հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված է եղել հաղթող ճանաչված անձի տատը, որն այդ պահի դրությամբ զբաղեցնում էր Արարատի մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման և համայնքային ծառայության հարցերով բաժնի պետի պաշտոնը:
Նկատի ունենալով, որ քննության արդյունքում ձեռք չեն բերվել վերջինիս կողմից հանձնաժողովի որոշման վրա թոռնուհու հաղթանակը կանխորոշող հանցավոր ներազդեցության մասին վկայող տվյալներ՝ որոշում է կայացվել հանցակազմի բացակայության հիմքով վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին:
Արարատի մարզի դատախազությունում գործի նյութերի և համայնքային ծառայությունում պաշտոն ստանձնելու ոլորտը կարգավորող օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերի ուսումանսիրմամբ պարզվել է, որ վերջիններով նախատեսված չէ հանձնաժողովի անդամ հանդիսացող անձի հանրային և մասնավոր շահերի միջև առկա կամ հնարավոր հակասություններին՝ շահերի բախմանը վերաբերող իրավակարգավորումներ:
Այս հանգամանքը խնդրահարույց է, քանի որ խաթարում է հանրային ծառայողի կողմից իր պաշտոնեական լիազորություններն անկողմնակալ, անաչառ և մասնավոր շահերից զերծ կատարելու, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության օրինավորության նկատմամբ հանրության վստահությունը: Թեև շահերի բախումը զուտ փաստի ուժով չի համարվում կոռուպցիա, սակայն պաշտոնատար անձանց մասնավոր շահերի և պաշտոնեական պարտականությունների միջև բախումները պատշաճ կերպով չկառավարվելու դեպքում կարող են հանգեցնել կոռուպցիոն դրսևորումների:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ ՀՀ Արարատի մարզի դատախազ Արմեն Չիչոյանը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ նկարագրված հանցագործության կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու, համանման դեպքերը կանխելու, ինչպես նաև համայնքային ծառայությունում պաշտոն ստանձնելու ոլորտում շահերի բախմանն առնչվող կոռուպցիոն ռիսկերը բացառելու նպատակով քննարկման առարկա դարձնել ՀՀ մարզպետարաններում, միջոցներ ձեռնարկել հիմնախնդիրը կարգավորելու իրավական մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
Նախարարի կողմից տրված հանձնարարության հիման վրա միջնորդագիրը քննարկվել է ՀՀ մարզպետարանների կողմից, այդ թվում նաև՝ համայնքների ղեկավարների ներգրավմամբ: Մարզպետների կողմից հավաստիացվել է, որ խնդիրը վերցված է հսկողության տակ, հետայսու միջոցներ կձեռնարկվեն համայնքային ծառայության թափուր պաշտոններն զբաղեցնելու գործընթացներում պաշտոնատար անձանց մասնավոր շահերի և պաշտոնական պարտականությունների միջև շահերի բախումները բացառելու ուղղությամբ: Ներկայացվել են առաջարկություններ հանրային ծառայության թափուր պաշտոնների համալրման մրցութային գործընթացներում շահերի բախման հետ կապված իրավահարաբերություններն առավել հստակեցնելու, նման ռիսկերը բացառելու նպատակով ոլորտը կարգավորող օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերում կատարել համապատասխան փոփոխություններ:

In the result of the motion submitted by the Prosecutor's Office, measures are taken to exclude conflicts of interests in the community service
In the course of the preliminary investigation of the criminal case investigated at the Investigation Department of Masis of the RA Investigative Committee, it was found out that a resident of Ayntap community of Ararat region taking part in the competition for the vacancy of the position of the second class specialist of the staff in Zorak community municipality, was recognized winner and was appointed to that position by the decision of the head of community. It turned out that from the day of appointment to the day of dismissal, i.e. May 26, 2018, the latter did not actually attend work, did not fulfill his duties, but was paid about 4 million AMD, including salary, bonuses, mandatory funded pension.
The prosecutor supervising over the proceedings has confirmed the indictment of the criminal case and the case was sent to the court.
During the preliminary investigation of the criminal case, it was found out that during the competition of the above-mentioned competition the winner’s grandmother was included in the biding commission and she at that time held the position of the Head of the Department of Local Self-Government and Community Service at Ararat Marzpetaran.
It was decided not to prosecute her on the grounds of lack of corpus delicti.
According to the study of the case materials in the Prosecutor's Office of Ararat Region, studying the legislative and sub-legislative acts regulating the field of taking position in the community service, it was found out that that issue is not provided by legal regulations on existing or possible conflicts between the public and private interests of the person being a member of the commission.
This circumstance is problematic because it undermines the public trust toward public service in exercising its official powers impartially and fairly, the legality of the state and local self-government bodies. Though conflicts of interest are not considered corruption, conflicts of interest between officials' private interests and official responsibilities may result in corruption.
Taking into account this circumstance, Armen Chichoyan, the Prosecutor of Ararat Region addressed a petition Suren Papikyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure, to terminate such circumstances contributing to crime, to prevent similar cases, as well as to exclude corruption-related corruption, take measures to create legal mechanisms to solve the issue.
On the ground of the instruction given by the Minister, the petition was discussed by the RA regional administrations and community leaders. The Marzpets have assured that the issue is under control, and measures will be taken to eliminate conflicts of interest between the private interests and official responsibilities of officials. Recommendations have been made to make relevant changes in the legislative and sub-legislative acts regulating the mentioned field.