Դատախազության միջնորդագրի արդյունքում միջոցներ են ձեռնարկվում համայնքային ծառայությունում շահերի բախման դրսևորումները բացառելու ուղղությամբ
ՀՀ ՔԿ Մասիսի քննչական բաժնում քննված քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Արարատի մարզի Այնթապ համայնքի մի բնակչուհի 2012թ. դեկտեմբերին մասնակցել է Զորակի համայնքապետարանում կայացած աշխատակազմի երկրորդ կարգի մասնագետի թափուր պաշտոնի մրցույթին, ճանաչվել հաղթող և համայնքի ղեկավարի որոշմամբ նշանակվել այդ պաշտոնում: Պարզվել է, որ աշխատանքի նշանակման օրվանից մինչ ազատման օրը՝ 2018թ. մայիսի 26-ը, վերջինս փաստացի չի հաճախել աշխատանքի, չի կատարել իր վրա դրված պարտականությունները, սակայն Զորակ համայնքի ղեկավարի ապօրինի ցուցումներով աշխատակազմի մի շարք այլ աշխատակիցների կողմից կազմված կեղծ հաշվապահական փաստաթղթերի հիման վրա համայնքապետարանի միջոցներից նրան վճարվել է ընդհանուր շուրջ 4մլն ՀՀ դրամ գումար, այդ թվում՝ աշխատավարձ, պարգևավճարներ, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարներ:
2020թ. փետրվարի 23-ին դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է քրեական գործով մեղադրական եզրակացությունը, և գործն ըստ մեղադրանքի՝ համայնքի ղեկավարի և երկու աշխատակիցների, ուղարկվել է դատարան։
Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2012թ. դեկտեմբերի 4-ին կայացած՝ վերոնշյալ մրցույթի ժամանակ մրցութային հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված է եղել հաղթող ճանաչված անձի տատը, որն այդ պահի դրությամբ զբաղեցնում էր Արարատի մարզպետարանի տեղական ինքնակառավարման և համայնքային ծառայության հարցերով բաժնի պետի պաշտոնը:
Նկատի ունենալով, որ քննության արդյունքում ձեռք չեն բերվել վերջինիս կողմից հանձնաժողովի որոշման վրա թոռնուհու հաղթանակը կանխորոշող հանցավոր ներազդեցության մասին վկայող տվյալներ՝ որոշում է կայացվել հանցակազմի բացակայության հիմքով վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին:
Արարատի մարզի դատախազությունում գործի նյութերի և համայնքային ծառայությունում պաշտոն ստանձնելու ոլորտը կարգավորող օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերի ուսումանսիրմամբ պարզվել է, որ վերջիններով նախատեսված չէ հանձնաժողովի անդամ հանդիսացող անձի հանրային և մասնավոր շահերի միջև առկա կամ հնարավոր հակասություններին՝ շահերի բախմանը վերաբերող իրավակարգավորումներ:
Այս հանգամանքը խնդրահարույց է, քանի որ խաթարում է հանրային ծառայողի կողմից իր պաշտոնեական լիազորություններն անկողմնակալ, անաչառ և մասնավոր շահերից զերծ կատարելու, պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության օրինավորության նկատմամբ հանրության վստահությունը: Թեև շահերի բախումը զուտ փաստի ուժով չի համարվում կոռուպցիա, սակայն պաշտոնատար անձանց մասնավոր շահերի և պաշտոնեական պարտականությունների միջև բախումները պատշաճ կերպով չկառավարվելու դեպքում կարող են հանգեցնել կոռուպցիոն դրսևորումների:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ ՀՀ Արարատի մարզի դատախազ Արմեն Չիչոյանը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին՝ նկարագրված հանցագործության կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու, համանման դեպքերը կանխելու, ինչպես նաև համայնքային ծառայությունում պաշտոն ստանձնելու ոլորտում շահերի բախմանն առնչվող կոռուպցիոն ռիսկերը բացառելու նպատակով քննարկման առարկա դարձնել ՀՀ մարզպետարաններում, միջոցներ ձեռնարկել հիմնախնդիրը կարգավորելու իրավական մեխանիզմներ ստեղծելու ուղղությամբ:
Նախարարի կողմից տրված հանձնարարության հիման վրա միջնորդագիրը քննարկվել է ՀՀ մարզպետարանների կողմից, այդ թվում նաև՝ համայնքների ղեկավարների ներգրավմամբ: Մարզպետների կողմից հավաստիացվել է, որ խնդիրը վերցված է հսկողության տակ, հետայսու միջոցներ կձեռնարկվեն համայնքային ծառայության թափուր պաշտոններն զբաղեցնելու գործընթացներում պաշտոնատար անձանց մասնավոր շահերի և պաշտոնական պարտականությունների միջև շահերի բախումները բացառելու ուղղությամբ: Ներկայացվել են առաջարկություններ հանրային ծառայության թափուր պաշտոնների համալրման մրցութային գործընթացներում շահերի բախման հետ կապված իրավահարաբերություններն առավել հստակեցնելու, նման ռիսկերը բացառելու նպատակով ոլորտը կարգավորող օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերում կատարել համապատասխան փոփոխություններ:

По ходатайству прокуратуры принимаются меры по исключению проявления столкновений интересов в общинных службах
Предварительное расследование по уголовному делу, расследуемому в Масисском следственном управлении СК РА показало, что в декабре 2012 года жительница общины Айнтап марза Арарат участвовала в конкурсе на замещение вакантной должности специалиста второй категории аппарата муниципалитета Зорак, была признана победителем и назначена на эту должность решением главы общины. Было установлено, что со дня назначения на работу до дня увольнения- 26 мая 2018г., последняя фактически не присутствовала на работе, не выполняла свои обязанности, но на основании фальшивых бухгалтерских документов, подготовленных рядом других сотрудников по незаконному поручению главы общины Зорак, ей было выплачено около 4 млн драм РА, в том числе - заработная плата, премии, выплаты обязательной накопительной пенсии.
23-го февраля 2020г. прокурор, осуществляющий процессуальный надзор, подтвердил обвинительное заключение по уголовному делу, и дело по обвинению руководителя общины и двух сотрудников было направлено в суд.
В ходе предварительного расследования уголовного дела выяснилось, что во время вышеупомянутого конкурса, проведенного 4 декабря 2012г., в состав конкурсной комиссии была включена бабушка победителя, которая в то время занимала должность начальника Департамента местного самоуправления и общественных услуг марзпетарана Арарата.
Принимая во внимание, что в результате расследования не было собрано доказательств криминального влияния последней, что предопределило победу внучки, было принято решение не привлекать ее к уголовной ответственности за отсутствием состава преступления.
Прокуратура Араратской области изучила материалы дела, законодательные и подзаконные акты, регулирующие сферу занятия общественных работ, и обнаружила, что последние не предусматривают правовые регулирования, относящиеся к столкновениям интересов.
Этот факт проблематичен, поскольку подрывает общественное доверие к законности государственного служащего осуществлять свои служебные полномочия без беспристрастных частных интересов, а также к легитимности деятельности государственных органов и органов местного самоуправления. Хотя столкновения интересов не считаются коррупцией только на основании фактов, но столкновения между частными интересами должностных лиц и официальными обязанностями могут привести к коррупции, если не будут должным образом урегулированы.
Принимая во внимание это обстоятельство, прокурор Араратской области РА Армен Чичоян обратился к министру территориального управления и инфраструктуры РА Сурену Папикяну с ходатайством об устранении описанных обстоятельств, способствующих совершению преступления, для предотвращения подобных случаев, а также для исключения коррупции в сфере общественных работ, принять меры по созданию правовых механизмов для решения вопроса.
По поручению министра ходатайство было обсуждено в администрациях регионов РА, в том числе с привлечением глав общины. Марзпеты заверили, что вопрос находится под контролем, и будут предприняты дальнейшие меры по устранению столкновения интересов между частными интересами и служебными обязанностями чиновников в процессе заполнения вакансий на общественных работах. Были предложения о внесении соответствующих изменений в законодательные и подзаконные акты, регулирующие сферу, с целью исключения таких рисков в процессе конкурса на замещение вакансий на государственной службе.