Առերևույթ ավելի քան 22մլն դրամի հափշտակություն Ստեփանավանի համայնքապետարանում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակներում ուսումնասիրվել է ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավանի համայնքապետարանի կողմից 2016-2020թթ. ընթացքում փոխադրամիջոցների գույքահարկի  և աղբահանության վճարների հավաքագրման գործընթացները:
Արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից 2021թ. իրականացված ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավանի համայնքապետարանի կողմից փոխադրամիջոցների գույքահարկի փաստացի հավաքագրման ընդհանուր չափը 2018-2020թթ. կազմել է մոտ 123.4մլն. ՀՀ դրամ: Մինչդեռ համայնքի բյուջե է մուտքագրվել մոտ 114մլն ՀՀ դրամ, կամ  9.4մլն ՀՀ դրամով պակաս:
Բացի այդ, 2016-2020թթ. համայնքի աղբահանության վճարների հավաքագրման ընդհանուր չափը կազմել է 133մլն ՀՀ դրամ, սակայն համայնքի բյուջե է մուտքագրվել 120.4մլն ՀՀ դրամ, կամ մոտ 12.7մլն ՀՀ դրամով պակաս:
Փաստորեն Ստեփանավան համայնքի պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, 2016-2020թթ. համայնքի փոխադրամիջոցների գույքահարկի և աղբահանության վճարների գծով փաստացի հավաքագրելով ընդհանուր շուրջ 256.5մլն դրամ, համայնքի բյուջե են մուտքագրել միայն մոտ 234.4մլն ՀՀ դրամ՝ այսինքն առերևույթ հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 22մլն. ՀՀ դրամ գումար:
Նկատի ունենալով, որ դատախազի կողմից իր լիազորություններն իրականացնելիս հայտնաբերվել են պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության առերևույթ հանցագործության մասին տվյալներ և անհրաժեշտ է կատարվածի ամբողջական հանգամանքները պարզել լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Возможное хищение в общине Степанавана в размере более 22 млн драм возбуждено уголовное дело
На основании документов, полученных из Министерства территориального управления и инфраструктуры Республики Армения, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА в рамках функции возбуждения иска в защиту интересов государства в течение 2016-2020гг. были изучены процессы взимания муниципалитетом Степанавана Лорийской области налога на имущество транспортных средств и сборов за вывоз мусора во время.
В результате выяснилось, что исследованием, осуществленным Министерством территориального управления и инфраструктуры РА в 2021г., были собраны данные о том, что общая сумма фактического сбора налога на имущество транспортных средств муниципалитетом Степанаван Лорийской области РА за 2018-2020 годы составила около 123,4 млн. драм РА. Между тем, в бюджет общины было внесено около 114 млн драм РА или на 9,4 млн драм РА меньше.
Кроме того, общая сумма сборов за вывоз мусора в общине за 2016-2020гг. составила 133 млн драм РА, но в бюджет общины было внесено 120,4 млн драм РА или примерно на 12,7 млн ​​драм РА меньше.
Фактически ответственные лица Степанаванской общины, 2016-2020гг. фактически собрав в общей сложности около 256,5 млн драм РА налога на имущество транспортных средств и сборов за вывоз мусора общины, в бюджет общины уплатили только около 234,4 млн драм РА, то есть возможно была похищена сумма в особо крупных размерах- более 22 млн драм РА.
Учитывая, что в ходе исполнения прокурором своих полномочий данные о преступлении хищения особо крупного имущества с использованием служебного положения были обнаружены, и необходимо выяснить все обстоятельства происшествия путем полного, объективного и всестороннего расследования, в Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА было возбуждено уголовное дело.  Уголовное дело направлено в Следственный комитет РА с поручением провести предварительное расследование.