ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի առթիվ
Հայ ժողովուրդն իր պատմության ամենաողբերգական էջի՝ 20-րդ դարասկզբին իրականացված Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը հիշատակում և ողջակիզված իր զավակների հիշատակը ոգեկոչում է իրեն պարտադրված գոյաբանական պատերազմի վերապրումի, պատերազմի ողբերգական հետևանքների ծանր բեռի տակ։
Պատերազմ, որ սանձազերծվեց էթնիկական ատելության, իր ազգային պատկանելության բերումով հայ բնակչության նկատմամբ պետականորեն տասնամյակներով սնուցված թշնամանքի և անհանդուրժողականության հողի վրա և ուներ անթաքույց նպատակ՝ իր պատմական կենսատարածքում ֆիզիկապես ոչնչացնելու արցախահայությանը և նրան զրկելու իր հայրենիքում ապրելու, արարելու և զարգանալու իրավունքից։
Պատերազմ, որի ընթացքում ցեղասպանական նկրտումներին հագուրդ տալու նպատակով, ինչպես 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան կայսրության ներսում, գործի են դրվել վարձկան ահաբեկիչների ու մարդասպանների ոհմակներ, դիտավորյալ և պլանավորված կերպով թիրախավորվել է քաղաքացիական բնակչությունը, հանրային ու սոցիալական ենթակառուցվածքները, միտումնավոր և վայրենի կերպով ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային ժառանգությունն ու արժեքները՝ ակնհայտորեն նպատակ ունենալով վերացնելու հայկականության հետքերը, պատմական հիշողությունն ու հայկական ինքնության վկայությունները։
Նման մոտիվներով պատերազմի սանձազերծումն ու իրագործումը հնարավոր դարձավ նաև ու հատկապես այն պատճառով, որ աչք փակելով պատմական արդարության և դրա վերականգնման անհրաժեշտության հանդեպ, միջազգային լայն հանրության կողմից անգամ 106 տարի անց դեռևս հավուր պատշաճի չեն տրվել անհրաժեշտ քաղաքական, պատմական և մանավանդ իրավական գնահատականները ինչպես ինքնին հայերի ցեղասպանության, ունեզրկման և հայրենազրկման փաստին, այնպես էլ այդ անհերքելի իրողության հանդեպ թուրքական շարունակվող և ահագնացող ժխտողականությանը։
Չնայած բազմաթիվ երկրների, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման իրողությանը՝ քաղաքական և աշխարհաքաղաքական այսօրեական շահերին տրվող նախապատվության պայմաններում Հայոց Ցեղասպանության իրավական գնահատումը մնում է օրակարգային՝ հատկապես նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման, այս առումով առանձին պետությունների մոտ սեփական անպատժելիության ընկալումների ու համոզմունքների ակնառու ամրապնդումը թույլ չտալու տեսանկյունից՝ ոչ միայն հայ ժողովրդի համար այսօր էլ ակնհայտ գոյապահպանական մարտահրավերը խորությամբ գիտակցելու, այլ նաև իբրև  սերունդների առջև մարդկության պատասխանատվության գերխնդիր։
Խոնարհվելով հայ ժողովրդին պատուհասած 20-րդ դարի մեծագույն ոճրագործության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև՝ անհրաժեշտ ենք համարում ամրագրել, որ ցեղասպանության, որպես մարդկության դեմ ամենավտանգավոր հանցագործության համար պատասխանատվությունը, ոչ միայն բարոյական, այլ նաև միջազգային իրավունքի տեսակյունից չունի վաղեմության ժամկետ։
Ելնելով առաջին հերթին իր անվտանգության առաջնայնություններից՝ հայ ժողովորդն ինստիտուցիոնալ իր բոլոր կառույցներով հետամուտ է պատմական արդարության վերականգնմանը, պատմական փաստերին, սեփական ամոթալի անցյալին  ժխտողականության առաջամարտիկների առերեսմանը՝ ունենալով մարդասիրության իրական արժեքներ դավանող, ազգային թշնամանքը, ատելությունը, ֆաշիզմի բոլոր տիպի դրսևորումները մերժող առաջադեմ մարդկության անվերապահ աջակցությունը։
Որպես ցեղասպանության դժոխքներով անցած ու վերածնված, 21-րդ դարասկզբին նույն մոտիվներով սանձազերծված պատերազմի բովով անցած ժողովուրդ՝ այս նպատակին հասնելու, ի հեճուկս մեր թշմանիմների՝ հայրենիքի այս սուրբ կտորի վրա մեր գոյության ու զարգացման իրավունքը վերահաստատելու և ազգային պահանջներին տեր կանգնելու համար  անհրաժեշտ է հրաժարվել ներքին կործանարար բաժանարարներից, համախմբվել ազգապահպանության ամենակարևոր հենասյուների՝ հայոց պետականության գաղափարի և պետության հարատևության կոնցեպտի շուրջ, անմնացորդ և անվերապահ կերպով նվիրվել մեր վերքերի ամոքմանը, մեր անայլընտրանք հզորացման նախադրյալների վերարժևորմանը։
Սա է լինելու Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հշատակի ոգեկոչման, նրանց սպասումների իրագործման ամենաշոշափելի և նվիրական  արդյունքը։

Послание генерального прокурора РА Артура Давтяна по случаю 106-й годовщины Геноцида армян
Армянский народ отмечает 106-ю годовщину Геноцида армян в начале ХХ века, самую трагическую страницу в его истории и взывает к памяти о своих сожженных детях под тяжелым бременем выживания навязанной ему онтологической войны, трагических последствий этой войны.
Война, развязанная на почве десятилетий вражды и нетерпимости к армянскому населению из-за этнической ненависти, своей национальной принадлежности, с очевидной целью физически уничтожить арцахских армян в их исторической среде обитания, лишив их права жить и творить на своей родине.
Война, в ходе которой с целью стремления к геноциду, как внутри Османской империи в начале 20-го века, были применены банды наемников- террористов и убийц, преднамеренно и целенаправленно было преследовано гражданское население, общественные и социальные инфраструктуры, преднамеренно и зверски были уничтожены исторически армянское наследие и ценности, очевидно преследуя цель искоренения следов армянства, историческую память и свидетельства армянской самобытности.
При таких мотивах развязывание и осуществление войны стало возможным также и тем более по той причине, что, закрывая глаза на историческую справедливость и необходимость ее восстановления, даже спустя 106 лет широкая международная общественность все еще должным образом не дала необходимые политические, исторические и особенно правовые оценки не только самому факту геноцида армян, лишения состояния и родины, но и продолжительному и растущему турецкому отрицанию этой неоспоримой реальности.
Несмотря на факт признания многочисленными странами и международными организациями Геноцида армян, в условиях текущих политических и геополитических интересов, правовая оценка Геноцида армян остается на повестке дня, особенно с точки зрения предотвращения новых геноцидов не только для того, чтобы армянский народ глубоко понимал очевидную проблему выживания сегодня, но и как высшую задачу человеческой ответственности перед поколениями.
Поклоняясь памяти невинных жертв величайшего преступления 20-го века, постигшего армянский народ, мы считаем необходимым аргументировать, что ответственность за геноцид как наиболее опасное преступление против человечности не только в моральном, но и в международном плане, не имеет срока давности.  В первую очередь, исходя из своих приоритетов безопасности, армянский народ со всеми его институциональными структурами стремится к восстановлению исторической справедливости, исторических фактов, имея безоговорочную поддержку прогрессивного человечества, которое исповедует истинные ценности человечества, отвергает национальную вражду, ненависть и все формы фашизма.
Как народ, прошедший через ад геноцида и возродившийся заново, прошел через войну, развязанную в начале 21 века с теми же мотивами, чтобы вновь утвердить наше право на существование и развитие на этой священной части родины вопреки нашим врагам и предъявить свои требования, необходимо отказаться от  внутренних разрушающих разделителей, объединиться вокруг важнейших столпов национального сохранения, идеи армянской государственности, концепции долголетия государства, быть полностью и безоговорочно приверженным исцелению наших ран, восстановлению предпосылки для нашего усиления.
Это будет наиболее ощутимый и заветный результат поминовения жертв Геноцида армян, исполнения их ожиданий.