Պատասխանատվության միջոցներ անտառների պահպանության համար պատասխանատու պաշոնատար անձանց նկատմամբ՝ Լոռու մարզի դատախազության միջնորդագրերի հիման վրա
ՀՀ ոստիկանության Գուգարքի բաժին ստացված օպերատիվ տեղեկությունների հիման վրա ձեռնարկված օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Հայանտառ ՊՈԱԿ Վանաձորի անտառտնտեսություն մասնաճյուղի Վահագնիի անտառպետության անտառապահը անտառպետության տարածքում 2021թ․ մարտի 5-ին կատարել է ապօրինի ծառահատում՝ բենզասղոցի գործադրմամբ հատել է կաղնի տեսակի ծառեր։ Դրանից առաջացած փայտանյութը եղբոր և ընկերոջ հետ միասին, համագյուղացիներից մեկի Զիլ մակնիշի ավտոմեքենայով նա տեղափոխել է Վահագնի գյուղ, որտեղ 50.000 ՀՀ դրամով վաճառել է գյուղի մի բնակչի:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածով ծառերի, թփերի և բուսածածկի ապօրինի հատման համար պատասխանատվություն է նախատեսվում միայն նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկը գերազանցող գումարի չափով վնաս պատճառելու դեպքում։ Տվյալ դեպքում պատճառված վնասը կազմել է 82.260 ՀՀ դրամ։ Այսինքն պարզվել է, որ թեև է․ Հ․-ի արարքում բացակայում է նշված հոդվածով նախատեսված հանցակազմը, սակայն նա կատարել է դիտավորյալ  իրավախտում՝ ապօրինի ծառահատում, ինչը ենթակա է քննարկման ՀՀ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի տիրույթում:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ ապօրինի ծառահատումը, մթերումն ու տեղփոխումը կատարվել է Վահագնիի անտառպետության անտառապետի ոչ միայն գիտությամբ և թույլտվությամբ, այլ նաև վերջինս օժանդակությամբ։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասը պատասխանատվություն է նախատեսում պաշտոնատար անձի գործողությունների արդյունքում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափը գերազանցող գումարի չափով գույքային վնասի դեպքում։ Քանի որ պատճառված վնասի չափը չի գերազանցել այդ շեմը, այսինքն անտառապետի գործողություններում բացակայել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմը:
Նյութերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ արձանագրված և դրան զուգահեռ այլ ենթադրյալ ապօրինությունները տեղի են ունեցել ակներևության պայմաններում, կրել են տևական ու շարունակական բնույթ, դրանցում ուղղակիորեն ներգրավված են եղել հենց նման իրավախախտումները և ապօրինությունները կանխելու ու հայտնաբերելու անմիջական գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձինք։ Վերջինս հիմք է տալիս ողջամիտ ենթադրություններ կատարելու, որ հիշյալ պաշտոնատար անձինք գործել են ակնհայտ ապօրինի և նրանց վարքագիծն իր մեջ պարունակում է կոռուպցիոն ռիսկեր՝ հանդիսանալով հանցանքի կատարմանը նպաստող ուղղակի հանգամանք և պատճառ:
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ Վահագնիի անտառպետության տարբեր պահաբաժիններում մինչ սույն դեպքը հայտնաբերվել են ապօրինի ծառահատումների բազմաթիվ այլ դեպքեր, ինչն օբյեկտիվորեն հիմք է տալիս ենթադրելու, որ դրանց կարող են մասնակցություն ունեցած լինեն անտառպետության աշխատակիցները։
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ ՀՀ Լոռու մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանը միջնորդագիր է հղել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ տնօրենի պաշտոնակատար՝ Պ. Ցուգունյանին՝ «Վանաձորի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղում տեղ գտնող խախտումների պատճառները վերացնելու,  անտառխախտումների կանխարգելման համար պատասխանատու և թերացած, իրենց պաշտոնեական պարտականությունները չկատարած վերոնշյալ պաշտոնատար անձանց կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու, ընդհուպ նրանց աշխատանքից ազատելու ուղղությամբ անհապաղ գործուն միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:
2021թ․ ընթացքում «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի՝ Լոռու մարզի անտառտնտեսություններում հայտնաբերված ապօրինի ծառահատումներում անտառների պահպանության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունները չկատարելու, ոչ պատշաճ կատարելու՝ ոչ հանցավոր նմանատիպ արաքներ թույլ տալու համար կարգապահական պատասխանատվության միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով ՀՀ Լոռու մարզի դատախազության կողմից պատկան մարմիններին ներկայացվել է 31 միջնորդագիր։ Դրանց արդյունքում 5 անձի նկատմամբ արդեն իսկ կիառվել են տարբեր բնույթի կարգապահական տույժեր, իսկ մյուսները դեռևս քննարկման փուլում են։
Միևնույն ժամանակ, ապօրինի անտառահատումների դեպքերով անտառների պահպանության և անտառախախտումների կանխարգելման համար իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրված պաշտոնեական անփութության փաստերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ մասերի հատկանիշներով մարզի դատախազության կողմից հարուցվել է 22 քրեական գործ։  Դրանցով իրականացվող նախաքննությամբ միջոցներ են ձեռնարկվում համապատասխան պաշտոնատար անձանց արարքներին իրավական գնահատականներ տալու ուղղությամբ։

Меры ответственности по отношению к должностным лицам, ответственным за охрану лесов, на основании ходатайств Прокуратуры Лорийской области
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных на основании оперативной информации, поступившей в Гугаркское управление Полиции РА, выяснилось, что лесничий Ваагнинского лесничества филиала ГНКО «Ванадзорское лесничество» «Айантар» на территории лесного хозяйства 5-го марта 2021г. совершил незаконную рубку деревьев, срубил дубы бензопилой. Дрова он увез оттуда вместе со своим братом и другом на автомобиле марки «Зил» одного из жителей села в село Ваагни, где продал их сельскому жителю за 50.000 драм РА.
Статья 296 Уголовного кодекса РА предусматривает ответственность за незаконную вырубку деревьев, кустарников и растительности только в случае причинения ущерба в размере, превышающем стократный размер минимальной заработной платы.  Ущерб по этому делу составил 82.260 драм РА. То есть выяснилось, что хоть и в деянии А. отсутствует состав преступления, предусмотренный указанной статьей, однако он совершил умышленное правонарушение- незаконную вырубку леса, что подлежит обсуждению в рамках статьи 66 Кодекса РА об административных правонарушениях.
Примечательно, что незаконные рубки, заготовка и перемещение осуществлялись не только с ведома и разрешения лесничего Ваагнского лесничества, но и с его помощью.
Часть 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА предусматривает ответственность за причинение вреда имуществу в размере трехсоткратного размера минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, в результате действий должностного лица. Поскольку размер причиненного ущерба не превышал этот порог, то в действиях лесничего отсутствовало преступление, предусмотренное статьей 308 УК РА.
Изучение материалов показало, что зарегистрированные параллельные и другие предполагаемые правонарушения имели место в условиях сговора, носили локальный и непрерывный характер, и непосредственно в них принимали участие должностные лица с прямыми функциями предупреждения и выявления правонарушений. Последнее дает основание делать обоснованные предположения о том, что указанные должностные лица действовали заведомо незаконно, их поведение содержит коррупционные риски, являясь прямой причиной, способствовавшей совершению преступления.
Исследование показало, что до этого случая в различных частях леса Ваагни было обнаружено множество других случаев незаконных рубок, что объективно предполагает, что лесные чиновники могли принимать в них участие.
Учитывая все это, прокурор Лорийской области РА Карен Габриелян направил ходатайство исполняющему обязанности директора ГНКО «Айантар» П. Цугуняну принять действенные меры для устранения причин нарушений в Ванадзорском лесном хозяйстве, взять на себя ответственность за предотвращение нарушений лесного хозяйства, выполнить дисциплинарную ответственность вышеупомянутых должностных лиц и немедленно уволить их.
2021 г. Прокуратура Лорийского марза РА направила в соответствующий орган 31 ходатайство с целью принятия дисциплинарных мер за невыполнение со стороны должностных лиц своих обязанностей, ответственных за охрану лесов при незаконной вырубке лесов ГНКО «Хайантар» в лесничествах Лорийского марза. В итоге к 5 лицам уже наложены различные дисциплинарные взыскания, остальные пока обсуждаются.
Вместе с тем, по фактам незаконной вырубки лесов областной прокуратурой возбуждено 22 уголовных дела по фактам служебной халатности со стороны компетентных должностных лиц по охране леса и предупреждению правонарушений в соответствии с частями 1 и 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА. Путем проведенного ими предварительного расследования принимаются меры для правовой оценки действий соответствующих должностных лиц.