ՀՀ դատախազությունը մշակել և ներկայացրել է օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխություններին, քրեաիրավական պրակտիկայի բարելավմանը միտված 16 առաջարկություն
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, ելնելով իր սահմանադրական բուն լիազորությունների իրացման արդյունավետության բարձրացման հրամայականից և հանդես գալով որպես պետության քրեական քաղաքականություն մշակող և իրականացնող մարմին, շարունակում է օրենսդրական և ենթաօրենսդրական ակտերում  փոփոխությունների առաջարկություններով քրեական արդարադատության ոլորտիարդիական խնդիրների լուծմանը, իրավակիրառ պրակտիկայի րելավման լուծմանը հետամուտ լինելու իր որդեգրած ուղեգիծը։
2020թ. ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազի համապատասխան ուղեկցական գրություններով իրավասու պետական մարմիններ է ուղարկվել քրեական և քրեական դատավարության ոլորտները կարգավորող օրենսդրությունում, դրանից ածանցվող ենթաօրենսդրական ակտերում փոփոխությունների, լրացումների 16 նախաձեռնություն, որը 2-ով ավելի է 2019թ․և 13-ով՝ 2018թ. համեմատ։
Նշված նախաձեռնություններից կարելի է առանձնացնել քրեական արդարադատության ոլորտին առնչվոող հետևյալ մի քանիսը։
«ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի մի նախագծով առաջարկվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի (Ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելը) 1-ին մասի սանկցիայում, որպես պատժատեսակ, նախատեսել ազատազրկումը՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելուց զրկելը նախատեսելով որպես լրացուցիչ պատժատեսակ։ Իսկ նույն հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում առաջարկվել է խստացնել ազատազրկման ժամկետները՝ ներկայումս գործող առավելագույնը 1 տարի ժամկետով ազատազրկման փոխարեն սահմանելով առավելագույնը 6 տարի ժամկետով ազատազրկում։
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նրանով, որ գործող իրավակարգավորումների պայմաններում անձին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 1-ին մասով պատիժ ընտրելիս պետք է նշանակվի կամ տուգանք, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը։ Այսինքն՝ այն դեպքում, երբ դատարանի կողմից նշանակվում է միայն որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու ձևով պատիժը, անձն ընդամենն ազատվում է իր զբաղեցրած աշխատանքից և առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կարող է զրկվել այդ գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից։ Ակնհայտ է, որ վերջինս չի համապատասխանում այդ հանցագործության հասարակական վտանգավորությանը և բնույթին։ Իսկ եթե նշանակվում է տուգանք, ապա այդ դեպքում էլ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելու պատիժը նշանակվել չի կարող։ Դա այն դեպքում, երբ արարքը կապված է աշխատանքային թերացումների, պարտականությունների ոչ պատշաճ կատարման հետ, և շատ դեպքերում այդ պատժի չնշանակումը կարող է չկանխել հետագայում անձի կողմից համանման բնույթի հանցագործությունների կատարումը։
Մեկ այլ նախաձեռնությամբ առաջարկվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի (Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը) 3-րդ մասը փոխել և նախատեսել, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի իմաստով իշխանության ներկայացուցիչ է համարվում պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ծառայող այն անձը, որը ծառայողական ենթակայության տակ չգտնվող անձանց նկատմամբ սահմանված կարգով օժտված է կարգադրիչ լիազորություններով, իսկ 316-րդ հոդվածում իշխանության ներկայացուցիչ է համարվում նաև «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով պետական կամ համայնքային քաղաքական, վարչական կամ ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձը: Բացի այդ, առաջարկվել է ՀՀ քրեական օրենսգիրքը լրացնել նոր՝ 3171 հոդվածով, որի 1-ին մասով նախատեսվում է սահմանել, որ հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձին վիրավորելը կամ զրպարտելը` կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով: Միաժամանակ, նախագծով առաջարկվում է սահմանել, որ այդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է զանգվածային լրատվության միջոցներով կամ հրապարակային այլ եղանակով՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից երեքհազարապատիկի չափով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ գործնականում հանդիպում են դեպքեր, երբ հանրային ծառայության համակարգում բարձր կարգավիճակ ունեցող անձանց կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն է գործադրվել կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիք է եղել, մինչդեռ հնարավոր չի եղել արարքը որակել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածով, քանի որ վերը նշված կարգադրիչ լիազորությունը բացակայել է: Բացի այդ, գործող կարգավորումներով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով պետական կամ համայնքային քաղաքական, վարչական կամ ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի համար՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, քրեական պատասխանատվություն նախատեսված չէ (որոշակի բացառություն է կազմում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 347-րդ հոդվածը)։ Դա հաճախ արարքի որակման առումով խնդիրներ է ստեղծում և հանգեցնում ոչ արդարացի քրեաիրավական գնահատականի:
ՀՀ դատախազության մեկ այլ նախաձեռնությամբ առաջարկվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 4341 հոդվածում կատարել լրացում, համաձայն որի՝ ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի դատապարտված հետախուզվողին հայտնաբերելուց և դատարան ներկայացնելուց հետո, դատարանը պարտավոր է անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան 48 ժամվա ընթացքում, հետախուզվողին հայտնաբերելու մասին տեղեկացնել դատապարտյալի վարքագծի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող իրավասու մարմնին: Այսպիսի կարգավորմամբ կապահովվի դատապարտյալի վարքագծի նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնող իրավասու մարմնի գործառույթների լիարժեք իրացումը և պատժի ի կատար ածումը:
ՀՀ դատախազության անմիջական ներգրավվածությամբ՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ համատեղ, մշակվել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթ։ Վերջինս ուղղված է կասկածյալի կամ մեղադրյալի պաշտոնավարման կասեցմանն առնչվող իրավակարգավորումների հստակեցմանը, ինչը վարույթն իրականացնող մարմնին հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օգտվելու նշված գործիքակազմից: Փաթեթը հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ուղարկվել է Ազգային ժողով:
2020թ․ ՀՀ դատախազությունում իրականացվել է «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի կիրառման շուրջ եռամյա պրակտիկայի վերլուծություն: Արդյունքում մշակվել է «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծ, որը նաև բխում է ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2019-2023 թվականների ռազմավարությունից։ Մասնավորապես առաջարկվում է փոփոխել ՀՀ գլխավոր դատախազին առընթեր որակավորման հանձնաժողովի ձևավորման կարգը, որպեսզի որակավորման հանձնաժողովի անդամների մեծամասնությունը նշանակվի ՀՀ գլխավոր դատախազի մասնակցությունը չներառող ընթացակարգով: Որպես լուծում՝ նախագծով առաջարկվել է տվյալ իրավասությունը վերապահել ՀՀ դատախազության կոլեգիային: Հիշեցնենք, որ ՀՀ դատախազության որակավորման հանձնաժողովը զբաղվում է դատախազների թափուր պաշտոնների համալրման բաց և փակ մրցույթների, դատախազների ատեստավորման անցկացման և ծառայողական առաջխաղացման ցուցակների ձևավորման հարցերով:

Прокуратура РА разработала и представила 16 предложений, направленных на внесение изменений в подзаконные акты, улучшение уголовно-правовой практики
Генеральная прокуратура Республики Армения, исходя из необходимости повышения эффективности реализации своих конституционных полномочий, действуя в качестве органа, разрабатывающего и осуществляющего государственную уголовную политику, продолжает добиваться решения вопросов уголовного правосудия, предлагая поправки к законам и подзаконным актам, придерживаясь своего подхода к улучшению правоприменительной практики.
В течение 2020г. 16 инициатив о внесении изменений и дополнений в законодательство, регулирующее сферу уголовно-процессуального законодательства, производные подзаконные акты, вытекающие из него, были направлены в компетентные государственные органы с соответствующими сопроводительными письмами Генерального прокурора РА, что на 2 больше, чем в 2019 и по сравнению с 2018г.- 13.
Ниже приведены некоторые из упомянутых инициатив, относящихся к сфере уголовного правосудия.
В законопроекте «О внесении изменений в Уголовный кодекс РА» предлагается предусмотреть лишение свободы на срок не более трех лет в санкции части 1 статьи 291 Уголовного кодекса РА (Нарушение правил охраны и использования недр), лишение определенных должностей или занятия определенной деятельностью сроком не более трех лет в качестве дополнительного вида наказания. В санкции части 2 той же статьи было предложено ужесточить сроки лишения свободы, установив максимум 6 лет лишения свободы вместо нынешнего максимума в 1 год.
Необходимость принятия законопроекта обусловлена тем, что в условиях действующего законодательства при выборе наказания по части 1 статьи 291 Уголовного кодекса РА лицо должно быть оштрафовано или лишено права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью. То есть в случае, когда суд выносит приговор только о лишении права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, лицо освобождается только от работы, и он может быть лишен права занимать определенные должности или заниматься этой деятельностью не более трех лет. Очевидно, что последнее не соответствует общественной опасности данного преступления. А если назначается штраф, то в этом случае наказание в виде лишения его права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью не может быть назначено. Это в случае, когда действие связано с недостатками в работе, ненадлежащим исполнением обязанностей, во многих случаях неприменение такого наказания не может предотвратить совершение аналогичных преступлений в будущем.
Другая инициатива предлагала внести изменения в часть 3 статьи 316 Уголовного кодекса РА ( Насилие в отношении государственного служащего), что по смыслу Уголовного кодекса РА представителем власти является лицо, служащее в государственных органах или органах местного самоуправления, которое в установленном порядке наделено распорядительными полномочиями, а в статье 316 представителем власти считается также лицо, занимающее государственную или общественную политическую, административную или автономную должность в соответствии с Законом «О государственная службе». Кроме того, предлагалось дополнить Уголовный кодекс РА новой статьей 3171, часть 1 которой предусматривает, что оскорбление или клевета на государственного служащего в связи с исполнением им служебных обязанностей наказывается штрафом в размере от стократного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы. Вместе с тем, в проекте предлагается предусмотреть, что деяние, предусмотренное частью 1 этой статьи, которое было совершено через средства массовой информации или иным публичным способом в связи с исполнением им служебных обязанностей, влечет наложение штрафа в размере от 500 до 3000 размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.
Необходимость принятия законопроекта обусловлена тем, что на практике есть случаи, когда насилие, не опасное для жизни, применялось в отношении должностного лица, или была такая угроза, но при этом не было возможности квалифицировать это деяние по статье 316 Уголовного кодекса РА, поскольку упомянутые распорядительные полномочия отсутствовали.
Другой инициативой Прокуратуры РА было предложено внести поправку в статью 4341 Уголовно-процессуального кодекса РА, согласно которой, после обнаружения и представления суду разыскиваемого лица, приговоренного к наказанию, не связанную с лишением свободы, суд обязан немедленно, но не позднее чем в течение 48 часов, сообщить компетентному органу, осуществляющему надзор за поведением осужденного, об обнаружении разыскиваемого лица. Такой порядок обеспечит полную реализацию функций компетентного органа, контролирующего поведение осужденного, и исполнение приговора.
При непосредственном участии Прокуратуры РА, в сотрудничестве с Министерством юстиции РА был разработан пакет законодательных актов о внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс РА. Последний направлен на уточнение правовых норм, связанных с приостановлением деятельности подозреваемого или обвиняемого, что позволит органу, осуществляющему производство, более эффективно использовать указанные инструменты. Пакет был одобрен правительством РА и отправлен в Национальное собрание.
В 2020г. в Прокуратуре РА был проведен анализ трехлетней практики применения Закона РА «О прокуратуре». В результате был разработан проект Закона РА «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения «О прокуратуре», который следует из Стратегии судебно-правовой реформы РА от 2019-2023гг. В частности, предлагается изменить порядок формирования квалификационной комиссии при Генеральном прокуроре РА, чтобы большинство членов квалификационной комиссии назначались в порядке, не предусматривающем участия прокурора. В качестве решения законопроектом предлагается оставить эти полномочия за Коллегией Прокуратуры РА. Напомним, что квалификационная комиссия при прокуратуре РА занимается вопросами проведения открытых и закрытых конкурсов, проведения аттестации прокуроров и составления списков продвижения по службе.