ՃՈ-ում իրականացվող պետական գնումների գործընացում արձանագրված խախտումները, հանցագործությունների կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու միջնորդագիր՝ ՀՀ ոստիկանապետին
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության կողմից ՀՀ ոստիկանությունում իրականացած ուսումնասիրությամբ տվյալներ էին ձեռք բերվել 2018թ․հուլիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում Երևան քաղաքում ճանապարհային գծանշման նախատեսված աշխատանքները N ընկերության կողմից տեխնիկական բնութագրերով սահմանված պահանջներին համապատասխան չկատարվելու, ընկերության կողմից կատարված աշխատանքների նկատմամբ պատվիրատուի՝ ՀՀ ոստիկանության կողմից պատշաճ հսկողություն չիրականացվելու, փաստացի այդ պահանջներին չհամապատասխանող ծառայություններն ընդունելու և վճարում կատարելու մասին։
Դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում 2019թ․փետրվարի 25-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել էր քրեական գործ և ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պայմանագրային ծառայություններն իրականացնելու համար հիմք են հանդիսացել ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման հսկողության բաժնի պետ Կ․ Կ․-ի կողմից կազմված և նույն ծառայության պետի կողմից հաստատված առաջադրանքները:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ Կ․Կ․-ն 2018-2019թթ-իընթացքում իր ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով ոչ պատշաճ կերպով է կատարել իր պարտականությունները։ Մասնավորապես, պատշաճ հսկողություն չի իրականացրել ընկերության կողմից գնման պայմանագրերով նախատեսված աշխատանքների կատարման նկատմամբ, ընդունել է տեխնիկական բնութագրերով նախատեսված որակին և պայմաններին չհամապատասխանող կամ ընդհանրապես չկատարված աշխատանքները, առանց համոզվելու դրանց փաստացի, ամբողջությամբ և տեխնիկական բնութագրերին համապատասխան կատարված լինելու մեջ։ Արդյունքում, անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին, ինչն անզգուշությամբ առաջացրել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 255.824.768,8 ՀՀ դրամի գույքային վնասի տեսքով ծանր հետևանքներ:
Վերոգրյալ արարքը կատարելու համար Կ․Կ․-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ինչպես նաև դատախազի համաձայնությամբ վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշում է կայացվել վերջինիս պաշտոնավարումը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով սահմանված կարգով դադարեցնելու մասին։
Այսինքն քրեական գործի նախաքննությամբ հաստատվել է, որ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման հսկողության բաժնի կողմից Երևան քաղաքում երթևեկության կազմակերպման նպատակով իրականացված աշխատանքների նկատմամբ պատշաճ հսկողության բացակայությունը նպաստել է հանցանքների կատարմանը, որի արդյունքում՝ խաբեության եղանակով, պետությունից հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար։
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ վերը հիշատակված գնման գործընթացը նույնպես տեղի է ունեցել ՀՀ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ։ Թեև նախաքննության ընթացքում վարույթն իրականացնող քննիչի կողմից որոշում է կայացվել հիշյալ գնումների գործընթացներում գնահատող հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ոստիկանության տնտեսական վարչության պետի տեղակալի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին, սակայն նույն որոշմամբ հաստատված է համարել, որ հանձնաժողովն անտեսել է գնումների մասին ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտումները, այն է՝ առանձին բնութագրեր ունեցող ծառայությունները 1 չափաբաժնում խմբավորած լինելը, գնման հիշյալ գործընթացներին այլ մասնակիցների համար մրցակցության սահմանափակումներ առաջացնող, արհեստականորեն բարդեցված տեխնիկական բնութագրեր կազմելը, և միջոցներ չի ձեռնարկել դրանք օրենսդրության պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ։
Բացի այդ, հանձնաժողովը «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված և հրավերով պահանջված՝ «Մասնագիտական փորձառության» չափանիշն ապահովելու համար ընկերության կողմից գնման երեք ընթացակարգերում ներկայացված, որպես նախկինում նմանատիպ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ 2014թ-ին․և 2016թ․-ին կնքված, փաստացի այդ պահանջը չբավարարող պայմանագրերը գնահատել է բավարար: Միաժամանակ, հանձնաժողովը խախտել է ՀՀ կառավարության «Գնումների գործընթացի կազմակերպման» կարգի 61-րդ կետի 4-րդ ենթակետը՝ սահմանված կարգով չի արձանագրել առկա անհամապատասխանությունները և չի ծանուցել մասնակցին՝ ընկերությանը, մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում շտկելու անհամապատասխանությունները:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի ուղեկցական գրությամբ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչությունից միջնոդրագիր է ուղարկվել ՀՀ ոստիկանության պետին՝ ձեռնարկելու գործուն միջոցներ ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայությունում տեղ գտած վերը հիշատակված թերությունները, դրանց պատճառներն և նպաստող հանգամանքները վերացնելու նպատակով։
Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործը՝ ըստ մեղադրանքի նշված պաշտոնատար անձի և ընկերության տնօրենի, ուղարկվել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Обращение к начальнику Полиции РА об устранении нарушений, зарегистрированных в процессе государственных закупок, проводимых в ДП, обстоятельств, способствовавших совершению преступлений.
Согласно исследованию, проведенному Государственной контрольной службой в Полиции РА, были собраны данные о невыполнении компанией N работ в течение июля-августа 2018 года по разметке дорог в Ереване в соответствии с требованиями, установленными техническими характеристиками, не осуществлении должного контроля заказчиком- Полицией РА за проведенными компанией работами, принятии и оплате услуг, которые фактически не соответствовали этим требованиям.
По факту 25 февраля 2019 года в Генпрокуратуре РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА, которое по следственной подведомственности было направлено в Специальную следственную службу РА.
Предварительное расследование показало, что основанием для выполнения вышеуказанных договорных услуг были задания, составленные и утвержденные начальником службы «Дорожная Полиция» Полиции РА К.К.
В частности, выяснилось, что в 2018-2019 годах К.К. из-за недобросовестного отношения к своей службе ненадлежащим образом выполнял свои обязанности. В частности, он не осуществлял надлежащий контроль за выполнением работ, предусмотренных контрактами на закупку компанией, он принимал работы, не соответствующие качеству и условиям, предусмотренным техническими характеристиками, либо вообще не выполненные работы, не будучи уверенным в том, что они действительно выполнялись в полном соответствии с техническими характеристиками. В результате халатность нанесла значительный ущерб законным интересам государства, что повлекло по неосторожности особо крупные последствия в виде имущественного ущерба в размере 255.824.768,8 драм РА.
За совершение указанного деяния К.К. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА, а также следователь, ведущий производство, с согласия прокурора принял решение о прекращении его полномочий в соответствии со статьей 152 Уголовно- процессуального кодекса РА.
Другими словами, предварительное следствие по уголовному делу подтвердило, что отсутствие надлежащего контроля за деятельностью по регулированию дорожного движения в Ереване со стороны начальника службы «Дорожной полиции» Полиции РА способствовало совершению преступлений, в результате чего путем обмана у государства была похищена сумма в особо крупных размерах.
Кроме того, предварительное расследование подтвердило, что вышеупомянутый процесс закупок также проводился с нарушением требований законодательства РА. В ходе предварительного следствия следователь, осуществляющий производство, принял решение не привлекать к ответственности председателя оценочной комиссии и заместителя начальника экономического управления Полиции РА, но этим же постановлением подтвердил, что комиссия проигнорировала нарушения требований закупок РА, а именно: факт объединения услуг с отдельными характеристиками в 1 лот, создание искусственно усложненных технических характеристик, ограничивающих конкуренцию для других участников указанных закупочных процессов, не предпринял мер по приведению их в соответствие с требованиями законодательства.
Кроме того, Комиссия, в соответствии с Законом РА «О закупках», обязана по приглашению обеспечить критерий «Профессиональный опыт» в трех закупочных процедурах, представленных компанией, как ранее выполнялось по аналогичным работам в 2014 году, завершившимся в 2016 году. Между тем комиссия нарушила подпункт 4 пункта 61 порядка Правительства РА «Организации закупочного процесса», не зафиксировала в установленном порядке имеющиеся несоответствия, не уведомила участника, компанию об исправлении расхождения в течение одного рабочего дня.
На основании вышеизложенного, сопроводительным письмом генерального прокурора РА из Управления по надзору за законностью досудебного производства ССС РА Генеральной прокуратуры РА было направлено ходатайство начальнику Полиции РА с просьбой принять действенные меры по устранению вышеупомянутых недостатков в Службе дорожной полиции РА, обстоятельств способствовавших их причинам.
Обвинение было подтверждено прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия, и уголовное дело, в отношении упомянутого должностного лица, директора компании, было направлено на рассмотрение в Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.