ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրավերով Հայաստան է այցելել ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովը
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ, սույն թվականի հունվարին ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Արթուր Դավթյանը ՌԴ իր գործընկերոջը հրավիրել էր Հայաստան:
Հիշեցնենք, որ նման մակարդակով սա առաջին այցն է ՀՀ 2013 թվականից ի վեր, իսկ ՌԴ գլխավոր դատախազի պաշտոնում սա Իգոր Կրասնովի առաջին արտերկրյա այցն է։
ՌԴ գլխավոր դատախազի աշխատանքային այցը մեկնարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ապրիլի 8-ին կայացած ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ հանդիպմամբ:
Երկու երկրների գլխավոր դատախազները բարձր են գնահատել իրենց ղեկավարած կառույցների միջև ձևավորված գործընկերության մակարդակը, որի առավել ամրապնդման և խորացման ուղղությամբ երկուստեք ակտիվորեն գործադրվում են բոլոր հնարավոր կառուցակարգերը: Դրա մասին է վկայում այն հանգամանքը, որ երկու երկրների գլխավոր դատախազների միջև 2007 թվականից ի վեր ստորագրվել են համագործակցության վերաբերյալ 6 ծրագրեր:
Ողջունելով Իգոր Կրասնովին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում՝ Արթուր Դավթյանը նշել է, որ հետպատերազմյան շրջանում նման այցի կազմակերպումն ինքնին ընդգծում է երկու երկրների համագործակցության ռազմավարական նշանակությունը:
Արթուր Դավթյանը գոհունակությամբ նշել է, որ իրավական օգնության, էքստրադիցիայի ոլորտներում ցուցաբերվող որակյալ փոխօգնության արդյունքում շատ դեպքերում ձեռք են բերվում քրեական գործերի ելքերի համար վճռորոշ նշանակություն ունեցող ապացույցներ, իսկ վերջին տարիներին ՌԴ-ի կողմից բավարարվել են հանձնման վերաբերյալ հայկական կողմի բազմաթիվ հարցումներ, որոնց արդյունքում հնարավոր է դարձել ծանր, առանձնապես ծանր հանցագործությունների մեջ մեղադրվող բազմաթիվ անձանց հանձնումը ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Գործակցության նման մակարդակի հասնելու հարցում Արթուր Դավթյանը բարձր է գնահատել ՌԴ գլխավոր դատախազի  անձնական ներդրումը, դրսևորած հետևողականությունը:
ՌԴ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և վերահաստատել, որ ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև համագործակցությունը իսկապես խիստ արդյունավետ է և առաջիկայում կարևոր անելիքներ կան հատկապես անդրազգային հանցագործությունների հակազդման, երկու երկրների քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, դատախազությունների աշխատակիցների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործման և այլ ուղղություններով։ ՌԴ գլխավոր դատախազը կարևորել է նաև միջազգային տարբեր կառույցներում ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների գործակցությունը և ՀՀ գլխավոր դատախազին հրավիրել մասնակցելու 2021թ․-ի հուլիսին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք Եվրոպական երկրների դատախազությունների ղեկավարների համաժողովին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև 2020թ.-ին տեղի ունեցած պատերազմից հետո տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատմանը խոչընդոտող գործոնները: Բարձր գնահատելով պատերազմի դադարեցման հարցում ՌԴ նախագահի անձնական ներդրումը, ինչպես նաև Արցախում խաղաղության և կայունության ապահովման նպատակով ռուսական խաղաղապահ ուժերի կատարած աշխատանքը, իրավական բնույթի խնդիրների լուծման նպատակով ՀՀ և ՌԴ դատախազությունների միջև գործող մշտական ամենօրյա կապը՝  Արթուր Դավթյանը նշել է, որ միայն 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործումը՝ կապված բոլոր ռազմագերիների վերադարձման և հումանիտար բնույթի հարցերի լուծման հետ, կարող է տարածաշրջանում տևական խաղաղության, տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության  երաշխիք հանդիսանալ: Արթուր Դավթյանը հավելել է, որ ՀՀ դատախազությունը պարբերաբար ռուսական կողմին տրամադրում է հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալներ և ապացույցներ, ինչի առնչությամբ ՌԴ դատախազությունը մշտական կապի մեջ է ադրբեջանական կողմի հետ:
ՀՀ զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը հանդիպման ընթացքում ընդհանուր գծերով ներկայացրել է պատերազմի ընթացքում հակառակորդի կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների ամբողջական պատկերը, միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ ոտնահարումները, ռազմական գործողություններին Ադրբեջանի կողմից միջազգային ահաբեկչության ներգրավման վերաբերյալ առկա տվյալները, Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ հանցագործություններ կատարած համապատասխան պաշտոնատար անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները:
ՌԴ գլխավոր դատախազը հույս է հայտնել, որ 2020թ․ նոյմեբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարության իրականացման գործընթացում, հատկապես կապված հումանիտար բնույթի հարցերի հետ, երկու երկրների դատախազությունների ակտիվ ներգրավվածությունը կհանգեցնի մոտ ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում խաղաղության և իրավակարգի ամրապնդմանը, հանրային կյանքի հիմնական ոլորների բնականոն կենսագործունեության վերականգնմանը, իսկ քաղաքացիների մոտ կձևավորվի վաղվա օրվա հանդեպ կայունության և հանգստության համոզմունք։
Հանդիպման արդյունքներով Արթուր Դավթյանը և Իգոր Կրասնովը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝  ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության զարգացման մտադրությունների վերաբերյալ, որն ուղղված է դատախազների որակավորման բարձրացմանը և բազմաթիվ ուղղություններով գործընկերության ամրապնդմանը:

По приглашению генерального прокурора РА Артура Давтяна генеральный прокурор России Игорь Краснов посетил Армению
Генеральный прокурор Российской Федерации Игорь Краснов находится с рабочим визитом в Республике Армения.
Как сообщалось ранее, в ходе рабочего визита генерального прокурора РА в Москву в январе сего года Артур Давтян пригласил своего российского коллегу в Армению.
Напомним, что это первый визит в Армению такого уровня с 2013 года, и это первый зарубежный визит Игоря Краснова на должности генерального прокурора РФ.
Рабочий визит генерального прокурора РФ начался со встречи с генеральным прокурором РА Артуром Давтяном, состоявшейся 8-го апреля в Генеральной прокуратуре РА.
Генеральные прокуроры двух стран высоко оценили уровень партнерства между возглавляемыми ими структурами, для дальнейшего укрепления и углубления которого с обеих сторон применяются все возможные механизмы. Об этом свидетельствует обстоятельство, что с 2007 года между генеральными прокурорами двух стран подписано 6 программ сотрудничества.
Приветствуя Игоря Краснова в Генеральной прокуратуре РА, Артур Давтян отметил, что организация такого визита в послевоенный период сама по себе подчеркивает стратегическую важность сотрудничества между двумя странами.
Артур Давтян с удовлетворением отметил, что в результате качественной взаимопомощи, оказываемой в сферах экстрадиции, правовой помощи, во многих случаях собираются доказательства, играющие решающую роль для исходов уголовных дел, и в последние годы Российской Федерацией были удовлетворены многочисленные запросы армянской стороны о выдаче, в результате которых осуществилась выдача многочисленных лиц, обвиняемых в тяжких,  особо тяжких преступлениях, правоохранительным органам РА.
В достижении такого уровня сотрудничества Артур Давтян высоко оценил личный вклад генерального прокурора РФ, проявленную последовательность.
Генеральный прокурор РФ поблагодарил за прием и вновь подтвердил, что сотрудничество между прокуратурами РА и РФ действительно очень эффективно, и в ближайшее время предстоит еще многое сделать, особенно в сфере противодействия транснациональной преступности, защиты прав граждан двух стран, совершенствования профессиональных навыков сотрудников прокуратур и в других аспектах. Генеральный прокурор РФ придал важность также сотрудничеству прокуратур РА и РФ в различных международных структурах и пригласил генерального прокурора РА для участия в Конференции руководителей прокуратур европейских государств, которая состоится в Санкт-Петербурге в июле 2021г.
В ходе встречи также обсуждались факторы, препятствующие установлению локального мира в регионе после войны 2020г. Высоко оценивая личный вклад президента РФ в прекращение войны, а также работу, проделанную российскими миротворческими силами по обеспечению мира и стабильности в Арцахе, постоянную ежедневную связь между прокуратурами РА и РФ для решения вопросов правового характера, Артур Давтян отметил, что только полная реализация пункта 8 подписанного 9-го ноября 2020г. трехстороннего соглашения, связанного с возвращением всех военнопленных и решением гуманитарных вопросов, может стать гарантией длительного мира в регионе, сотрудничества в экономическом и других областях. Артур Давтян добавил, что Прокуратура РА регулярно предоставляет российской стороне информацию и доказательства об армянских военнопленных, гражданских лицах, в связи с чем, Прокуратура РФ находится в постоянном контакте с азербайджанской стороной.
В ходе встречи военный прокурор РА Ваге Арутюнян в общих чертах представил полную картину военных преступлений, совершенных противником во время войны, грубые нарушения международного гуманитарного права, имеющиеся данные о вовлечении Азербайджаном международного терроризма в боевые действия, работы, проводимые в направлении привлечения к уголовной ответственности соответствующих должностных лиц Вооруженных сил Азербайджана, совершивших преступления.
Генеральный прокурор РФ выразил надежду, что в процессе реализации подписанного в ноябре 2020г. трехстороннего соглашения активное участие прокуратур двух стран особенно в гуманитарных вопросах, приведет в ближайшем будущем к укреплению мира и правопорядка в регионе Нагорного Карабаха, восстановлению естественной жизнедеятельности основных сфер общественной жизни, а у граждан сформируется убеждение стабильности и спокойствия по отношению к завтрашнему дню.
По итогам встречи Артур Давтян и Игорь Краснов подписали совместное заявление о намерениях по развитию сотрудничества между генеральными прокуратурами РА и РФ, которое направлено на повышение квалификации прокуроров и укрепление партнерства во многочисленных сферах.
В рамках визита также запланирована встреча генерального прокурора РФ с премьер-министром РА Николом Пашиняном.