Լոռու մարզում միջոցներ են ձեռնարկվում անչափահասների հանցավորությունը նվազեցնելու կանխարգելելու ուղղությամբ
Լոռու մարզի դատախազությունում կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2020թ.-ի ընթացքում մարզում արձանագրվել է 38 անչափահասի կողմից կատարված 34 հանցագործության դեպք՝ 2019թ.-ի 15 անչափահասի կողմից կատարված 16 հանցագործության դեպքի դիմաց: Մարզի դատախազության հսկողության ներքո գտնված քրեական գործերով հանցավոր արարք կատարած անչափահասների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ծնողի հսկողությանը հանձնելը, որոշ դեպքերում՝ ստորագրությունը չհեռանալու մասին՝ կապված հանցանքը կատարած անձի՝ քննության ընթացքում չափահասության տարիքի հասած լինելու հետ։
Համապատասխան վերլուծություններով արձանագրվել է, որ անչափահասներին վերագրվող հանցագործությունների ավելի քան կրկնակի աճը մեծամասամբ պայմանավորված է նաև այս ոլորտում կոնկրետ գործառույթներով օժտված պետական մարմինների համապատասխան ծառայողների թերի և ոչ հետևողական աշխատանքով:
Մասնավորապես, դեպքերը վկայում են այն մասին, որ հանցավոր հակումներ ունեցող անչափահասների հայտնաբերման, ժամանակին հաշվառման, նրանց նկատմամբ կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնելու ուղղությամբ բավարար աշխատանքներ չեն կատարվել:
Բացի այդ, մարզի տարածքում պատշաճ կերպով չի ապահովել կյանքի դժվարին իրավիճակներում գտնվող երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը, հակասոցիալական վարք դրսևորած և իրավախախտ անչափահասների համար այլընտրանքային (վերականգնողական) արդարադատության գործուն ծրագրեր չեն իրականացվել։
Ուսումնասիրությունները վկայել են, որ անչափահասների հանցավորության կանխարգելման կապակցությամբ պետական և տեղական տարբեր մարմինների համագործակցության մակարդակը բարձր չէ։
Վերը նշված և անչափահասներին վերագրվող հանցավորությանն առնչվող մի շարք այլ խնդիրների քննարկման ու լուծման նպատակով մարզի դատախազությունից միջնորդագրեր են հղվել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչություն ու Լոռու մարզպետարան:
Միջնորդագրերի հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչությունում ու Լոռու մարզպետարանում կազմակերպվել են խորհրդակցություններ, որոնց մասնակցել են Լոռու մարզի դատախազի տեղակալը և դատախազության դատախազ:
Քննարկումներին որպես մտահոգիչ փաստ արձանագրվել է, որ երիտասարդների և հատկապես անչափահասների մոտ դեռևս պահպանվում է դանակ կրելու արատավոր սովորույթը, որի պայմաններում առավել մեծանում է նույնիսկ չնչին պատճառով վիճաբանությունների արդյունքում ծանր հետևանքների առաջացման հավանականությունը: Ընդ որում, դանակ կամ այլ կտրող-ծակող առարկաները, որոնք հայտնաբերվում են անչափահասների մոտ՝ հիմնականում տնտեսական ապրանքների առևտրով զբաղվող խանութներում և փողոցային առևտրի կետերում դրված են ազատ վաճառքի։
Դատախազության կողմից նշվել է, որ անչափահասների հետ տարվող աշխատանքները պահանջում են համալիր մոտեցում, ուստի, ելնելով անչափահասների հանցավորության յուրահատկություններից և նշված բնագավառում օրենսդրության պահանջներից՝ պետք է իրավիճակից թելադրվող գործուն և կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկվեն՝ ակտիվացնելով, առարկայական դարձնելով Ոստիկանության, ՏԻՄ-երի, ուսհաստատությունների միջև կապը և դրա հիման վրա պետք է մշակվեն համատեղ գործողությունների ծրագրեր:
Հատուկ ընդգծվել է, որ անչափահասներին հանցավորությանը մղող գործոնների հարցում վճռորոշ նշանակություն ունի նաև սոցիալական հսկողության թուլացումը և շեշտվել, որ այդ առումով մեծ անելիք ունեն ուսումնական հաստատությունները, որտեղ կարող են վեր հանվել ինչպես երեխայի անձնային հատկանիշները, այնպես էլ՝ նրա դաստիարակության և զարգացման գործընթացում սոցիալական, ընտանեկան, կրթական ոլորտներում ի հայտ եկած բացասական դրսևորումները։
Քննարկումների արդյունքում որոշվել է բարձրացնել իրավասու տարբեր գերատեսչությունների աշխատողների համագործակցության մակարդակը, անչափահասների կողմից յուրաքանչյուր հանցագործության կամ այլ իրավախախտման դեպք քննարկել առանձնահատուկ կերպով, վեր հանել դրան նպաստած պայմաններն ու պատճառները և գործուն միջոցներ ձեռնարկել Լոռու մարզում անչափահասների շրջանում կատարվող հանցագործությունները թե՛ քանակապես և թե՛ որակապես նվազեցնելու ուղղությամբ:
Մարզի դատախազությունը հետևողական է լլինելու նախանշված միջոցառումների իրականացման, դրանցով արձանագրվված արդյունքները համատեղ պարբերական քննարկումների առարկա դարձնելու հարցում:

В Лорийской области принимаются меры по предотвращению снижения преступности среди несовершеннолетних
Исследование, проведенное Прокуратурой Лорийской области, показало, что в течение 2020 года в области зарегистрировано 34 дела, совершенных 38 несовершеннолетними, 15 дел, совершенных 16 несовершеннолетними в 2019г. В отношении несовершеннолетних, совершивших преступное деяние по уголовным делам, находящимся под надзором прокуроров области, в качестве меры пресечения была избрана передача под присмотр родителей, в некоторых случаях- подписка о невыезде в связи с достижением им совершеннолетнего возраста.
Соответствующий анализ показал, что более чем удвоение преступности среди несовершеннолетних во многом связано с неполноценной и непоследовательной работой соответствующих служащих государственных органов, наделенных конкретными функциями.
В частности, случаи свидетельствуют о том, что не было проведено достаточной работы в направлении выявления несовершеннолетних, склонных к преступлениям, своевременного учета, осуществления профилактических мероприятий.
Кроме того, в области не была обеспечена защита прав детей, находящихся в тяжелых жизненных условиях, не были осуществлены альтернативные программы для несовершеннолетних правонарушителей, проявивших антисоциалное поведение.
Исследования показали, что в связи с предупреждением преступности несовершеннолетних уровень взаимодействия различных государственных и местных органов невысок.
Для обсуждения и решения ряда других вопросов, связанных с преступлением, вменяемым несовершеннолетним, из областной прокуратуры были направлены ходатайства в Лорийское областное управление Полиции РА и марзпетаран Лори.
На основании ходатайств были организованы консультации в Лорийском областном управлении Полиции РА и марзпетаране Лори с участием заместителя прокурора Лорийской области и прокурора прокуратуры.
В ходе обсуждений было отмечено, что молодые люди, особенно несовершеннолетние, по-прежнему имеют порочную привычку носить нож, что увеличивает вероятность серьезных последствий в результате споров даже по незначительным причинам. Кроме того, в уличных магазинах выставляются на продажу ножи или другие колющие предметы, которые обнаруживаются у несовершеннолетних, в основном в магазинах, торгующих товарами.
В прокуратуре отметили, что работа с несовершеннолетними требует комплексного подхода, поэтому, исходя из специфики преступности несовершеннолетних, требований законодательства в этой сфере, необходимо принимать действенные меры, активизируя Полицию, органы местного самоуправления для совместной разработки планов действия.
Особо подчеркивалось, что ослабление социального контроля имеет решающее значение в факторах, ведущих к преступности несовершеннолетних, негативных проявлениях в сфере образования.
В результате обсуждений было принято решение повысить уровень взаимодействия между сотрудниками разных компетентных ведомств, обсудить каждое преступление или другое правонарушение несовершеннолетних отдельно, выявить условия и причины, принять эффективные меры по снижению преступности несовершеннолетних как количественно, так и качественно.
Областная прокуратура будет последовательно реализовывать намеченные мероприятия, а их результаты станут предметом совместных регулярных обсуждений.