Խոշտանգման դեպքերով դատարան ուղարկվող քրեական գործերի թիվը 2 տարում կրկնակի ավելացել է. ամփոփում
ՀՀ դատախազությունը շարունակում է խոշտանգումների դեմ պայքարի իրավական գործիքակազմի կատարելագործման ուղեգիծը:
2020թ.-ի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ՀՔԾ մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազների հսկողության ներքո քաղաքացիներին ոստիկանության և այլ մարմինների բաժիններում ապօրինի պահելու, նրանց փաստացի ազատությունից զրկելու, խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ինչպես նաև պաշտոնատար անձանց կողմից մարդու իրավունքների այլ ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ ՀՀ ՀՔԾ-ում նախապատրաստվել է 47 նյութ, որը 17.5%-ով ավելի է 2019թ. համեմատ: Դրանց արդյունքում հարուցվել է 37 քրեական գործ, ինչը նախորդող տարվա համեմատ ավելի է շուրջ 11%-ով:
2020թ. մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել քննված 6 քրեական գործ՝ 11 անձի վերաբերյալ, որոնցից 2-ը՝ 4 անձի վերաբերյալ, եղել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309․1-րդ հոդվածով, 4-ը՝ 7 անձի վերաբերյալ՝ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Պահպանվել է արդեն մի քանի տարի շարունակվող՝ նշված հանցակազմերով դատարան ուղարկվող ինչպես գործերի, այնպես է դրանցով քրեական հետապնդման ենթարկվող անձանց թվի ավելացման միտումը՝ վկայելով այս բնույթի հանցագործթյան դեպքերի արձանագրման, բացահայտման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացվող քրեական քաղաքականության արդյունավետությունը: Համեմատության համար նշենք, որ 2019թ.-ին դատարան էր ուղարկվել 5 նման քրեական գործ՝ 8 անձի վերաբերյալ, իսկ 2018թ.-ին՝ 3 քրեական գործ՝ 4 անձի վերաբերյալ:
Հանցագործության նման դեպքերով քիչ չեն անձանց կողմից իրավունքի չարաշահման դրսևորումները: Տարբեր հանցագործություններ կատարած անձինք մեղադրանքից պաշտպանվելու, նախաքննության ընթացքում տված խոստովանական ցուցմունքներն անթույլատրելի ճանաչելու, հաճախ նաև իրավապահ մարմնի այս կամ այն աշխատակցից վրեժ լուծելու նպատակով դիմում-բողոքներ են ներկայացնում իրենց նկատմամբ ֆիզիկական կամ հոգեբանական բռնություն կիրառելու մասին: 2020թ. խոշտանգման փաստով քննված քրեական գործերի նախաքննության արդյունքներով սուտ մատնության հատկանիշներով հարուցվել է 3 քրեական գործ, որից 2-ը՝ 2 անձի վերաբերյալ, մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան:
Դատարանում քննված մեկ քրեական գործով 1 պաշտոնատար անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ՝ բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար:
Այս բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարի հիմնական խնդիրներից մեկը մնում է կասկածյալների, մեղադրյալների հարցաքննությունների, նրանց մասնակցությամբ կատարվող քննչական այլ գործողությունների հազվադեպ տեսաձայնագրումը:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ դեռևս 2017թ.-ի հունիսին ՀՀ դատախազության կողմից ՀՀ նախաքննական մարմինների ղեկավարներին ուղարկվել են հաղորդումներ՝ միջոցներ ձեռնարկելու քննչական պրակտիկայում կասկածյալների և մեղադրյալների հարցաքննությունների, ինչպես նաև նրանց մասնակցությամբ կատարվող այլ քննչական գործողությունների տեսագրումն ապահովելու ուղղությամբ՝ առնվազն այն դեպքերում, երբ կասկածյալը կամ մեղադրյալը չունի պաշտպան:
Դատախազության նկատառումների հաշվառմամբ, նաև հիմք ընդունելով «ՀՀ ոստիկանության զարգացման 2020-2023 թվականների ռազմավարությունը»՝ Ոստիկանության մասին ՀՀ օրենքում կատարվել է լրացում, համաձայն որի՝ ոստիկանությունում խոշտանգումների, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի  հնարավոր դեպքերի նախականխման և բացառման նպատակով նախատեսվել է ոստիկանության ստորաբաժանումների շենքերի մուտքերն ու ելքերը, հարցաքննությունների և օպերատիվ հարցումների համար օգտագործվող տարածքները կահավորել տեսագրող ու տեսաձայնագրող համակարգերով: Սահմանվել են տեսագրությունների և տեսաձայնագրությունների պահպանման կոնկրետ ժամկետները և երրորդ անձանց փոխանցելու կառուցակարգերը:
Առանձին դեպքերում խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ բողոքները համապատասխան մարմինների կողմից անհապաղ չեն ուղարկվում համապատասխան քննչական մարմնի քննարկմանը: Այդ պատճառով հետագայում քննության ընթացքում խոչընդոտներ են ստեղծվում օպերատիվության, բազմակողմանիության և արդյունավետության ապահովման առումով, քանի որ հաճախ ենթադրյալ խոշտանգում կատարած անձինք համաձայնեցնում են իրենց ցուցմունքները: Բացի այդ, խոշտանգման ենթարկված անձի հայտնած տվյալները հնարավոր չի լինում ստուգել՝ դեպքից տևական ժամանակ անցած լինելու պատճառով։
Այս խնդիրը լուծելու և խոշտանգման վերաբերյալ գործերով քննության արդյունավետության չափանիշները պարտադիր կիրառելի դարձնելու նպատակով ՀՀ գլխավոր դատախազությունից գրություն է հասցեագրվել «Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին՝ վերջինիս տարածքային մարմիններ ընդունված անձանց մոտ զննությամբ վնասվածքներ հայտնաբերվելու, դրանք  ենթադրյալ խոշտանգման արդյունքում հասցված լինելու վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը անհապաղ ՀՀ դատախազությանը տրամադրելու նպատակով: Զուգահեռաբար ՀՀ ՀՔԾ-ին ուղղված գրությամբ շեշտվել է խոշտանգման կամ վատ վերաբերմունքի ենթադրյալ դեպքերով քննությունները վերը նշված չափանիշներին և Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի ընթացակարգային բաղադրիչին համապատասխանության ապահովման շրջանակներում ենթադրյալ զոհի հայտնած տվյալները հապճեպ կամ չհիմնավորված վերջնական գնահատականի արժանացնելու դրսևորումները բացառելու անհրաժեշտությունը։ Դատախազներին հանձնարարվել է խոշտանգման ենթարկված անձանց բողոքները և պնդումներն անհապաղ, բայց ոչ ուշ քան 24 ժամվա ընթացքում ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նախաքննական մարմին ուղարկելու հարցը քննարկելու համար։
Խնդիր է դրվել նաև բացառել ենթադրյալ խոշտանգման կամ վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ հաղորդումներին զուտ գրությամբ պատասխանելու կամ այլ կերպ անհետևանք թողնելու դեպքերը: Ելնելով նման դեպքերով բազմակողմանի և օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու պետության պոզիտիվ պարտականությունից՝ հանձնարարվել է անկախ ներկայացվող հաղորդումներում պարունակվող տեղեկությունների ընդհանրական լինելու հանգամանքից, միայն համապատասխան դատավարական անհրաժեշտ գործողությունները կատարելու արդյունքում որոշել քրեական գործ հարուցելու հարցը:
Բացի այդ, հանձնարարվել է բացառել ենթադրյալ խոշտանգման կամ վատ վերաբերմունքի վերաբերյալ հաղորդումների հիմնավորվածությունը գնահատելուն ուղղված միջոցների հապաղումը, իսկ հիմքերի ընդհուպ նվազագույն հիմնավորվածության պայմաններում հարուցել քրեական գործ։
Խոշտանգման հանցագործության վերաբերյալ ՀՀ դատախազության մոտեցումները բխում են ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքով ձևավորված այն սկզբունքից, որ դրանք  վաղեմության ժամկետ չունեն: Ելնեով դրանից՝  դատախազությունը մեկ գործով 2020թ., ըստ էության, մերժելով ՀՀ դատական համակարգում ձևավորված պրակտիկան, ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք՝ գտնելով, որ պետության ներկայացուցիչների կողմից վատ վերաբերմունքի կամ խոշտանգման գործերով քրեական վարույթը չպետք է դադարեցվի վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով՝ անկախ նրանից, որ ՀՀ ներպետական օրենսդրությունը խոշտանգումը չի ներառում այն հանցատեսակների շարքում, որոնց նկատմամբ վաղեմության ժամկետները կիրառելի չեն կամ կիրառելի են սահմանափակումներով:
Այս հարցում վերջնական հստակեցում մտցնելու համար ՀՀ վճռաբեկ դատարանը, վարույթ ընդունելով Դատախազության բողոքը,  դիմել է ՄԻԵԴ խորհրդատվական կարծիք ստանալու այն հարցի վերաբերյալ, թե խոշտանգման կամ դրան հավասարեցված հանցանքներով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետների չկիրառումն արդյոք համապատասխանո՞ւմ է Մարդու իրավուքնների եվրոպական կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածին:

Количество переданных в суд уголовных дел по фактам пыток за 2 года увеличилось вдвое: обобщение
В течение 2020 года под надзором прокуроров Управления по надзору за досудебным производством ССС РА Генеральной прокуратуры РА по фактам незаконного задержания граждан в полиции и других отделениях полиции, лишения их фактической свободы, пыток, других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство обращениях, а также других возможных нарушений прав человека должностными лицами было подготовлено 47 материалов, что на 17.5% больше по сравнению с 2019г. В результате этого было возбуждено 37 уголовных дел, что примерно на 11% больше, чем годом ранее.
В 2020г. в суд с обвинительным заключением направлено 6 уголовных дел в отношении 11 человек, из них 2 – в отношении 4 человек по статье 309.1, 4 - в отношении 7 человек по части 2 статьи 309 Уголовного кодекса РА. Тенденция увеличения количества переданных в суд дел по указанным преступлениям на протяжении нескольких лет, а также количества привлеченных к ответственности лиц сохраняется на протяжении нескольких лет, что свидетельствует об эффективности проводимой в последние годы уголовной политики. Для сравнения отметим, что в 2019 году в суд было направлено 5 таких уголовных дел в отношении 8 человек, а в 2018 году - 3 уголовных дела в отношении 4 человек.
По таким случаям много преступлений по злоупотреблению правами со стороны отдельных лиц. Лица, совершившие различные преступления, подают жалобы на применение к ним физического или психологического насилия с целью защиты от обвинения, признания показаний, сделанных во время предварительного следствия, недопустимым, а также с целью отомстить тому или иному сотруднику правоохранительных органов. По результатам предварительного следствия по уголовным делам, расследованным по факту применения пыток, по признаку ложного доноса было возбуждено 3 уголовных дела, 2 из которых в отношении 2 человек направлены в суд с обвинительным заключением.
По 1-ому уголовному делу в отношении одного должностного лица был вынесен обвинительный приговор за превышение служебного положения в сочетании с применением насилия.
Одной из основных задач в борьбе с преступлениями подобного характера остается редкая видеосъемка допросов подозреваемых, обвиняемых и других следственных действий с их участием.
Принимая во внимание вышеизложенное, еще в июне 2017 года Прокуратура РА направила руководителям органов предварительного следствия РА отчеты о принятии мер по обеспечению видеозаписи допроса подозреваемых, обвиняемых, а также других следственных действий с их участием, по крайней мере в случаях, когда у подозреваемого или обвиняемого нет защитника.
С учетом соображений прокуратуры, также принимая за основу «Стратегию развития полиции РА на 2020-2023 годы», в Закон РА «О полиции» были внесены изменения, согласно которым, для предотвращения возможных случаев пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство обращения было предусмотрено оборудовать входы и выходы из полицейских участков, помещения для допросов и оперативных съемок системами видеозаписи. Определены конкретные условия хранения видеокассет, структуры передачи видео третьим лицам.
В отдельных случаях жалобы на пытки или жестокое обращение не сразу направляются в соответствующий следственный орган для рассмотрения. По этой причине в ходе расследования возникают препятствия с точки зрения эффективности, универсальности и действенности, поскольку часто лица, виновные в применении пыток, соглашаются со своими показаниями. Кроме того, невозможно проверить информацию, предоставленную подвергнутым пыткам человеком, в связи с тем, что с момента инцидента прошло длительное время.
Для решения данной проблемы, чтобы критерии эффективности расследования дел о пытках были обязательными, из Генпрокуратуры РА было направлено письмо в ГНКО «Уголовно- исполнительный медицинский центр» с просьбой немедленно предоставить документы, составленные относительно обнаружения телесных повреждений при осмотре лиц, которые могут быть следствием возможной пытки. Параллельно в письме ССС РА подчеркивалась необходимость исключить возможность поспешных или необоснованных окончательных оценок утверждений о пытках или жестоком обращении в соответствии с вышеуказанными критериями, обеспечивающими соблюдение процессуального компонента статьи 3 Европейской конвенции. Прокурорам поручено немедленно, но не позднее, чем в течение 24 часов, направить в Генеральную прокуратуру РА жалобы и утверждения лиц, подвергшихся пыткам, для обсуждения вопроса о передаче их в орган предварительного следствия.
Кроме того, ему было поручено исключить задержки в оценке заявлений о пытках или жестоком обращении и возбудить уголовное дело даже по минимальным основаниям.
Подходы Прокуратуры РА к преступлению пыток основаны на установленном прецедентным правом ЕСПЧ принципе, что они не имеют срока давности. Исходя из этого, прокуратура по одному делу в 2020 году, фактически отвергая практику судебной системы Республики Армения, подала кассационную жалобу, установив, что уголовное производство по факту жестокого обращения или пыток со стороны государственных должностных лиц не должно быть прекращено на основании срока давности. Внутреннее законодательство не предусматривает пыток в случае правонарушений, в отношении которых срок давности не применяется или применяется с ограничениями.
Для окончательного разъяснения этого вопроса Кассационный суд РА, приняв жалобу Прокуратуры, обратился в ЕСПЧ за консультативным заключением о том, является ли неприменение срока давности за пытки или уголовное преступление эквивалентно статье 7 Европейской конвенции о правах человека.