ՀՀ զինվորական դատախազը հերթական այցն է կատարել ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան
ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Վահե Հարությունյանը ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային հանալրման ծառայության պետ Արմեն Ավթանդիլյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան, որտեղ հետևել է զորակոչի կազմակերպման, անցկացվող վիճակահանության գործընթացներին, սահմանված կարգին և պայմաններին դրանց համապատասխանությանը:
Կենտրոնական հավաքակայանում զինվորական դատախազը հաղորդակցվել է զորակոչիկների հետ, լսել նրանց կարծիքներն ու առաջարկությունները: Վահե Հարությունյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ զորակոչիկները վիճակահանության անաչառությամբ խնդիրներ չեն մատնանշել, դժգոհություններ չեն արտահայտել, ինչը ևս վկայում է հատկապես հետպատերազմյան շրջանում իրականացվող առաջին զորակոչի շրջանակներում այս գործընթացի պատշաճ և հանրային բավարար վստահության ներքո անցկացվելու մասին՝ վստահեցնելով, որ այն գտնվում է ՀՀ զինվորական դատախազության ակնդետ ուշադրության կենտրոնում:
Վահե Հարությունյանը ներկա է գտնվել նաև հավաքակայանում անցկացվող բժշկական հետազոտությունների կազմակերպման աշխատանքներին, որի ընթացքում առանձնազրույցներ է ունեցել ինչպես տարբեր բժիշկ-մասնագետների, այնպես էլ հետազոտվող զորակոչիկների հետ, ծանոթացել վերջիններիս ներկայացրած առողջական գանգատներին: Առանձին անձանց առողջական վիճակի վերաբերյալ առկա կասկածները փարատելու համար նա հանձնարարել է վերջիններիս ենթարկել կրկնակի ու ավելի մանրազնին հետազոտության:
Զինվորական դատախազին զեկուցվել է, որ մի քանի զորակոչիկներ ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանից ետ են վերադարձվել կրկնակի հետազոտություններ անցկացնելու նպատակով, ինչի կապակցությամբ տրվել է հանձնարարական՝ տվյալ զորակոչիկների անձնական գործերն ուսումնասիրության նպատակով ուղարկել ՀՀ զինվորական դատախազություն:
Ելնելով իրեն ներկայացված առաջարկությունների, գանգատների ու մտահոգությունների բնույթից՝ ՀՀ զինվորական դատախազը ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային հանալրման ծառայության պետին տվել է զորակոչի գործընթացը և կազմակերպչական հարցերն առավել բարելավվելուն ուղղված կոնկրետ ցուցումներ:
Այցի վերջում Վ.Հարությունյանը բարի ծառայություն է մաղթել ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրող երիտասարդներին՝ բարձր գնահատելով հատկապես պատերազմից հետո հայրենիքի պաշտպանության իրենց քաղաքացիական պարտքին հավատարիմ լինելու, պատերազմի բովով անցած և անձնուրացության ու նվիրվածության մարմնացում իրենց ավագ ընկերների ոգին կրելու համար:
Զինվորական դատախազը վստահեցրել է, որ պետությունը և ՀՀ զինվորական դատախազությունն ամեն ինչ անելու են ծառայության կրման ողջ ընթացքում նրանց իրավական պաշտպանությունն ապահովելու, աջակցելու և զորավիգ լինելու համար:

Военный прокурор РА посетил центральный сборный пункт МО РА
Военный прокурор РА, заместитель генерального прокурора РА Ваге Арутюнян в сопровождении начальника службы призыва и мобилизации МО РА Армена Автандиляна посетил центральный сборный пункт МО РА, где проследил за процессами организации призыва, проводимыми жеребьевками, их соответствием установленным условиям и порядку.
На центральном сборном пункте военный прокурор пообщался с призывниками, выслушал их мнения и предложения. Ваге Арутюнян отметил важность того обстоятельства, что призывники не указывали на проблемы с объективностью жеребьевки, не выражали недовольства, что также свидетельствует о должном и достаточном общественном доверии к этому процессу в рамках первого призыва в послевоенный период, заверив, что призыв в центре внимания военной прокуратуры РА.
Ваге Арутюнян присутствовал также на медицинских обследованиях, проводимых на сборном пункте, в ходе которых он говорил как с различными врачами-специалистами, так и с обследуемыми призывниками, oзнакомился с проблемами их здоровья. В сомнительных случаях относительно состояния здоровья некоторых лиц, он поручал подвергнуть их повторному и более тщательному обследованию.
Военному прокурору было доложено, что несколько призывников были возвращены из центрального сборного пункта МО РА с целью проведения повторных исследований, в связи с чем было дано поручение для изучения личных дел данных призывников направить их в военную прокуратуру.
Военному прокурору сообщили, что некоторые призывники из центрального сборного пункта МО РА были отправлены для проведения повторного обследования, в связи с чем было дано поручение для изучения направить личные дела указанных призывников в Военную прокуратуру РА.
Исходя из представленных ему предложений, жалоб и недовольств, военный прокурор РА начальнику службы призыва и мобилизации МО РА дал конкретные указания, направленные на улучшение процесса призыва и организационных вопросов.
В конце визита В. Арутюнян пожелал молодым людям, пополняющим ряды Вооруженных сил РА, доброй службы, высоко оценил преданность гражданскому долгу по защите Родины.
Военный прокурор заверил, что государство и Военная прокуратура РА в течение всего срока их службы будут делать все возможное для обеспечения их правовой защиты и оказания им всяческого содействия.