Պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Արցախից Հայաստան ապօրինի զենք-զինամթերք տեղափոխելու և շրջանառելու համար 39 անձի մեղադրանք է առաջադրվել, 5-ը դատապարտվել է ազատազրկման
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ սանձազերծված և 2020թ.-ի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ին իրականացված ագրեսիվ պատերազմի պատերազմի մեկնարկից սկսած՝ 2021թ.-ի մարտի 15-ի դրությամբ Արցախում պատերազմական ռազմագործողություններով պայմանավորված՝ զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի կամ սարքերի ապօրինի ձեռքբերման, հափշտակության, Հայաստանի Հանրապետություն փոխադրման, բազմաթիվ դեպքերի առթիվ մարտի 15-ի դրությամբ հարուցվել է 95 քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի տարբեր մասերի և 238-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով:
Նշված քրեական գործերից 14-ով վարույթը կասեցվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը հայտնի չլինելու, պարզված չլինելու հիմքով, իսկ 13 քրեական գործով վարույթը կարճվել է:
63 քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է: Դրանց շրջանակում անհրաժեշտ քննչական, դատավարական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ են ձեռնարկվում հայտնաբերված զենք-զինամթերքի ձեռքբերման, շրջանառության բոլոր հանգամանքները լիարժեք պարզելու, հանցավոր արարքներում ներգրավված անձանց շրջանակները բացահայտելու, ինչպես նաև ապօրինի ձեռք բերված, փոխադրված և իրացված այլ զենք-զինամթերք ևս հայտնաբերելու նպատակով:
Քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությունը փաստում է, որ զենքերը, ռազմամթերքը պայթուցիկ նյութերը կամ սարքերը ձեռք են բերվել Արցախի Հանրապետության պաշտպանական տարբեր շրջաններից և կիրառվել կամ նախատեսված են եղել օգտագործելու պատերազմի ընթացքում թշնամու դեմ ռազմական գործողություններում:
Հայտնաբերվել և առգրավվել են հիմնականում «ԱԿ74», «ԱԿՄ», «ԱԿ-ՍՈւ» և այլ տեսակի ինքնաձիգներ, գնդացիրներ, ատրճանակներ, սվին դանակներ, նշանակետի խոցման բարձր հավանականություն ունեցող օպտիկական սարքերով հրազեններ, օպտիկական սարքերով համալրված հակատանկային նռնականետեր, արկղերով տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով զգալի ավերածություններ առաջացնող, խոցման բարձր հավանականություն ունեցող պայթուցիչներ, տարբեր տիպի նռնակներ, նռնակների պայթուցիչներ, վառոդաթելեր, հակատանկային նռնակի իրաններ, տրոտիլային խորանարդիկներ, տրոտիլի ապահովիչներ, էլեկտրական դետոնացման սարքեր, հրթիռային կայանների համար նախատեսված, ինչպես նաև ազդանշանային փամփուշտներ, շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ առարկաներ:
Վերջիններս պատերազմի օրերին, ինչպես նաև դրանից հետո ՀՀ տարածք են փոխադրվել՝ հիմնականում թաքցվելով ավտոմեքենաներում` առանձին դեպքերում խմբի կազմում մի քանի անձանց նախնական համաձայնությամբ և գործակցությամբ: Ապօրինի կերպով ձեռք բերված և փոխադրվող զենք-զինամթերքի զգալի մասը հայտնաբերվել է հիմնականում Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի տարբեր հատվածներում տեղակայված հսկիչ կետերում իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից ավտոմեքենաների զննությամբ, ինչպես նաև՝ ստացվող օպերատիվ տվյալների իրացմամբ՝ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում:
2021թ.-ի մարտի 15-ի դրությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա քննված կամ քննվող քրեական գործերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի վերոնշյալ հոդվածների տարբեր մասերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար 39 անձ ներգրավվել է որպես մեղադրյալ: Նրանցից 9-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը, 26-ի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը, 2-ի նկատմամբ՝ գրավը, 2-ի նկատմամբ՝ հրամանատարության հսկողության հանձնելը:
4 քրեական գործ 6 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, որոնցից 3-ով 5 անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: Վերջիններիս նկատմամբ որպես պատիժ է նշանակվել ազատազրկումը 2 անձի դեպքում՝ 1 տարի ժամկետով, 2 անձի դեպքում՝ 2 տարի ժամկետով, 1 անձի դեպքում՝ 4 տարի ժամկետով:

39 лицам предъявлены обвинения в контрабанде оружия из Арцаха в Армению во время войны и после войны, 5 осуждены к лишению свободы
Начиная с агрессивной войны, осуществленной с 27-го сентября по 09-ое ноября 2020г. Азербайджаном против Республики Армения и Республики Арцах, по состоянию на 15.03.2021г. в связи с военными, боевыми действиями в Арцахе, по факту случаев незаконного приобретения оружия, боеприпасов и хищения было возбуждено 95 уголовных дел по признакам разных частей ст. 235 и ч.3 ст. 238 УК РА.
Производство по 14 из указанных уголовных дел было приостановлено на основании не выяснения личностей лиц, совершивших преступление, а производство по 13 уголовным делам прекращено.
Предварительное следствие по 63 уголовным делам продолжается. В рамках дел предпринимаются необходимые следственные, процессуальные, оперативно-розыскные мероприятия с целью приобретения обнаруженного оружия и боеприпасов, установления всех обстоятельств и выявления круга лиц, вовлеченных в преступные деяния.
Изучение материалов уголовных дел свидетельствует о том, что оружие, боеприпасы, взрывчатые вещества или устройства были приобретены из различных оборонительных районов Республики Арцах и были применены или предусмотрены для использования в военных действиях против врага в ходе 44-дневной войны.
Были обнаружены и изъяты, в основном, автоматы «АК74», «АКМ», «АК-СУ», пулеметы, пистолеты, штык-ножи, огнестрельное оружие с оптическими приборами с высокой точностью поражения цели, противотанковые гранатометы, укомплектованные оптическими приборами, патроны различного калибра, взрывчатки с высокой вероятностью поражения, тротиловые кубики, предохранители тротила для электрических детонаторов, предназначенные для ракетных станций, а также сигнальные патроны и многие другие виды оружия.
Последние во время войны и после были перевезены на территорию РА, в основном скрывая в автомобилях. Значительная часть незаконно приобретенного и перевозимого оружия и боеприпасов была обнаружена в основном на контрольных пунктах, расположенных на разных участках автодороги Степанакерт-Горис, при осмотре сотрудниками правоохранительных органов автомобилей, а также при реализации полученных оперативных данных в результате оперативно-розыскных мероприятий.
По состоянию на 15.03.2021г за совершение преступных деяний, предусмотренных различными частями вышеуказанных статей Уголовного кодекса РА по уголовным делам, расследованным или расследуемым на основании полученных доказательств, 39 лиц привлечены в качестве обвиняемых. В отношении 9 из них в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу, 26 - подписка о невыезде, 2 -залог, 2 - передача под контроль командования.
4 уголовных дела в отношении 6 лиц с обвинительным заключением направлены в суд, по 3 из которых в отношении 5 лиц вынесен обвинительный приговор. В отношении 2 из них в качестве наказания назначено лишение свободы сроком на 1 год, 2 лиц – сроком на 2 года, 1 лица – сроком на 4 года.