Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին. քննարկվել են նաև ՌԴ գլխավոր դատախազի առաջիկա այցին վերաբերող հարցեր
Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դաշնակից երկու երկրների միջև իրավական փոխօգնության, քրեաիրավական ոլորտում փոխհարաբերությունների զարգացման խորացմանը և փորձի փոխանակմանը միտված նախանշված համատեղ միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ խնդիրներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձման հնարավորություններին, այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին, մասնավորապես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազությանը այս ուղղությամբ իրականացվող ակտիվ քայլերի համար և նշել ամենօրյա շփումներով գործընթացի շարունակման մասին:
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ, սույն թվականի հունվարին ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Արթուր Դավթյանը ՌԴ իր գործընկերոջը՝ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին, հրավիրել էր Հայաստան: Հրավերն ընդունվել է, և ապրիլին նախատեսված է ՌԴ գլխավոր դատախազի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր:
Արթուր Դավթյանը և դեսպան Կոպիրկինն այս համատեքստում քննարկել են նաև վերոնշյալ այցի օրակարգին, կազմակերպչական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

Артур Давтян принял посла РФ в РА Сергея Копыркина. Также были обсуждены вопросы, связанные с предстоящим визитом Генерального прокурора Российской Федерации
Артур Давтян сегодня принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения Сергея Копыркина.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, относительно правовой взаимопомощи между двумя странами, углубления отношений в уголовно-правовой сфере и реализации намеченных совместных мероприятий по обмену опытом, а также ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Также стороны обсудили возможности возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, а также предпринимаемые в этом направлении усилия. Генеральный прокурор РА поблагодарил российскую сторону, в частности, Генеральную прокуратуру РФ, за активные шаги в этом направлении.
Как было сообщено ранее, в ходе рабочего визита, состоявшегося в Москве в январе сего года, Артур Давтян пригласил своего российского коллегу, генерального прокурора РФ Игоря Краснова в Армению. Приглашение было принято, и в апреле запланирован визит в Армению делегации во главе с генеральным прокурором РФ.
В этом контексте Артур Давтян и Сергей Копыркин обсудили также вопросы, относительно организации и повестки дня вышеупомянутого визита.