Արթուր Դավթյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին. քննարկվել են նաև ՌԴ գլխավոր դատախազի առաջիկա այցին վերաբերող հարցեր
Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դաշնակից երկու երկրների միջև իրավական փոխօգնության, քրեաիրավական ոլորտում փոխհարաբերությունների զարգացման խորացմանը և փորձի փոխանակմանը միտված նախանշված համատեղ միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ խնդիրներ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենիք վերադարձման հնարավորություններին, այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին, մասնավորապես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազությանը այս ուղղությամբ իրականացվող ակտիվ քայլերի համար և նշել ամենօրյա շփումներով գործընթացի շարունակման մասին:
Ինչպես տեղեկացվել էր ավելի վաղ, սույն թվականի հունվարին ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Արթուր Դավթյանը ՌԴ իր գործընկերոջը՝ Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին, հրավիրել էր Հայաստան: Հրավերն ընդունվել է, և ապրիլին նախատեսված է ՌԴ գլխավոր դատախազի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր:
Արթուր Դավթյանը և դեսպան Կոպիրկինն այս համատեքստում քննարկել են նաև վերոնշյալ այցի օրակարգին, կազմակերպչական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

Artur Davtyan received the Ambassador of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin. Issues related to the upcoming visit of the Prosecutor General of the Russian Federation were discussed
Artur Davtyan received today the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergey Kopyrkin.
During the meeting, issues related to mutual legal assistance between the two countries, the deepening of relations in the criminal-legal field and the implementation of planned joint measures for the exchange of experience, as well as a number of other issues of mutual interest were discussed.
The parties also discussed the possibility of returning Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, as well as efforts made in this direction. The RA Prosecutor General thanked the Russian side, in particular, the RF Prosecutor General's Office, for active steps in this direction.
As it was reported earlier, during the working visit to Moscow in January of this year, Artur Davtyan invited his Russian colleague, Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov to Armenia. The invitation was accepted, and the delegation headed by the Prosecutor General of the Russian Federation will visit Armenia in April.
In this context, Artur Davtyan and Sergey Kopyrkin also discussed issues related to the organization and agenda of the above-mentioned visit.