ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը, ընդունելով ՀՀ դատախազության բողոքում արտահայտված դիրքորոշումները, հերթական ուղղորդիչ որոշումն է կայացրել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը երկու օր առաջ ստացել է 2011 թվականին կատարված առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ 17.08.2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործով ՀՀ դատախազության կողմից ներկայացված բողոքի վերաբերյալ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին կայացրած՝ քրեադատավարական պրակտիկայի բարելավման և հստակեցման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունեցող որոշումը:
Նշված քրեական գործով մեղադրանք էր առաջադրվել մեկ անձի, ով չէր համաձայնել ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով գործի վարույթը կարճելուն, քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն և չէր ընդուել իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Ընդհանուր կարգով շարունակված քննության ըթնացքում նախաքննական մարմնի կողմից միջնորդություններ են  ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ գործով մեղադրյալի տանը, կից շինություններում, ինչպես նաև աշխատասենյակում խուզարկություններ կատարելու թույլտվություն ստանալու մասին, սակայն դատարանը մերժել էր դրանք:
Այդ որոշումների դեմ դատախազության կողմից բերվել էր վերաքննիչ բողոք, որը ՀՀ Վերաքննիչ դատարանի 2020թ. հունվարի 10-ի որոշմամբ մերժվել է։
Դատարաններն իրենց որոշումը հիմնականում  պատճառաբանել էին նրանով, որ ենթադրյալ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ առկա է քրեական գործով վարույթը բացառող առերևույթ հանգամանք՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքը: Իսկ նման պայմաններում բնակարանում/աշխատասենյակում խուզարկություն  կատարելը կդիտվի անհամաչափ միջամտություն անձի՝ սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքների ու ազատությունների, մասնավորապես բնակարանի և անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի նկատմամբ:
Վերաքննիչ դատարանը գտել էր, որ այն դեպքում, երբ առկա է վարույթը բացառող հանգամանք, սակայն առերևույթ հանցանք կատարած անձը համաձայն չէ այդ հիմքով վարույթը կարճելուն և քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն, քննությունը պետք է իրականացվի այնպիսի մեթոդների և գործիքակազմի գործադրմամբ, որոնց կիրառումը չի ենթադրում անձի իրավունքների և օրինական շահերի անհամաչափ միջամտություն:
Չհամաձայնելով ստորադաս դատարանների վերոնշյալ իրավական մոտեցումների հետ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կայացված որոշումների դեմ ներկայացել էր վճռաբեկ բողոք, որն ընդունվել էր վարույթ:
Դատախազությունը ելել է այն դիրքորոշումից, որ անձի անձնական կյանքի գաղտնիության իրավունքի նկատմամբ միջամտությունը չի կարող անհամաչափ գնահատվել զուտ այն փաստի ուժով, որ առերևույթ անցել են անձին պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետները: Այն պայմաններում, երբ մեղադրյալն իրեն մեղավոր չի ճանաչել առաջադրված մեղադրանքում և համաձայնություն չի տվել վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով վարույթը կաճելուն, վերջինիս վերագրվող արարքն ապացուցված համարելու, նրա մեղավորությունը կամ անմեղությունը հաստատելու համար պահանջվում է կատարել լրացուցիչ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություն վերջինիս բնակավայրում կամ աշխատավայրում: Մինչդեռ ստորադաս դատարանների կայացրած նման որոշումների արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմինը զրկվում է այդ հնարավորությունից: Դատարանների վերնշյալ հիմնավորումների ընդունման դեպքում, նմանատիպ իրավիճակներում վարույթն իրականցնող մարմինը պետք է զրկվի մի շարք քննչական ու դատավարական գործողություններ կատարելու հնարավորությունից, օրինակ՝ դատարան ներկայացնել նամակագրության, փոսային, հեռագրական և այլ հաղորդումների, հեռախոսային խոսակցությունները լսելու վերաբերյալ միջնոդրություններ կամ առգրավել բանկային կամ ստանալ նոտարական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, քանի որ դրանք ևս այս կամ այն կերպ միջատում են անձի անձնական կյանքի գաղտնիությանը:
Քննության առնելով դատախազության բողոքները՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը լիովին համաձայնել է վերջինիս իրավական դիրքորոշումների հետ: Մասնավորապես, դատարանն ընդգծել է, որ այն դեպքում, երբ ենթադրյալ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ առկա է քրեական գործով վարույթը բացառող՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքը, սակայն մեղադրյալը համաձայնություն չի տվել այդ հիմքով վարույթը կաճելուն, վարույթը պետք է շարունակվի ընդհանուր կարգով, քրեադատավարական հնարավոր բոլոր միջոցներով պետք է կատարվի օբյեկտիվ, լրիվ և բազակողմանի քննություն՝ վերջնական դատավարական որոշում կայացնելու համար: Ըստ Վճռաբեկ դատարանի՝ այս պայմաններում մեղադրյալի համար կանխատեսելի է, որ քրեադատավարական օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները, որոնք ուղղված են անձի մեղքի ապացուցմանը, կարող են կատարվել: Այսինքն՝ վաղեմությունն անցնելու հիմքով վարույթի դադարեցման դեմ առարկելով՝ մեղադրյալն ընդունում է իր որոշ իրավունքների հնարավոր սահմանափակման, իսկ արդյունքում նաև՝ իր մեղավորության հաստատման ռիսկը:
Համաձայնելով նաև մյուս պատճառաբանությունների վերաբերյալ դատախազության դիրքորոշումների հետ՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը գտել է, որ ստորադաս դատարանի հետևությունները իրավաչափ չեն:
Ելնելով դրանից՝ Վճռաբեկ դատարանը ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքները բավարարել է մասնակիորեն, բեկանել է ստորադաս դատարանների վերոնշյալ որոշումները և գործն ուղարկել է ՀՀ վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության:

Кассационный суд РА, принимая позиции, выраженные в протесте Прокуратуры РА, вынес еще одно руководящее постановление.
Два дня назад в Генеральную прокуратуру РА поступило постановление Кассационного суда РА от 10-го октября 2020г. относительного протеста, поданного Прокуратурой РА по уголовному делу, возбужденному 17.08.2018г. по части 2 статьи 322 Уголовного кодекса РА по факту возможно совершенного в 2011 году преступления, которое имеет значение с точки зрения улучшения и уточнения уголовного- процессуальной практики.
По указанному уголовному делу одному лицу было предъявлено обвинение, которое не согласилось на прекращение производства по делу, прекращение уголовного преследования на неоправдательном основании за истечением сроков давности и не признало предъявленное ему обвинение. В ходе общего расследования орган предварительного следствия представил ходатайства в суд общей юрисдикции города Еревана с просьбой о разрешении на обыск дома подсудимого, прилегающих зданий, а также его офиса, но суд в них отказал.
На эти решения прокуратура подала апелляцию, в котором постановлением Апелляционного суда РА от 10-го января 2020г. было отказано.
Суды основывали свое постановление главным образом на том, что в связи с предполагаемым преступлением имело место существенное обстоятельство, исключающее уголовное дело, на том основании, что срок давности привлечения к уголовной ответственности истек. А в таких условиях обыск квартиры / офиса будет считаться несоразмерным вмешательством в гарантированные конституцией права и свободы человека, в частности право на неприкосновенность частной жизни и квартиры.
Апелляционный суд нашел, что в случаях, когда имеется обстоятельство, исключающее производство по делу, но лицо, совершившее предполагаемое преступление, не соглашается прекратить производство по этому основанию, прекратить уголовное преследование, расследование должно проводиться с использованием методов и инструментов, применение которых не предполагает несоразмерное вмешательство в права и законные интересы лица.
Не согласившись с вышеупомянутыми правовыми подходами нижестоящих судов, Генеральная прокуратура РА подала кассационную жалобу на вынесенные постановления, которая была принята к производству.
Прокуратура заняло позицию, согласно которой, вмешательство в право человека на неприкосновенность частной жизни не может быть непропорционально оценено просто тем фактом, что срок давности для судебного преследования лица истек. В случаях, когда обвиняемый не признал себя виновным по предъявленным обвинениям, не дал согласия на прекращение производства за истечением срока давности, требуются дополнительные следственные и другие процессуальные действия для доказательства его вины или невиновности, включая обыск в его доме или рабочем месте. Однако в результате таких постановлений нижестоящих судов орган, осуществляющий производство, лишен такой возможности. Если приведенное выше рассуждение принято судами, то орган, осуществляющий производство, в таких ситуациях должен быть лишен возможности проведения ряда следственных и судебных действий, например, представления в суд ходатайства о получении переписок, почт, телеграф и других сообщений, прослушке телефонных разговоров или конфискации или получении секретной банковской или нотариальной информации, поскольку они тем или иным образом нарушают неприкосновенность частной жизни человека.
Рассмотрев протесты прокуратуры, Кассационный суд РА полностью согласился с правовой позицией последней. В частности, суд подчеркнул, что в случае наличия основания истечения срока давности для привлечения к уголовной ответственности, исключающего производство по уголовному делу, но обвиняемый не согласился прекратить производство по этому основанию, производство должно продолжаться по общему порядку, всеми возможными уголовно- процессуальным средствами должно быть проведено объективное, полное и всестороннее расследование для вынесения окончательного процессуального постановления. По мнению Кассационного суда, в этих обстоятельствах для обвиняемого предсказуемо, что все следственные и процессуальные действия, определенные уголовно-процессуальным законодательством, которые направлены на доказательство вины лица, могут быть осуществлены. Другими словами, возражая против прекращения производства по делу на основании срока давности, обвиняемый принимает на себя риск возможного ограничения некоторых своих прав и, как следствие, своей вины.
Согласившись также с позицией прокуратуры относительно других аргументов, Кассационный суд РА нашел, что выводы нижестоящего суда неправомерны.
На основании этого Кассационный суд частично удовлетворил протесты Генеральной прокуратуры РА, отменил вышеупомянутые постановления нижестоящих судов и направил дело в Апелляционный суд РА на новое рассмотрение.