ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը, ընդունելով ՀՀ դատախազության բողոքում արտահայտված դիրքորոշումները, հերթական ուղղորդիչ որոշումն է կայացրել
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը երկու օր առաջ ստացել է 2011 թվականին կատարված առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ 17.08.2018թ. ՀՀ քրեական օրենսգրքի 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործով ՀՀ դատախազության կողմից ներկայացված բողոքի վերաբերյալ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին կայացրած՝ քրեադատավարական պրակտիկայի բարելավման և հստակեցման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունեցող որոշումը:
Նշված քրեական գործով մեղադրանք էր առաջադրվել մեկ անձի, ով չէր համաձայնել ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով գործի վարույթը կարճելուն, քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն և չէր ընդուել իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Ընդհանուր կարգով շարունակված քննության ըթնացքում նախաքննական մարմնի կողմից միջնորդություններ են  ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ գործով մեղադրյալի տանը, կից շինություններում, ինչպես նաև աշխատասենյակում խուզարկություններ կատարելու թույլտվություն ստանալու մասին, սակայն դատարանը մերժել էր դրանք:
Այդ որոշումների դեմ դատախազության կողմից բերվել էր վերաքննիչ բողոք, որը ՀՀ Վերաքննիչ դատարանի 2020թ. հունվարի 10-ի որոշմամբ մերժվել է։
Դատարաններն իրենց որոշումը հիմնականում  պատճառաբանել էին նրանով, որ ենթադրյալ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ առկա է քրեական գործով վարույթը բացառող առերևույթ հանգամանք՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքը: Իսկ նման պայմաններում բնակարանում/աշխատասենյակում խուզարկություն  կատարելը կդիտվի անհամաչափ միջամտություն անձի՝ սահմանադրությամբ երաշխավորված իրավունքների ու ազատությունների, մասնավորապես բնակարանի և անձնական կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի նկատմամբ:
Վերաքննիչ դատարանը գտել էր, որ այն դեպքում, երբ առկա է վարույթը բացառող հանգամանք, սակայն առերևույթ հանցանք կատարած անձը համաձայն չէ այդ հիմքով վարույթը կարճելուն և քրեական հետապնդումը դադարեցնելուն, քննությունը պետք է իրականացվի այնպիսի մեթոդների և գործիքակազմի գործադրմամբ, որոնց կիրառումը չի ենթադրում անձի իրավունքների և օրինական շահերի անհամաչափ միջամտություն:
Չհամաձայնելով ստորադաս դատարանների վերոնշյալ իրավական մոտեցումների հետ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը կայացված որոշումների դեմ ներկայացել էր վճռաբեկ բողոք, որն ընդունվել էր վարույթ:
Դատախազությունը ելել է այն դիրքորոշումից, որ անձի անձնական կյանքի գաղտնիության իրավունքի նկատմամբ միջամտությունը չի կարող անհամաչափ գնահատվել զուտ այն փաստի ուժով, որ առերևույթ անցել են անձին պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետները: Այն պայմաններում, երբ մեղադրյալն իրեն մեղավոր չի ճանաչել առաջադրված մեղադրանքում և համաձայնություն չի տվել վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով վարույթը կաճելուն, վերջինիս վերագրվող արարքն ապացուցված համարելու, նրա մեղավորությունը կամ անմեղությունը հաստատելու համար պահանջվում է կատարել լրացուցիչ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ, այդ թվում՝ խուզարկություն վերջինիս բնակավայրում կամ աշխատավայրում: Մինչդեռ ստորադաս դատարանների կայացրած նման որոշումների արդյունքում վարույթն իրականացնող մարմինը զրկվում է այդ հնարավորությունից: Դատարանների վերնշյալ հիմնավորումների ընդունման դեպքում, նմանատիպ իրավիճակներում վարույթն իրականցնող մարմինը պետք է զրկվի մի շարք քննչական ու դատավարական գործողություններ կատարելու հնարավորությունից, օրինակ՝ դատարան ներկայացնել նամակագրության, փոսային, հեռագրական և այլ հաղորդումների, հեռախոսային խոսակցությունները լսելու վերաբերյալ միջնոդրություններ կամ առգրավել բանկային կամ ստանալ նոտարական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, քանի որ դրանք ևս այս կամ այն կերպ միջատում են անձի անձնական կյանքի գաղտնիությանը:
Քննության առնելով դատախազության բողոքները՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը լիովին համաձայնել է վերջինիս իրավական դիրքորոշումների հետ: Մասնավորապես, դատարանն ընդգծել է, որ այն դեպքում, երբ ենթադրյալ հանցագործության դեպքի կապակցությամբ առկա է քրեական գործով վարույթը բացառող՝ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետն անցած լինելու հիմքը, սակայն մեղադրյալը համաձայնություն չի տվել այդ հիմքով վարույթը կաճելուն, վարույթը պետք է շարունակվի ընդհանուր կարգով, քրեադատավարական հնարավոր բոլոր միջոցներով պետք է կատարվի օբյեկտիվ, լրիվ և բազակողմանի քննություն՝ վերջնական դատավարական որոշում կայացնելու համար: Ըստ Վճռաբեկ դատարանի՝ այս պայմաններում մեղադրյալի համար կանխատեսելի է, որ քրեադատավարական օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները, որոնք ուղղված են անձի մեղքի ապացուցմանը, կարող են կատարվել: Այսինքն՝ վաղեմությունն անցնելու հիմքով վարույթի դադարեցման դեմ առարկելով՝ մեղադրյալն ընդունում է իր որոշ իրավունքների հնարավոր սահմանափակման, իսկ արդյունքում նաև՝ իր մեղավորության հաստատման ռիսկը:
Համաձայնելով նաև մյուս պատճառաբանությունների վերաբերյալ դատախազության դիրքորոշումների հետ՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը գտել է, որ ստորադաս դատարանի հետևությունները իրավաչափ չեն:
Ելնելով դրանից՝ Վճռաբեկ դատարանը ՀՀ գլխավոր դատախազության բողոքները բավարարել է մասնակիորեն, բեկանել է ստորադաս դատարանների վերոնշյալ որոշումները և գործն ուղարկել է ՀՀ վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության:

The RA Court of Cassation receiving the positions expressed in the appeal of the RA Prosecutor's Office, passed another guiding decision
The RA General Prosecutor's Office received a decision two days ago related to a case of crime committed in 2011, initiated a criminal case under Article 322, Part 2 of the RA Criminal Code on 17.08.2018 on the complaint filed by the RA Prosecutor's Office. This decision was passed on October 10, 2020 and it is an important in terms of criminal procedure improvement and clarification.
A person was charged in the mentioned criminal case, who did not accept the accusation leveled against him and didn’t agree to terminate the proceedings of the case on the grounds of expiration of the statute of limitations. During the investigation, the preliminary investigation body submitted motions to the Court of General Jurisdiction of Yerevan to get permission defendant's house search, adjacent buildings, as well as his office, but they were rejected by the court.
An appeal was filed against those decisions by the Prosecutor's Office, but it was rejected by the Decision of the Court of Appeals dated on January 10, 2020.
The courts stated their decision mainly with the alleged crime as there was a substantial circumstance excluding the criminal case - the ground for which the statute of limitations for criminal liability has expired. And in such circumstances, searching the apartment/ office will be considered disproportionate interference to constitutionally guaranteed rights and freedoms of a person, in particular the right to the inviolability of private life and home.
The Court of Appeal considered that in cases where there is a circumstance excluding the proceedings, but the person who committed the alleged crime does not agree to terminate the proceedings and the criminal prosecution on that base, the investigation should be carried out by using such methods and tools, which do not foresee interference of rights and legal interests of the person.
Disagreeing with the above-mentioned legal approaches of the subordinate courts, the RA Prosecutor General's Office filed an appeal against the decisions made, which was accepted for proceedings.
The Prosecutor's Office meant the position that an interference with a person's right to privacy cannot be assessed as a not adequate simply because of the fact that the statute of limitations for prosecuting a person has expired. When the accused has not pleaded guilty to the charges, has not agreed with the expiry of the statute of limitations, additional investigative and other legal proceedings are need to be carried out to prove his guilt or innocence, including a search of his residence or office. However, as a result of such decisions made by the subordinate courts, the body conducting the proceedings is deprived of that opportunity. In case of accepting the above reasoning by the courts, the body conducting the proceedings in such situations should be deprived of the opportunity to carry out a number of investigative and judicial actions, for example, submitting mediations to the court on correspondence, mail, telegraph, telephone conversations or confiscating bank secrecy or notarial information, because they also somehow interfere the privacy of the person's private life.
Studying the complaints of the Prosecutor's Office, the RA Court of Cassation fully agreed with the latter's legal positions. In particular, the court underlined that if there is a ground for excluding criminal proceedings in relation with an alleged crime, i.e. the statute of limitations for criminal liability has expired, but the accused did not agree to terminate the proceedings on that basis, investigation must be carried out to reach a final court decision. According to the Court of Cassation, in these circumstances, it is possible that all the investigative and judicial actions defined by the criminal procedure aimed at proving the guilt of the person can be carried out, i.e. by means of objecting to the termination of the proceedings on the grounds of statute of limitations, the accused accepts the risk of possible restriction of some of his rights, and in the result his guilt.
Agreeing with the positions of the Prosecutor's Office on other reasons, the RA Court of Cassation considers the investigations of the subordinate court not lawful.
On this ground, the Court of Cassation granted the appeals of the RA Prosecutor General's Office partially, overturned the above-mentioned decisions of the subordinate courts, and sent the case to the RA Court of Appeals for a new examination.