Գողություն Բերդի «Սորաններ»» դենդրոպարկում և հողերի փչացում Մաստարայի տուֆերի հանքավայրի ընդերքօգտագործմամբ. հարուցվել են քրեական գործեր
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում իրականացվոմ են ուսումնասիրություններ բնապահպանության տարբեր ենթաոլորտներում իրականացվող գործընթացների իրավաչափության և օրենսդրության պահանջների համապատասխանության առնչությամբ:
Մասնավորապես, «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ի գործունեությանը վերաբերող ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության ուղարկած փաստաթղթերի հիման վրա իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով 2020թ.-ի ապրիլին ստեղված հանձնաժողովը նույն ամսին «Բերդի «Սորաններ»» դենդրոպարկ հիմնարկի տնկարանում արձանագրել է 1100 սյունաձև թույայի տնկի՝ յուրաքանչյուրը 2500 ՀՀ դրամ արժողությամբ:
Այնուհետև, ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով 2020թ. հոկտեմբերի վերջին ստեղծված հանձնաժողովը նույն տնկարանում նոյեմբերին արձանագրել է 359 սյունաձև թույայի տնկի, այսինքն 741 տնկիով պակաս:
Ըստ ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության և ոլորտը կարգավորող այլ ենթաօրենսդրական այլ ակտերի` դենդրոպարկի բույսերի հավաքածուների պահպանության, վերարտադրության ու օրենքով սահմանված կարգով օգտագործելու աշխատանքների նկատմամբ հսկողությունը և  «Բերդի «Սորաններ» հիմնարկի գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը դենդրոպարկի տնօրենի և «Արգելոցապարկային համալիր» ՊՈԱԿ-ի գործադիր մարմնի գործառույթներն են:
Այսինքն, հիմնարկի պաշտոնատար անձինք ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով չեն կատարել տնկարանի պահպանության պարտականությունը, որի հետևանքով անհայտ անձանց կողմից առերևույթ կատարվել է 741 հատ թույայի տնկիների 1.852.500 ՀՀ դրամի խոշոր չափերով գողություն:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությունների արդյունքում ի հայտ են բերվել հանցավոր արարքի հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի և 315-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Իսկ ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից ստացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ չնայած N ՍՊԸ-ին տրամադրված օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության ընդերքօգտագործման իրավունքով՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Մաստարայի տուֆերի հանքավայրի «ՀԱՅՔ» տեղամասում երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների իրականացման համար նախատեսված է 200 մ3 ծավալով փորձնական հանույթ, սակայն ընկերության կողմից ընդերքօգտագործման իրավունքով տրամադրված տարածքից 2020թ.-ի փետրվարի 11-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 25-ը իրականացվել է 31.563 մ3 ծավալով լեռնային զանգվածի քանդման աշխատանքներ: Դրա արդյունքում դեգրադացվել է 33.204 մ2  մակերեսով տարածք, որից 1.097 մ2 գյուղատնտեսական նշանակության, իսկ 32.107 մ2 արդյունաբերական, ընդերքօգտագործման և այլ նշանակության հողեր։
Հողային ռեսուրսների վրա տնտեսական գործունեության հետևանքով առաջացած ազդեցության գնահատման կարգով կատարված հաշվարկի համաձայն՝ արձանագրված վերոհիշյալ խախտումների հետևանքով ընդհանուր առմամբ պատճառվել է էական՝ 7.603.273 դրամի վնաս՝ առանց հողի նախկին տեսքի բերելու իրականացվելիք ծախսերի։
Նկատի ունենալով, որ այդ ուսումանսիրությամբ ձեռք են բերվել հողը փչացնելու, շրջակա միջավայրին դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ էական վնաս պատճառելու հանցագործության հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:
Նախաքննություն կատարելու հանձնարարությամբ նշված երկու քրեական գործերն ուղարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտե:

Theft in Soranner Dendropark of Berd and damage of lands by the subsoil use of the Mastara tuff mine. Criminal cases were initiated.
In the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General 's Office, studies are carried out studies regarding the legality of the processes carried out in different sub-fields and the compliance with the requirements of the legislation.
In particular, in the course of the study carried out on the basis of documents sent to the RA Ministry of Environment regarding the activities of the SNCO "Reserve and Park Complex", it was found out that the commission created by the order of the SNCO Director in the nursery of the institution of Soranner Dendropark of Berd registered 1100 rootstocks - each worth 2500 AMD.
Then, by the order of the Director of the SNCO, the commission created at the end of October 2020 in this nursery in November, registered 359 rootstocks, thus, less by 741.
According to the SNCO statute and other acts regulating the field, the control in relation to work on the use in the manner prescribed by law and supervision in relation to the activities of the establishment of Soranner Dendropark of Berd are the functions of the director of Dendropark and the executive body of the SNCO "Reserve and Park Complex".
Thus, the officials of the institution, as a result of their negligent attitude towardthe service, did not fulfill their duty, and as a result of this, unidentified people committed the theft of an amount in the amount of 1.852.500 million AMD.
Taking into account that as a result of the study, features of a criminal act were revealed in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General 's Office, a criminal case was initiated under Point 2 of Part 2 of Art. 177 and Part 1 of Art. 315 of the RA Criminal Code.As a result, an area of 33.204 m2 was degraded, from which 1097 m2 for agricultural purposes, and 32.107 m2 for industrial purposes.
According to the calculation, as a result of these violations, in general, substantial damage was caused in the amount of 7.603.273 AMD. Considering the fact that there are sufficient data in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office, a criminal case was initiated under Part 1 of Art. 290 of the RA Criminal Code.
With the instruction to conduct the preliminary investigation the mentioned cases were sent to the RA IC.