Պաշտոնեական անփութության պատճառով պետական բաժնեմասով ընկերությունը շուրջ 1.1մլրդ դրամի վնաս է կրել. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 80% պետական բաժնեմասով «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերությունը 2017թ.-ի մայիսի 12-ին հայցադիմում է ներկայացրել Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան և խնդրել է անվավեր ճանաչել «N» ԲԲ ընկերության հետ 2016թ. դեկտեմբերի 5-ին կնքած «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերն», ինչպես նաև վերջինից բռնագանձել 1.092.593.543 ՀՀ դրամ:
Դատարանը 2018թ.-ի հուլիսի 27-ի վճռով մերժել է ընկերության պահանջը` պատճառաբանելով, որ «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք են հանդիսացել կողմերի միջև կնքված պայմանագրերը, սակայն հայցվորը դատարան չի ներկայացրել վկայակոչած պայմանագրերը և չի ապացուցել պայմանագրային հարաբերությունների մեջ գտնվելու հանգամանքը: ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը 2018թ.-ի հոկտեմբերի 25-ի որոշմամբ վճիռը թողել է անփոփոխ, իսկ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարի բերած վճռաբեկ բողոքը 2018թ.-ի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ թողել է առանց քննության:
Մինչդեռ, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված գրության և կից ներկայացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ թեև համագործակցության պայմանագիր և հետագայում նաև պայմանագրի ժամկետները երկարաձգելու վերաբերյալ համաձայնագրեր կնքվել են, դրանք առկա են եղել ընկերությունում, սակայն չեն ներկայացվել դատարանի գնահատմանը, ինչն էլ հիմք է հանդիսացել հայցը մերժելու համար:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ վճռաբեկ բողոքն առանց քննության թողնելու հիմք է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ բողոք բերած անձը վճռաբեկ բողոքում չի նշել վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմքը և դրա հիմնավորումը, ինչպես նաև ներկայացրել է պետական տուրքի վճարումը հետաձգելու մասին միջնորդություն, սակայն չի ներկայացրել գույքային դրության վերաբերյալ ապացույցներ:
Այսինքն՝ «Երևանի ոսկերչական գործարան» ԲԲ ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք վկայակոչված քաղաքացիական գործի շրջանակներում օժտված լինելով դատարանի կողմից բաշխված բեռի ապացուցման պարտականությամբ, 2017-2018թթ. դատարան չեն ներկայացրել «փոխադարձ հաշվարկների ստուգման ակտերի» հիմք հանդիսացող պայմանագիրը, ինչպես նաև չեն շտկել վճռաբեկ դատարանի կողմից արձանագրված թերությունները: Դրա հետևանքով պետական բաժնեմասով ընկերությունը ոչ միայն զրկվել է 1.092.593.543 ՀՀ դրամ դեբիտորական պարտքը ստանալու հնարավորությունից, այլև ծանրաբեռնվել է նաև շուրջ 56.000.000 ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտավորությամբ:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ ի հայտ են բերվել պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, դրա հետևանքով անզգուշությամբ ծանր հետևանքներ առաջանալու հանցավոր արարքի առերևույթ կատարման հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Due to official negligence, the company with the state share suffered a loss of about 1.1 billion AMD. Criminal case was initiated
During the study carried out in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General's Office on the basis of documents received from the RA State Property Management Committee, it was found out that on May 12, 2017 “Yerevan Jewelry Factory” LLC submitted a lawsuit to the Court of First Instance of General Jurisdiction of Kentron and Nork-Marash of Yerevan and asked to invalidate the “verification acts” of the concluded on 05.12.2016. with “N”LLC, as well as confiscate 1.092.593.543 AMD.
By the verdict of 27.07.2018 the court dismissed the company's claim, arguing that the basis for the "verification acts" were agreements concluded with the parties, but the plaintiff did not submit these agreements. The Civil Court of Appeal of the Republic of Armenia by its decision of 25.10.2018 left the verdict unchanged, and the RA Court of Cassation, by its decision of 12.12.2018 left the cassation appeal without consideration.
Meanwhile, in the course of studying the documents attached to the letter received from the RA State Property Management Committee, it was found out that despite the fact that the cooperation agreement, as well as agreements on the extension of the terms of the agreement were signed, they were in the company, but were not presented to the court for assessment, which served as the basis for the dismissal of the claim.
In addition, it was also found out that the basis for not considering the cassation appeal was the fact that the person who submitted the cassation appeal did not indicate the basis for commencing into proceedings, and also submitted a petition to extend the payment of the state duty, but did not provide evidence of the property status.
Thus, the responsible officials of “Yerevan Jewelry Factory” LLC, within the framework of these civil cases, having the obligation to prove, in 2017-2018 did not submit to the court the agreement, which was the basis for the "verification acts", and also did not correct the deficiencies registered by the Court of Cassation. As a result, the company with the state share not only lost the opportunity to receive 1.092.593.543 AMD, but was also burdened with the obligation to pay the state duty in the amount of about 56.000.000 AMD.
Taking into account that in the course of the study, were obtained data containing signs of a criminal act as a result of non-performance of official duties due to dishonest or negligent attitude towards service by an official in the Department for the Protection of State Interests of the RA Prosecutor General 's Office, a criminal case was initiated under Part 2 Art. 315 of the RA Criminal Code.
With the instruction to carry out the preliminary investigation, the criminal case was sent to the RA Investigative Committee.