Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատարը՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանն ընդունել է Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնակատար Մաքսիմ Լոնգագեին։ Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ ՀՀ դատախազության համագործակցությունը և արձանագրել հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու և այդ գործընթացում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը երաշխավորելու հարցում Խորհրդի կողմից իրականացված ծրագրերի բարձր արդյունավետությունը։
Հանդիպման ընթացքում փաստելով կոռուպցիայի դեմ պայքարի շարունակական կատարելագործման անհրաժեշտությունը՝ Գևորգ Բաղդասարյանը նշել է, որ նաև Եվրոպայի Խորհրդի փորձագիտական կարծիքների հաշվառմամբ ընդունված «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքն արդեն իսկ գործողության մեջ է և այդ ինստիտուտը լրջագույն գործիք է կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Գլխավոր դատախազի տեղակալն արձանագրել է նաև, որ ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի նախագծերի վերաբերյալ Խորհրդի կողմից ներգրավված փորձագետների կարծիքները լուրջ ներդրում են եղել դրանց կատարելագործման համար, և նշել, որ օրենսգրքերի ընդունումից հետո դրանց գործնական պատշաճ կիրառությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է լինելու իրականացնել նաև կադրերի ուսուցման և վերապատրաստման, գիտագործնական, մեթոդական ուղեցույցների ու մեկնաբանությունների մշակմանն ուղղված մեծածավալ աշխատանքներ։
Մաքսիմ Լոնգագեն տեղեկացրել է, որ Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակը հանձնառու է աջակցելու քննարկված ոլորտներում բարեփոխումներին և իրականացվող ծրագրերի շրջանակներում շարունակելու է մասնակցել անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացմանը։
Առանձին անդրադառնալով խտրականության և ատելության խոսքի դեմ պայքարին՝ կողմերը ծավալուն քննարկում են ունեցել ՀՀ դատախազության կողմից նախաձեռնված՝ իրենց լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ պաշտոնատար անձանց վիրավորանքի քրեականացման գաղափարի շուրջ, որի ընթացքում Մաքսիմ Լոնգանգեն փաստել է, որ ատելության խոսքի դեմ պայքարի միջոցները չպետք է դառնան խոսքի ազատությունն ու քննադատությունը սահմանափակող գործիքներ։ Գևորգ Բաղդասարյանը նշել է, որ առաջ քաշված գաղափարն ու դրա հիման վրա կազմված օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծը քննադատության դեմ պայքարի միջոց չէ և ուղղված է ոչ թե պաշտոնատար անձանց, այլ նրանց լիազորությունների իրականացման համար անհրաժեշտ պայմանները և պետության, պետական ինստիտուտների հեղինակությունը պաշտպանելուն։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են շարունակել և առավել ակտիվացնել համագործակցությունը՝ քննարկված հարցերի լուծման նպատակով։

Исполняющий обязанности главы офиса Совета Европы в Ереване в Генеральной прокуратуре РА
Заместитель генерального прокурора РА Геворг Багдасарян принял исполняющего обязанности руководителя офиса Совета Европы в Ереване Максима Лонгаге. В ходе встречи заместитель генерального прокурора РА отметил важность сотрудничества прокуратуры РА с Советом Европы и констатировал важность программ, осуществленных Советом по повышению эффективности борьбы с преступностью и гарантированию защиты прав человека в этом процессе.
Констатируя необходимость последовательного усовершенствования борьбы с коррупцией, Геворг Багдасарян отметил, что принятый с учетом экспертных мнений Совета Европы Закон РА «О конфискации имущества незаконного происхождения» уже в действии, и этот институт является серьезнейшим инструментом в борьбе с коррупцией.
Заместитель Генерального прокурора РА констатировал также, что мнения экспертов, вовлеченных Советом относительно проектов УК РА и УПК РА являются серьёзным вложением для их усовершенствования и отметил, что после принятия кодексов для обеспечения их надлежащего применения в практике будет необходимо провести масштабную работу по обучению персонала, разработке научно-практических, методических руководств и комментарий.
Максим Лонгаге сообщил, что Офис Совета Европы в Ереване привержен содействию реформам в обсужденных сферах и в рамках программ продолжит участвовать в реализации необходимых мероприятий.
Отдельно коснувшись борьбы с дискриминацией и ненавистью, стороны обсудили инициированную прокуратурой РА идею криминализации оскорбления должностных лиц в связи с осуществлением своих полномочий, в ходе которой Максим Лонганге констатировал, что средства борьбы с ненавистью не должны становиться инструментами, ограничивающими свободу слова и критику. Геворг Багдасарян отметил, что выдвинутая идея и составленный на ее основе проект законодательных изменений не являются средством борьбы с критикой и направлены не на защиту должностных лиц, а обеспечение необходимых условий для осуществления их полномочий и авторитета государства и государственных институтов.
В конце встречи стороны договорились продолжить и активизировать сотрудничество для решения обсуждаемых вопросов.