Լոռու մարզի անտառներում ապօրինի հատված 4416 ծառ, պատճառված 182մլն դրամի վնաս. մարզի դատախազութունում հարուցվել է 11 քրեական գործ
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղերում ապօրինի ծառահատումների վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով հարուցված և վարույթը կասեցված քրեական գործերով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա 2021թ.-ի մարտի 1-ից 9-ն ընկած ժամանակահատվածում Լոռու մարզի դատախազության դատախազների կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել են 11 քրեական գործեր: Դրանք վերաբերում են նշված մասնաճյուղերի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իրենց պարտականությունները չկատարելուն կամ ոչ պատշաճ կատարելուն, ինչի արդյունքում պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս և առաջացել են այլ ծանր հետևանքներ:
Դատախազների կողմից նշված գործերով վարույթները կասեցնելու վերաբերյալ որոշումների օրինականությունը ստուգելու և գործերի նյութերին ծանոթանալու արդյունքում պարզվել է, որ Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսությունների մի քանի անտառպետությունների 10 պահաբաժիններում 2020թ.-ին արձանագրվել են անտառախախտման բազմաթիվ դեպքեր, որոնցով արձանագրվել է տարբեր տեսակի և տրամագծերով ընդհանուր 4416 ապօրինի հատված ծառերի կոճղեր: Դրանց հետևանքով բուսական աշխարհին և պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր  չափերի՝  ընդհանուր շուրջ 182 մլն ՀՀ դրամի վնաս:
Նախնական քննությամբ, սա­կայն, հանցա­գոր­ծութ­­յունները բացա­հայտ­ել չի հաջողվել, չեն պարզ­­­վել առերևույթ ապօրինի անտառահատումների կատարած անձինք, ինչով պայմանավորված՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի տարբեր մասերի հատկանիշներով հարուցված նշված գործերով կայացվել էին վարույթը կասեցնելու որոշումներ:
Գործերի նյութերին ծանոթանալու արդյունքում պարզվել է, սակայն, որ մեծաքանակ ապօրինի ծառահատումները կարող են կատարված լինել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Թումանյանի և Ստեփանավանի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղերի համապատասխան իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու արդյունքում:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ դատախազները վերացրել են այդ որոշումները և կայացրել քրեական գործ հարուցելու որոշումներ, որոնցով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությանը: Մարզի դատախազի կողմից նախաքննական մարմնին տրվել է ցուցում՝ նշված պաշտոնատար անձանց արարքներին հնարավորինս արագ քրեաիրավական գնահատական տալու համար իրականացնել պատշաճ քննություն՝ տալով համապատասխան առարկայական գործողություններ կատարելու հանձնարարություն:
Միաժամանակ, մարզի դատախազության կողմից միջնորդագիր է ներկայացվել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետին՝ հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանքները վերացնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու, այդ թվում՝ նմանատիպ հանցագործությունները կանխելու և բացահայտելու, իսկ իրենց պարտականություններում թերացած աշխատակիցներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի անտառահատումների դեմ պայքարի շրջանակներում ՀՀ դատախազության կողմից որդեգրված քրեական քաղաքականության համաձայն՝ հատկապես մեծաքանակ ապօրինի ծառահատումների դեպքերով իրականացվող քննությունների ընթացքում անտառների տվյալ պահաբաժինների պահպանության համար պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու, ապօրինի ծառահատումներին հնարավոր հանցակցության հանգամանքները պարտադիր պետք է դարձվեն քննության առարկա, ինչը և տվյալ դեպքում ապահովվել է:

4416 незаконно вырубленных деревьев в лесах Лорийской области, нанесен ущерб в размере 182 млн драм: в областной прокуратуре возбуждено 11 уголовных дел
На основании фактических данных, полученных по уголовным делам с приостановленным производством, возбужденным по признакам различных частей статьи 296 Уголовного кодекса РА по незаконной вырубке деревьев в филиалах «Лесное хозяйство Туманяна и Степанавана» ГНКО «Армлес», с 1 по 9 марта 2021 года прокурорами Прокуратуры Лорисйкой области было возбуждено 11 уголовных дела по признакам части 2 статьи 315 Уголовного кодекса РА.  Они относятся к невыполнению или ненадлежащему выполнению своих обязанностей по причине недобросовестности или халатного отношения к услуге со стороны ряда должностных лиц указанных отраслей, в результате чего был нанесен значительный ущерб законным интересам государства, и возникли другие тяжкие последствия.
В результате проверки прокуратурой законности постановлений о приостановлении производства по указанным делам и ознакомления с материалами дела выяснилось, что в 2020г. в нескольких лесных хозяйствах Туманяна и Степанавана были констатированы многочисленные случаи рубки деревьев, по которым были зафиксированы пеньки 4416 незаконно вырубленных деревьев различных видов и диаметров. Вследствие этого флоре и государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах- около 182 млн драм РА.
Однако предварительное следствие не выявило преступлений, виновные в предполагаемых незаконных рубках не были установлены, в связи с чем были приняты решения о приостановлении производства по указанным делам, возбужденным по статье 296 Уголовного кодекса РА.
Однако, в результате ознакомления с материалами дела выяснилось, что большое количество незаконных рубок деревьев могло быть проведено в результате ненадлежащего исполнения своих обязанностей соответствующими компетентными должностными лицами лесного хозяйства Туманяна и Степанавана ГНКО «Армлес».
Учитывая это обстоятельство, прокуроры отменили данные постановления и вынесли постановления о возбуждении уголовного дела, по которым Лорийскому областному следственному управлению Следственного комитета РА было поручено провести полное, объективное и всестороннее расследование. Областной прокурор поручил органу предварительного следствия провести надлежащее расследование с целью дать уголовно- правовую оценку действиям указанных должностных лиц, поручив им принять соответствующие меры по существу.
В то же время областная прокуратура подала ходатайство начальнику Лорийского регионального отделения Полиции РА о принятии мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению преступления, в том числе предупреждению и раскрытию аналогичных преступлений, а также о наложении дисциплинарных мер на сотрудников, проявивших халатность в выполнении своих обязанностей.
Напомним, что в соответствии с принятой Прокуратурой РА уголовной политикой в ​​рамках борьбы с незаконными рубками, особенно в случаях незаконных рубок, обстоятельства невыполнения или ненадлежащего выполнения своих обязанностей должностными лицами, ответственными за охрану лесов, возможных участий в преступлениях по незаконным рубкам, должны быть сделаны предметом рассмотрения, что и в данном случае было обеспечено.