Շիրակի մարզի Զույգաղբյուրի և Արեգնադեմի համայնքապետարաններում առերևույթ կատարված յուրացումների և վատնումների դեպքերի առթիվ քրեական գործեր են հարուցվել
Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Աշոցքի  և Ամասիայի բաժիններ օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, այդ թվում նաև ԱԱԾ-ից, որ ՀՀ Շիրակի  մարզի  գյուղական երկու համայնքների նախկին ղեկավարների աշխատած ժամանակահատվածում,համայնքապետարանում թույլ են տվել ֆինանսատնտեսական  բնույթի  մի շարք չարաշահումներ, առերևույթ յուրացվել կամ վատնվել են համայնքների սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար, ինչպես նաև ուսման վարձերի փոխահտուցման նպատակով համայնքային բյուջեներից դուրս գրված դրամական միջոցները:
Մասնավորապես, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ ՀՀ Շիրակի  մարզի  Զույգաղբյուր  գյուղի  նախկին  համայնքապետ Գ.Ս.-ի՝ 2008-2016թթ.-ին որպես համայնքի ղեկավար աշխատած ժամանակահատվածում համայնքի բյուջեից ավագանու որոշումների հիման վրա, որպես ուսանողների ուսման վարձ,  դուրս է գրվել ընդհանուր՝ 2.4մլն ՀՀ դրամ գումար, որից հատկացումներ են կատարվել նաև համայնքի բնակիչ չհանդիսացող անձանց, համայնքապետարանի աշխատակիցների, ավագանու անդամների հարազատներին, ինչպես նաև համայնքի բնակիչ հանդիսացող, բայց դպրոցը դեռևս չավարտած անձին: Սակայն նշված գումարից մոտ 1.8մլն ՀՀ դրամ գումարի, որպես ուսման վարձ, փոխանցման վերաբերյալ փաստաթղթային հիմքերը, այդ թվում՝ գումարների ելքի օրդերները բացակայում են:
Բացի այդ, Շիրակի մարզի Զույգաղբյուր համայնքի նախկին ղեկավար Գ. Ս.-ն, երեխաների հանգիստը կազմակերպելու նպատակով համայնքի բյուջեից դուրս է գրել ընդհանուր՝ շուրջ 2մլն ՀՀ դրամ գումար, ինչը, որպես սոցիալական աջակցություն, չարդարացված կերպով տրամադրել է համայնքի թվով 6 բնակիչներին, այդ թվում՝ իր հետ ազգակցական կապեր ունեցող անձին, համայնքապետարանի աշխատակիցներին, ավագանու անդամին: Սակայն այդ կապակցությամբ կազմված և հաստատված փաստաթղթային հիմքեր առկա չեն: Նշված գործողությունների հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Իսկ մյուս դեպքում նյութերի նախապատրաստմամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ Արեգնադեմ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Հ.-ի պաշտոնավարման ընթացքում՝ 2010-2015թթ., ավագանու որոշումների հիման վրա, նշված համայնքի սոցիալապես անապահով ընտանիքներին դրամական օգնություններ տրամադրելու նպատակով, համայնքի բյուջեից անվանական 27 բնակիչների տվյալներով դուրս է գրվել խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 1.4մլն ՀՀ դրամ գումար: Սակայն նշված բնակիչներն իրենց տրամադրված գումարները չեն ստացել, նրանց այդ գումարները չեն հատկացվել։
Վերը նկարագրվածի հանգամանքները լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ լիարժեք պարզելու նպատակով, նաև նկատի ունենալով, որ նշված համայնքների նախկին ղեկավարներն առարկել են վաղեմության ժամկետներ անցնելու հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու դեմ, նշված դեպքի առթիվ Շիրակի մարզի դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր: Մասնավորապես, Զույգաղբյուրի համայնքապետարանին առնչվող դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, իսկ Արեգնադեմի համայնքապետարանին վերաբերող դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով:
Քրեական գործերն ողարկվել են ՀՀ  քննչական  կոմիտեի  Շիրակի   մարզային   քննչական   վարչություն`  նախաքննություն կատարելու  հանձնարարությամբ:

Criminal cases were initiated on the facts of embezzlement in the municipalities of Zuygaghbyur and Aregnadem of Shirak region.
In Police Divisions of Ashotsk and Amasia of Shirak region, as well as from the National Security Service, operational data were received that during the work of the previous heads of 2 communities in Shirak region, violations of financial and economic nature were committed, funds from the budget for socially vulnerable families as well as for the reimbursement of education fee were wasted.
In particular, in the course of the preparation of materials, factual data were obtained that the former head of the community of the village of Zuygaghbyur, Shirak region of the RA, G. S. during 2008-2016 allocated 2.4 million AMD as the education fee for the students, and funds were also allocated from this amount for employees of the municipality, as well as for the people who were not residents of communities. However, from the indicated amount about 1.8 million AMD and documents on the transfer were missing.
Besides, the former head of the Zuygaghbyur community of Shirak region, G.S., for the purpose of organizing the recreation of children from the budget of the community, allocated an amount of about 2 million AMD, and the amount as social assistance was transferred to 6 residents of the community, including and a person who has family ties with him and employees of the municipality. However, in this regard, there are no drawn up and approved documentary grounds. As a result of these acts, the legitimate interests of the community were significantly damaged.
And in another case, during the preparation of the materials, factual data were obtained that the former head of Aregnadem community, during his tenure (2010-2015), allocated an amount of 1.4 million AMD from the community budget to provide money to socially disadvantaged families of this community However, these residents did not receive the money allocated for them.
With a view to establish the above mentioned circumstances through a full, objective and comprehensive investigation, also taking into account the fact that the former heads of these communities objected to the refusal to initiate a criminal case on the basis of the expiration of the statute of limitations, on the fact of the mentioned case criminal cases were initiated in the prosecutor's office of Shirak region. In particular, on the fact of the case concerning the municipality of Zuygaghbyur, a criminal case was initiated under Point 1 and Point 3 of Part 2 of Art. 179, Part 1 of Art. 308 of the RA Criminal Code, and on the fact of the case concerning Aregnadem municipality - under Point 1 and Point 3 of Part 2 of Art. 179 of the RA Criminal Code.
The criminal cases were sent to the Investigative Department of Shirak region of the RA Investigative Committee with the instruction to carry out a preliminary investigation.