Շիրակի մարզի Զույգաղբյուրի և Արեգնադեմի համայնքապետարաններում առերևույթ կատարված յուրացումների և վատնումների դեպքերի առթիվ քրեական գործեր են հարուցվել
Ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչության Աշոցքի  և Ամասիայի բաժիններ օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել այն մասին, այդ թվում նաև ԱԱԾ-ից, որ ՀՀ Շիրակի  մարզի  գյուղական երկու համայնքների նախկին ղեկավարների աշխատած ժամանակահատվածում,համայնքապետարանում թույլ են տվել ֆինանսատնտեսական  բնույթի  մի շարք չարաշահումներ, առերևույթ յուրացվել կամ վատնվել են համայնքների սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար, ինչպես նաև ուսման վարձերի փոխահտուցման նպատակով համայնքային բյուջեներից դուրս գրված դրամական միջոցները:
Մասնավորապես, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ ՀՀ Շիրակի  մարզի  Զույգաղբյուր  գյուղի  նախկին  համայնքապետ Գ.Ս.-ի՝ 2008-2016թթ.-ին որպես համայնքի ղեկավար աշխատած ժամանակահատվածում համայնքի բյուջեից ավագանու որոշումների հիման վրա, որպես ուսանողների ուսման վարձ,  դուրս է գրվել ընդհանուր՝ 2.4մլն ՀՀ դրամ գումար, որից հատկացումներ են կատարվել նաև համայնքի բնակիչ չհանդիսացող անձանց, համայնքապետարանի աշխատակիցների, ավագանու անդամների հարազատներին, ինչպես նաև համայնքի բնակիչ հանդիսացող, բայց դպրոցը դեռևս չավարտած անձին: Սակայն նշված գումարից մոտ 1.8մլն ՀՀ դրամ գումարի, որպես ուսման վարձ, փոխանցման վերաբերյալ փաստաթղթային հիմքերը, այդ թվում՝ գումարների ելքի օրդերները բացակայում են:
Բացի այդ, Շիրակի մարզի Զույգաղբյուր համայնքի նախկին ղեկավար Գ. Ս.-ն, երեխաների հանգիստը կազմակերպելու նպատակով համայնքի բյուջեից դուրս է գրել ընդհանուր՝ շուրջ 2մլն ՀՀ դրամ գումար, ինչը, որպես սոցիալական աջակցություն, չարդարացված կերպով տրամադրել է համայնքի թվով 6 բնակիչներին, այդ թվում՝ իր հետ ազգակցական կապեր ունեցող անձին, համայնքապետարանի աշխատակիցներին, ավագանու անդամին: Սակայն այդ կապակցությամբ կազմված և հաստատված փաստաթղթային հիմքեր առկա չեն: Նշված գործողությունների հետևանքով համայնքի օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս:
Իսկ մյուս դեպքում նյութերի նախապատրաստմամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ առ այն, որ Արեգնադեմ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Հ.-ի պաշտոնավարման ընթացքում՝ 2010-2015թթ., ավագանու որոշումների հիման վրա, նշված համայնքի սոցիալապես անապահով ընտանիքներին դրամական օգնություններ տրամադրելու նպատակով, համայնքի բյուջեից անվանական 27 բնակիչների տվյալներով դուրս է գրվել խոշոր չափերի՝ ընդհանուր 1.4մլն ՀՀ դրամ գումար: Սակայն նշված բնակիչներն իրենց տրամադրված գումարները չեն ստացել, նրանց այդ գումարները չեն հատկացվել։
Վերը նկարագրվածի հանգամանքները լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությամբ լիարժեք պարզելու նպատակով, նաև նկատի ունենալով, որ նշված համայնքների նախկին ղեկավարներն առարկել են վաղեմության ժամկետներ անցնելու հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու դեմ, նշված դեպքի առթիվ Շիրակի մարզի դատախազությունում հարուցվել են քրեական գործեր: Մասնավորապես, Զույգաղբյուրի համայնքապետարանին առնչվող դեպքի առթիվ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական  օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի, 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, իսկ Արեգնադեմի համայնքապետարանին վերաբերող դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով:
Քրեական գործերն ողարկվել են ՀՀ  քննչական  կոմիտեի  Շիրակի   մարզային   քննչական   վարչություն`  նախաքննություն կատարելու  հանձնարարությամբ:

Возбуждены уголовные дела по фактам хищений и растраты в муниципалитетах Зуйгахпюр и Арегнадем Ширакской области.
В отделах Ашоцк и Амасия управления Ширакской области Полиции, а также из СНБ были получены оперативные данные о том, что в период работы бывших руководителей 2 общин Ширакской области были допущены нарушения финансового и экономического характера, были растрачены денежные средства из бюджета для социально уязвимых семей, а также для возмещения стоимости обучения.
В частности в ходе подготовки материалов были получены фактические данные о том, что бывший руководитель общины села Зуйгахпюр Ширакской области РА Г. С. в 2008-2016гг. в качестве стоимости обучения студентов выделил сумму в размере 2.4 млн. драмов РА, из указанной суммы также были выделены денежные средства для сотрудников муниципалитета, лиц, не являющимися жителями общин. Однако из указанной суммы около 1.8 млн. драмов РА в качестве суммы для обучения, документы о переводе в качестве обоснований отсутствуют.
Кроме того, бывший руководитель общины Зуйгахпюр Ширакской области Г. С. с целью организации отдыха детей из бюджета общины выделил сумму в размере около 2 млн. драмов РА, и сумма в качестве социальной помощи, была передана по количеству 6 жителям общины, в том числе и лицу, имеющему родственные связи с ним, сотрудникам муниципалитета. Однако в связи с этим нет составленных и утвержденных документальных оснований. В результате указанных деяний законным интересам общины был нанесен существенный вред.
А в другом случае в ходе подготовки материалов были получены фактические данные о том, что бывший руководитель общины Арегнадем в период пребывания в должности (2010-2015гг.) для предоставления денег социально не обеспеченным семьям указанной общины из бюджета общины выделил сумму в размере 1.4 млн. драмов РА. Однако указанные жители не получили предоставленные им деньги, для них эти суммы не были выделены.
Для установления вышеуказанных обстоятельства путем полного, объективного и всестороннего расследования, также учитывая то, что бывшие руководители указанных общин возражали против отказа в возбуждении уголовного дела на основании истечения срока давности, по факту указанного случая в прокуратуре Ширакской области были возбуждены уголовные дела. В частности по факту случая относительно муниципалитета Зуйгахпюр уголовное дело было возбуждено по п. 1 и п. 3 ч. 2 ст. 179, ч. 1 ст. 308 УК РА, а по факту случая относительно муниципалитета Арегнадем по п. 1 и п. 3 ч. 2 ст. 179 УК РА.
Уголовные дела направлены в следственное управление Ширакской области СК РА с поручением осуществить предварительное расследование.